Przejdź do głównej treści


Ranniki przekwitają a śnieżyce dopiero powoli się pojawiają.

| MP | e Leśnik

Od wielu lat dla mieszkańców naszego regionu wiosenną atrakcją jest rezerwat Śnieżycowy Jar ze śnieżycą, a od niedawna do tej atrakcji dołączył kolejny obszar porośnięty innymi ślicznymi kwiatkami, rannikami, w oklicy Radojewa.

W obecnej chwili ranniki zaczynają już przekwitać, kulminacja kwitnienia wystąpiła na przełomie minionego tygodnia. Wówczas odwiedziny tego pięknego miejsca były niebezpieczne z uwagi na szalejące wichury. Rannik to bardzo ciekawa roślina. Gdy temperatura przekroczy 10 stopni ranniki zaczynają przekwitać. Odzwierciedla to łacińska nazwa rannika Eranthis hyemalis, pochodząca od greckich słów: er – wiosna, anthos – kwiat i hyems – zima. Cała roślina jest lekko trująca, ale w cebulkach znajduje się związek leczniczy, który wykorzystuje się przy leczeniu np. Alzheimera.

Zazwyczaj ranniki kwitną w podobnym czasie co śnieżyce. W tym roku wyprzedziły one dość znacznie śnieżyce, które obecnie dopiero zaczynają się rozwijać. Aktualnie odwiedzenie Śnieżycowego Jaru jest niemożliwe, ponieważ trwają tam prace leśne związane z usuwaniem skutków ostatnich wichur.

Od 1 marca 2022 wprowadzono zakaz wstępu na teren poligonu Biedrusko. Jak podaje dowództwo poligonu zakaz wstępu obejmuje cały poligon do 31 marca 2022. Udostępnienie terenu rezerwatu „Śnieżycowy Jar” planowane jest w weekendy, jednak wcześniej będzie to uzgodnione z Nadleśnictwem Łopuchówko. Teren rezerwatu znajduje się w rejonie upadku pocisków, co wpływa szczególnie na niebezpieczeństwo!

 

Parlament Europejski na posiedzeniu parlamentarnym w październiku 2024 przyjął w trybie pilny odroczenie wprowadzenie przepisów dotyczących EUDR!!!  Aktywiści i lobbyści Zielonego Ładu zostali przegłosowani, czy to początek zmian i odejście od zielonej ideologii?
Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?
W miniony weekend do lasów ruszyło, a właściwie wjechało samochodami, wiele osób w poszukiwaniu grzybów, niestety często zostawiając … rozsądek w domu.
Od godziny 12:00, kiedy to przyjęto pierwsze zgłoszenie o pożarze wzdłuż linii kolejowej na odcinku Oborniki – Rogoźno, do godzin popołudniowych trwała walka z bardzo niebezpiecznymi pożarami. W podobny sposób w 1992 roku rozpoczął się ogromny pożar Puszczy Noteckiej w okolicy Miał.
Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.
Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.