Leśnicy ponownie wykonają opryski ograniczające ASF
Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.
Oprysk poboczy wykonywany jest na terenie naszego powiatu na podstawie Rozporządzenia Wojewody Wielkopolskiego z dnia 25 sierpnia 2023 r. oraz dnia 10.04.2024 r. Nadleśnictwa Oborniki i Durowo zobowiązane zostały do prowadzenia akcji ograniczania dzików w celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się Afrykańskiego Pomoru Świń – zakaźnej wirusowej choroby występującej u świń i dzików.
Bariery zapachowe stosuje się na terenie naszego powiatu o około roku. Łącznie zabezpieczenie prowadzone jest przez Nadleśnictwo Durowo na odcinku około 37 km i Nadleśnictwo Oborniki – 12,5 km. Szczegóły lokalizacji określono w Rozporządzeniu Wojewody z 25.08.2023 ->
Opryski prowadzone będą wzdłuż dróg na przebiegu Rogoźno – Wągrowiec – Mieścisko – Gorzewo. Jednorazowy oprysk na szerokości 2 m będzie wykonywany sprzętem naziemnym przy użyciu preparatu ANTI-BISSAN w dawce 2l/400m. W celu spełniania wymogów rozporządzenia i utrzymania bariery zapachowej do końca roku 2024 r. zabieg będzie powtórzony jeszcze w listopadzie – informuje Nadleśnictwo Durowo.
Stosowany środek to biologiczny odstraszasz, działający na zasadzie emitowania zapachu drapieżnika. Skuteczność zabiegu w sensie utrzymywania się zapachu wyczuwalnego przez zwierzynę dochodzić może do około 12 tygodni, przy słonecznej pogodzie, w przypadku dużej ilości opadów do 8 tygodni.
Opryski prowadzone są na koszt Lasów Państwowych. W latach wcześniekszych, w wielu miejscach w Polsce zbudowano stałe zapory, ogrodzenia w celu ograniczania przemieszczania się dzików. W całej Polsce wybudowano na koszt Lasów Państwowych setki kilometrów ogrodzeń, co część społeczeństwa odbierała jako zagradzanie lasu przed możliwością z ich rekreacyjnego korzystania przez społeczeństwo. To kolejne mit, jaki krąży w opinii społecznej stawiający w negatywnym świetle leśników. Ogrodzenia te wykonywano na polecania poszczególnych Wojewodów.
Koszty budowy, utrzymania i prowadzenie stałego nadzoru przeniesiony na poszczególne Nadleśnictwa były ogromne. Przykładowo, tylko budowa ogrodzenia o łącznej długości 34 km na terenie Nadleśnictw Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski pochłonęła w 2021 roku - 700 tys. zł. (źródło: https://www.facebook.com/RDLPRadom/posts/2516140035345213)
Ogrodzenia budowane w celu ograniczenia przemieszczania się dzików w Nadleśnictwie Skwierzyna: