Skip to main content

Leśnicy ponownie wykonają opryski ograniczające ASF

| Marcin | e Leśnik

Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.

Oprysk poboczy wykonywany jest na terenie naszego powiatu na podstawie Rozporządzenia Wojewody Wielkopolskiego z dnia 25 sierpnia 2023 r. oraz dnia 10.04.2024 r. Nadleśnictwa Oborniki i Durowo zobowiązane zostały do prowadzenia akcji ograniczania dzików w celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się Afrykańskiego Pomoru Świń – zakaźnej wirusowej choroby występującej u świń i dzików.

Bariery zapachowe stosuje się na terenie naszego powiatu o około roku. Łącznie zabezpieczenie prowadzone jest przez Nadleśnictwo Durowo na odcinku około 37 km i Nadleśnictwo Oborniki – 12,5 km. Szczegóły lokalizacji określono w Rozporządzeniu Wojewody z 25.08.2023 ->

Opryski prowadzone będą wzdłuż dróg na przebiegu Rogoźno – Wągrowiec – Mieścisko – Gorzewo. Jednorazowy oprysk na szerokości 2 m będzie wykonywany sprzętem naziemnym przy użyciu preparatu ANTI-BISSAN w dawce 2l/400m. W celu spełniania wymogów rozporządzenia i utrzymania bariery zapachowej do końca roku 2024 r. zabieg będzie powtórzony jeszcze w listopadzie – informuje Nadleśnictwo Durowo.

Stosowany środek to biologiczny odstraszasz, działający na zasadzie emitowania zapachu drapieżnika. Skuteczność zabiegu w sensie utrzymywania się zapachu wyczuwalnego przez zwierzynę dochodzić może do około 12 tygodni, przy słonecznej pogodzie, w przypadku dużej ilości opadów do 8 tygodni.

Opryski prowadzone są na koszt Lasów Państwowych. W latach wcześniekszych, w wielu miejscach w Polsce zbudowano stałe zapory, ogrodzenia w celu ograniczania przemieszczania się dzików. W całej Polsce wybudowano na koszt Lasów Państwowych setki kilometrów ogrodzeń, co część społeczeństwa odbierała jako zagradzanie lasu przed możliwością z ich rekreacyjnego korzystania przez społeczeństwo. To kolejne mit, jaki krąży w opinii społecznej stawiający w negatywnym świetle leśników. Ogrodzenia te wykonywano na polecania poszczególnych Wojewodów.
Koszty budowy, utrzymania i prowadzenie stałego nadzoru przeniesiony na poszczególne Nadleśnictwa były ogromne. Przykładowo, tylko budowa ogrodzenia o łącznej długości 34 km na terenie Nadleśnictw Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski pochłonęła w 2021 roku - 700 tys. zł. (źródło: https://www.facebook.com/RDLPRadom/posts/2516140035345213)

Ogrodzenia budowane w celu ograniczenia przemieszczania się dzików w Nadleśnictwie Skwierzyna:

fot. Maciej Hałuszczak/ Nadleśnictwo Skwierzyna (2021 rok)
fot. Maciej Hałuszczak/ Nadleśnictwo Skwierzyna (2021 rok)

 

Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.
Budżet Miasta i Gminy Oborniki na rok 2024 wynosi 262 071 302 PLN, podczas finału 32 WOŚP w styczniu 2024, zebrano w Polsce i Świecie 281 879 118 PLN, decyzja MKIŚ może kosztować polskie państwo 28 000 000 000 PLN.
12 lipca 2024,  w całej Polsce pod siedzibami Urzędów Wojewódzkich oraz w Warszawie odbyły się pokojowe protesty leśników. Pracownicy Lasów Państwowych domagają się realnego dialogu i poszanowania ich pracy.
Wielokrotnie powtarzane przez polityków, aktywistów, dziennikarzy manipulacje, jakoby to polscy leśnicy sprzedawali drewno do Chin być może wreszcie będą wyprostowane! 
Dokładnie dzisiaj, 28.06.2024 obchodzimy setną rocznicę powołania do życia największego "powierzchniowo"  w Polsce przedsiębiorstwa o współczesnej nazwie Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.
Kiedy mieliście okazję posadzić las? Nadleśnictwo Oborniki wyszło z inicjatywą sadzenia lasu i zaprasza  wszystkich chętnych 13.04.2024.