Skip to main content

Z lasu wzięte… wakacyjne wyprawy do lasu

| Nadleśnictwo Oborniki | e Leśnik

Tegoroczne zakończenie szkoły miało zupełnie inny charakter, niż ten, do którego przywykliśmy. Jednak efekt jest niezmienny – rozpoczęły się WAKACJE!

W tym czasie wiele osób z jeszcze większa ochotą wybiera się do lasu. Panujące obostrzenia dotyczące pandemii koronowirusa ograniczają pewne nawyki, do których przywykliśmy. Niepewna sytuacja sprawia, że wiele osób porzuci marzenia o egzotycznych wakacjach na rzecz odpoczynku w Polsce. Dla niektórych ten stan rzeczy stanie się powodem do odwiedzenia lasów i poznania ich atrakcji oraz niezwykłego charakteru.

Przedstawiamy zgromadzone w jednym miejscu zalecenia na czas wędrówek po lesie:

  1. Zabierz telefon. Dzisiejsze telefony nie służą już tylko do dzwonienia. Zainstaluj aplikację „Puszcza Notecka”, która pozwoli Ci zlokalizować się w lesie i odnaleźć najciekawsze atrakcje regionu.
  2. Poinformuj rodzinę/znajomych gdzie i kiedy wychodzisz. W przypadku zaginięcia w lesie, łatwiej im będzie Ciebie zlokalizować.
  3. Sprawdź pogodę. W przypadku zapowiadanych wichur albo burz - przełóż planowaną wycieczkę na inny termin.
  4. Dobrze się ubierz. Dobre buty to podstawa bezpiecznej wędrówki. Postaw na buty zabudowane, zapomnij o klapkach i japonkach.
  5. Chroń się przed kleszczami. Załóż długie spodnie, spryskaj się środkami odstraszającymi owady, a po powrocie weź prysznic.
  6. Przestrzegaj zakazu wstępu. Jeżeli w lesie stoi tablica informująca o pracach leśnych wówczas omiń ten obszar – dla Twojego bezpieczeństwa.
  7. Zabierz prowiant i napoje. Długa, letnia wędrówka w wysokich temperaturach może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Butelka wody w takich okolicznościach będzie Twoim sprzymierzeńcem.
  8. Nie zbieraj owoców i grzybów, których nie znasz. Zjedzenie trującego pożywienia może skończyć się poważnymi tarapatami.
  9. Zabierz podręczną apteczkę. Plastry i płyny odkażające mogą okazać się przydatne w przypadku zadrapań i skaleczeń.
  10. Zachowaj dystans! Na zatłoczonych, najpopularniejszych ścieżkach, nie zapominaj o koronawirusie. Zachowaj dystans minimum 2m. To bezpieczne dla Ciebie i innych

 

wakacje w lesie

 

Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.
Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.
Budżet Miasta i Gminy Oborniki na rok 2024 wynosi 262 071 302 PLN, podczas finału 32 WOŚP w styczniu 2024, zebrano w Polsce i Świecie 281 879 118 PLN, decyzja MKIŚ może kosztować polskie państwo 28 000 000 000 PLN.
12 lipca 2024,  w całej Polsce pod siedzibami Urzędów Wojewódzkich oraz w Warszawie odbyły się pokojowe protesty leśników. Pracownicy Lasów Państwowych domagają się realnego dialogu i poszanowania ich pracy.
Wielokrotnie powtarzane przez polityków, aktywistów, dziennikarzy manipulacje, jakoby to polscy leśnicy sprzedawali drewno do Chin być może wreszcie będą wyprostowane! 
Dokładnie dzisiaj, 28.06.2024 obchodzimy setną rocznicę powołania do życia największego "powierzchniowo"  w Polsce przedsiębiorstwa o współczesnej nazwie Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.