Przejdź do głównej treści


Leśnicy ponownie wykonają opryski ograniczające ASF

| Marcin | e Leśnik

Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.

Oprysk poboczy wykonywany jest na terenie naszego powiatu na podstawie Rozporządzenia Wojewody Wielkopolskiego z dnia 25 sierpnia 2023 r. oraz dnia 10.04.2024 r. Nadleśnictwa Oborniki i Durowo zobowiązane zostały do prowadzenia akcji ograniczania dzików w celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się Afrykańskiego Pomoru Świń – zakaźnej wirusowej choroby występującej u świń i dzików.

Bariery zapachowe stosuje się na terenie naszego powiatu o około roku. Łącznie zabezpieczenie prowadzone jest przez Nadleśnictwo Durowo na odcinku około 37 km i Nadleśnictwo Oborniki – 12,5 km. Szczegóły lokalizacji określono w Rozporządzeniu Wojewody z 25.08.2023 ->

Opryski prowadzone będą wzdłuż dróg na przebiegu Rogoźno – Wągrowiec – Mieścisko – Gorzewo. Jednorazowy oprysk na szerokości 2 m będzie wykonywany sprzętem naziemnym przy użyciu preparatu ANTI-BISSAN w dawce 2l/400m. W celu spełniania wymogów rozporządzenia i utrzymania bariery zapachowej do końca roku 2024 r. zabieg będzie powtórzony jeszcze w listopadzie – informuje Nadleśnictwo Durowo.

Stosowany środek to biologiczny odstraszasz, działający na zasadzie emitowania zapachu drapieżnika. Skuteczność zabiegu w sensie utrzymywania się zapachu wyczuwalnego przez zwierzynę dochodzić może do około 12 tygodni, przy słonecznej pogodzie, w przypadku dużej ilości opadów do 8 tygodni.

Opryski prowadzone są na koszt Lasów Państwowych. W latach wcześniekszych, w wielu miejscach w Polsce zbudowano stałe zapory, ogrodzenia w celu ograniczania przemieszczania się dzików. W całej Polsce wybudowano na koszt Lasów Państwowych setki kilometrów ogrodzeń, co część społeczeństwa odbierała jako zagradzanie lasu przed możliwością z ich rekreacyjnego korzystania przez społeczeństwo. To kolejne mit, jaki krąży w opinii społecznej stawiający w negatywnym świetle leśników. Ogrodzenia te wykonywano na polecania poszczególnych Wojewodów.
Koszty budowy, utrzymania i prowadzenie stałego nadzoru przeniesiony na poszczególne Nadleśnictwa były ogromne. Przykładowo, tylko budowa ogrodzenia o łącznej długości 34 km na terenie Nadleśnictw Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski pochłonęła w 2021 roku - 700 tys. zł. (źródło: https://www.facebook.com/RDLPRadom/posts/2516140035345213)

Ogrodzenia budowane w celu ograniczenia przemieszczania się dzików w Nadleśnictwie Skwierzyna:

fot. Maciej Hałuszczak/ Nadleśnictwo Skwierzyna (2021 rok)
fot. Maciej Hałuszczak/ Nadleśnictwo Skwierzyna (2021 rok)

 

Parlament Europejski na posiedzeniu parlamentarnym w październiku 2024 przyjął w trybie pilny odroczenie wprowadzenie przepisów dotyczących EUDR!!!  Aktywiści i lobbyści Zielonego Ładu zostali przegłosowani, czy to początek zmian i odejście od zielonej ideologii?
Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?
W miniony weekend do lasów ruszyło, a właściwie wjechało samochodami, wiele osób w poszukiwaniu grzybów, niestety często zostawiając … rozsądek w domu.
Od godziny 12:00, kiedy to przyjęto pierwsze zgłoszenie o pożarze wzdłuż linii kolejowej na odcinku Oborniki – Rogoźno, do godzin popołudniowych trwała walka z bardzo niebezpiecznymi pożarami. W podobny sposób w 1992 roku rozpoczął się ogromny pożar Puszczy Noteckiej w okolicy Miał.
Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.
Budżet Miasta i Gminy Oborniki na rok 2024 wynosi 262 071 302 PLN, podczas finału 32 WOŚP w styczniu 2024, zebrano w Polsce i Świecie 281 879 118 PLN, decyzja MKIŚ może kosztować polskie państwo 28 000 000 000 PLN.