Przejdź do głównej treści

Rezerwat Śnieżycowy Jar – sezon 2025

| Marcin | e Leśnik
foto: RDLP w Poznaniu
foto: RDLP w Poznaniu

Rezerwat Śnieżycowy Jar w najbliższy weekend (08-09.03.2025 r.) zostanie udostępniony dla ruchu turystycznego.

Utrzymujące się temperatury w ciągu dnia sprawiają, że kolejne śnieżyce w rezerwacie rozwijają swoje kwiaty. Jest to wciąż dość wczesny etap kwitnienia i z pewnością pełny zakwit większości roślin nastąpi w przyszłym tygodniu, o ile utrzymają się aktualne warunki pogodowe.

Nadleśnictwo Łapuchówko, na którego terenie znajduje się rezerwat, otrzymało potwierdzenie od CSW Ląd Poznań, że w sobotę i niedzielę nie będą prowadzone na terenie poligonu działania zagrażające ruchowi turystycznemu w okolicach rezerwatu.

UWAGA!  Przypominamy o obowiązujących zasadach poruszania się po tym terenie i prosimy o zapoznanie się z nimi.

Miejsca parkingowe

Dla wszystkich turystów, którzy zdecydują się wybrać do rezerwatu pojazdami, istnieją trzy miejsca, gdzie można pozostawić samochód:

  • przy lesie od strony Uchorowa,
  • we wsi Starczanowo,
  • przy lesie od strony wsi Szymankowo.

Parking dla osób niepełnosprawnych

W celu umożliwienia dotarcia do rezerwatu osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi udostępniamy dodatkowy parking w lesie, w bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki prowadzącej do wyjścia z rezerwatu. Z parkingu tego mogą korzystać osoby poruszające się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb oraz osoby przywożące osoby z niepełnosprawnościami z ograniczoną możliwością samodzielnego poruszania się. Na parking ten zalecamy dojechać od strony Szymankowa. Prosimy jednak wziąć pod uwagę, że jest to droga gruntowa, którą możliwość dojazdu może być utrudniona w przypadku dużej ilości opadów.

foto: Nadleśnictwo Łopuchówko

Organizacja ruchu na ścieżce turystycznej w rezerwacie „Śnieżycowy Jar”

Poruszanie się po ścieżce odbywa się na zasadzie ruchu jednokierunkowego. Ruch jednokierunkowy  dotyczy przejścia przez rezerwat i kładkę.

Co warto zabrać ze sobą do lasu

  • mapę terenu,
  • jedzenie – kanapki, czekolada, owoce, batony itp.,
  • woda do picia – najlepiej w bidonie/butelce wielorazowego użytku,
  • worek na odpadki – zgodnie z zasadą ZABIERAM SWOJE ŚMIECI ZE SOBĄ,
  • wygodny, dobrany do pogody strój terenowy – przede wszystkim odpowiednie OBUWIE (najlepiej wysokie terenowe), umożliwiające swobodne poruszanie się, chroniące przed wodą, błotem i poślizgnięciem, szczególnie na drewnianej kładce widokowej, która podczas opadów może być bardzo śliska.

W przypadku opadów lub roztopów kładka może być śliska!!

źródło: Nadleśnictwo Łopuchówko

 

Brak śniegu i mała ilość opadów to zapowiedź suchej wiosny. Już obecnie w lasach występuje duże zagrożenie pożarami.
Miniony rok 2024 przyniósł realizację kolejnego projektu, który Nadleśnictwo Oborniki zakończyło z sukcesem.
Do końca lutego 2025 dojdzie do wycinki lasu na powierzchni około 180 ha na północ od naszego regionu.
Parlament Europejski na posiedzeniu parlamentarnym w październiku 2024 przyjął w trybie pilny odroczenie wprowadzenie przepisów dotyczących EUDR!!!  Aktywiści i lobbyści Zielonego Ładu zostali przegłosowani, czy to początek zmian i odejście od zielonej ideologii?
Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?
W miniony weekend do lasów ruszyło, a właściwie wjechało samochodami, wiele osób w poszukiwaniu grzybów, niestety często zostawiając … rozsądek w domu.
Od godziny 12:00, kiedy to przyjęto pierwsze zgłoszenie o pożarze wzdłuż linii kolejowej na odcinku Oborniki – Rogoźno, do godzin popołudniowych trwała walka z bardzo niebezpiecznymi pożarami. W podobny sposób w 1992 roku rozpoczął się ogromny pożar Puszczy Noteckiej w okolicy Miał.