Skip to main content

Ranniki przekwitają a śnieżyce dopiero powoli się pojawiają.

| MP | e Leśnik

Od wielu lat dla mieszkańców naszego regionu wiosenną atrakcją jest rezerwat Śnieżycowy Jar ze śnieżycą, a od niedawna do tej atrakcji dołączył kolejny obszar porośnięty innymi ślicznymi kwiatkami, rannikami, w oklicy Radojewa.

W obecnej chwili ranniki zaczynają już przekwitać, kulminacja kwitnienia wystąpiła na przełomie minionego tygodnia. Wówczas odwiedziny tego pięknego miejsca były niebezpieczne z uwagi na szalejące wichury. Rannik to bardzo ciekawa roślina. Gdy temperatura przekroczy 10 stopni ranniki zaczynają przekwitać. Odzwierciedla to łacińska nazwa rannika Eranthis hyemalis, pochodząca od greckich słów: er – wiosna, anthos – kwiat i hyems – zima. Cała roślina jest lekko trująca, ale w cebulkach znajduje się związek leczniczy, który wykorzystuje się przy leczeniu np. Alzheimera.

Zazwyczaj ranniki kwitną w podobnym czasie co śnieżyce. W tym roku wyprzedziły one dość znacznie śnieżyce, które obecnie dopiero zaczynają się rozwijać. Aktualnie odwiedzenie Śnieżycowego Jaru jest niemożliwe, ponieważ trwają tam prace leśne związane z usuwaniem skutków ostatnich wichur.

Od 1 marca 2022 wprowadzono zakaz wstępu na teren poligonu Biedrusko. Jak podaje dowództwo poligonu zakaz wstępu obejmuje cały poligon do 31 marca 2022. Udostępnienie terenu rezerwatu „Śnieżycowy Jar” planowane jest w weekendy, jednak wcześniej będzie to uzgodnione z Nadleśnictwem Łopuchówko. Teren rezerwatu znajduje się w rejonie upadku pocisków, co wpływa szczególnie na niebezpieczeństwo!

 

Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.
Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.
Budżet Miasta i Gminy Oborniki na rok 2024 wynosi 262 071 302 PLN, podczas finału 32 WOŚP w styczniu 2024, zebrano w Polsce i Świecie 281 879 118 PLN, decyzja MKIŚ może kosztować polskie państwo 28 000 000 000 PLN.
12 lipca 2024,  w całej Polsce pod siedzibami Urzędów Wojewódzkich oraz w Warszawie odbyły się pokojowe protesty leśników. Pracownicy Lasów Państwowych domagają się realnego dialogu i poszanowania ich pracy.
Wielokrotnie powtarzane przez polityków, aktywistów, dziennikarzy manipulacje, jakoby to polscy leśnicy sprzedawali drewno do Chin być może wreszcie będą wyprostowane! 
Dokładnie dzisiaj, 28.06.2024 obchodzimy setną rocznicę powołania do życia największego "powierzchniowo"  w Polsce przedsiębiorstwa o współczesnej nazwie Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.