Przejdź do głównej treści


Z lasu wzięte… windą do "lasu"

Gdy Jasiek Mela, nastolatek po wypadku, bez ręki i bez nogi, w jednym roku zdobył wraz z Markiem Kamińskim oba bieguny ziemi udowodnił, że nie ma rzeczy niemożliwych. Następnie wziął udział w „Tańcu z gwiazdami”. Po nim tańczyły w programie Iwona Cichosz, Miss Świata Głuchych, a także Joanna Mazur, niewidoma lekkoatletka. Co wyróżnia ich aktywność? Rywalizują ze zdrowymi. I bynajmniej nie w paraolimpiadach.

Tymczasem może się okazać, że to najbliższe otoczenie jest często wyzwaniem trudnym do pokonania. Wąskie drzwi, schody, brak podjazdów – ile miejskich „pułapek” czeka na osoby ze szczególnymi potrzebami? Przyjęta niedawno Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju – 2030, porusza wiele kwestii dotyczących osób niepełnosprawnych. Ten globalny plan działania ma na celu nie pozostawiać nikogo w tyle. Przyznawana przez Komisję Europejską we współpracy z Europejskim Forum Osób Niepełnosprawnych nagroda Access City ma na celu podnieść świadomość na temat problemów, z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne oraz propagować inicjatywy na rzecz dostępności w europejskich miastach. To coroczne wydarzenie ma zwrócić uwagę na to, jak ważne jest, by osoby niepełnosprawne w całej UE mogły w równej mierze uczestniczyć w miejskim życiu. W 2021 roku Gdynia otrzymała 3. nagrodę we wspomnianym konkursie, z kolei Poznań otrzymał nagrodę specjalną za dostępność usług publicznych w czasach pandemii.

W odległej od biegunów Puszczy Noteckiej powstała winda. Winda do lasu. Już wkrótce, po całkowitej modernizacji Izby Edukacyjnej znajdującej się w siedzibie Nadleśnictwa Oborniki, będzie ona przenosić osoby ze szczególnymi potrzebami do świata przyrody, gdzie lasy - nie tylko obornickie - będą na wyciągnięcie ręki. Na kilkunastu stanowiskach będzie można zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi szeroko rozumianego leśnictwa i zrównoważonego rozwoju. Dodatkowymi atutami będą najróżniejsze sprzęty i akcesoria dedykowane osobom ze szczególnymi potrzebami. Tablice i puzzle reliefowe, powiększalnik, publikacje w języku Braille’a – to tylko wierzchołek góry lodowej. Wszystko po to, by stworzyć miejsce klimatyczne i przyjazne każdemu, bez względu na wiek czy niepełnosprawność. Niech klimat bez barier stanie się czymś więcej, niż tylko hasłem billboardowym.

 

Brak śniegu i mała ilość opadów to zapowiedź suchej wiosny. Już obecnie w lasach występuje duże zagrożenie pożarami.
Rezerwat Śnieżycowy Jar w najbliższy weekend (08-09.03.2025 r.) zostanie udostępniony dla ruchu turystycznego.
Miniony rok 2024 przyniósł realizację kolejnego projektu, który Nadleśnictwo Oborniki zakończyło z sukcesem.
Do końca lutego 2025 dojdzie do wycinki lasu na powierzchni około 180 ha na północ od naszego regionu.
Parlament Europejski na posiedzeniu parlamentarnym w październiku 2024 przyjął w trybie pilny odroczenie wprowadzenie przepisów dotyczących EUDR!!!  Aktywiści i lobbyści Zielonego Ładu zostali przegłosowani, czy to początek zmian i odejście od zielonej ideologii?
Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?
W miniony weekend do lasów ruszyło, a właściwie wjechało samochodami, wiele osób w poszukiwaniu grzybów, niestety często zostawiając … rozsądek w domu.