Skip to main content

FinanseLis 26, 2023

Dolar australijski: Piękno i siła na Pacyfiku

Dolar Australijski (AUD) stanowi jedną z istotnych walut w regionie Azji i Pacyfiku. Jego unikalna historia, różnorodne zastosowania oraz wpływ na gospodarkę Australii sprawiają, że jest przedmiotem zainteresowania inwestorów i obserwatorów rynku finansowego na całym świecie.

Lis 15, 2023

Od 15 listopada ważne zmiany w prawie spadkowym

– Zmian w prawie spadkowym w tym roku jest bardzo dużo, ale idą one w dobrą stronę – mówi dr Dawid Rejmer, radca prawny w Kancelarii Finansowej LEX. Jak podkreśla, w wielu aspektach działają one na korzyść spadkobierców, a ich efektem może być skrócenie postępowań sądowych. Taki jest cel zawężenia kręgu spadkobierców w III grupie. Oznacza to, że sądy nie będą musiały długotrwale poszukiwać dalekich krewnych zmarłego, który nie zostawił po sobie testamentu. Nowe przepisy rozszerzają pojęcie osób niegodnych dziedziczenia i ułatwiają rodzicom odrzucenie spadku w imieniu swojego małoletniego dz...

Paź 26, 2023

Europejska Emerytura jest już dostępna w Polsce (film)

W Polsce jest już dostępny pierwszy Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE), dzięki któremu można oszczędzać bez tzw. podatku Belki. To nowe rozwiązanie wprowadzone niedawno przez Unię Europejską z myślą o nadwyrężonych systemach emerytalnych, ale też mobilności europejskich pracowników. Pierwszym dostawcą OIPE w Polsce jest Finax, który wcześniej wprowadził swoją Europejską Emeryturę na Słowacji, w Czechach i Chorwacji. 

Lip 31, 2023

W kolejnych miesiącach czeka nas obniżka stóp procentowych. To globalny trend, a nie decyzja polityczna

Inwestorzy w Londynie obstawiają nawet cztery obniżki stóp procentowych w Polsce po 25 punktów bazowych, począwszy od jesieni. To oznacza, że na przełomie tego i przyszłego roku stopy procentowe mogą być niższe o 100 punktów bazowych niż obecnie. Zdaniem Andrzeja Stefaniaka, ekonomisty DMK, jest to naturalny krok, charakterystyczny dla rynków wschodzących. W krajach rozwiniętych natomiast cykl podwyżek stóp jeszcze się nie zakończył.

Lip 12, 2023

Podatek dochodowy - jakie są rodzaje?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga nie tylko znajomości przepisów prawnych, lecz także zaangażowania i działania zgodnie z zasadami. Na początku trzeba zarejestrować firmę w CEIDG, gdzie wskazujemy także wybraną formę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. To pozwali nam w odpowiedni sposób rozliczać się z urzędem skarbowym. Co warto wiedzieć o podatku dochodowym? Kiedy i gdzie trzeba go opłacać? Sprawdźmy, jakie informacje są niezbędne dla przedsiębiorców!