Skip to main content

Z lasu wzięte… wakacyjne wyprawy do lasu

| Nadleśnictwo Oborniki | e Leśnik

Tegoroczne zakończenie szkoły miało zupełnie inny charakter, niż ten, do którego przywykliśmy. Jednak efekt jest niezmienny – rozpoczęły się WAKACJE!

W tym czasie wiele osób z jeszcze większa ochotą wybiera się do lasu. Panujące obostrzenia dotyczące pandemii koronowirusa ograniczają pewne nawyki, do których przywykliśmy. Niepewna sytuacja sprawia, że wiele osób porzuci marzenia o egzotycznych wakacjach na rzecz odpoczynku w Polsce. Dla niektórych ten stan rzeczy stanie się powodem do odwiedzenia lasów i poznania ich atrakcji oraz niezwykłego charakteru.

Przedstawiamy zgromadzone w jednym miejscu zalecenia na czas wędrówek po lesie:

  1. Zabierz telefon. Dzisiejsze telefony nie służą już tylko do dzwonienia. Zainstaluj aplikację „Puszcza Notecka”, która pozwoli Ci zlokalizować się w lesie i odnaleźć najciekawsze atrakcje regionu.
  2. Poinformuj rodzinę/znajomych gdzie i kiedy wychodzisz. W przypadku zaginięcia w lesie, łatwiej im będzie Ciebie zlokalizować.
  3. Sprawdź pogodę. W przypadku zapowiadanych wichur albo burz - przełóż planowaną wycieczkę na inny termin.
  4. Dobrze się ubierz. Dobre buty to podstawa bezpiecznej wędrówki. Postaw na buty zabudowane, zapomnij o klapkach i japonkach.
  5. Chroń się przed kleszczami. Załóż długie spodnie, spryskaj się środkami odstraszającymi owady, a po powrocie weź prysznic.
  6. Przestrzegaj zakazu wstępu. Jeżeli w lesie stoi tablica informująca o pracach leśnych wówczas omiń ten obszar – dla Twojego bezpieczeństwa.
  7. Zabierz prowiant i napoje. Długa, letnia wędrówka w wysokich temperaturach może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Butelka wody w takich okolicznościach będzie Twoim sprzymierzeńcem.
  8. Nie zbieraj owoców i grzybów, których nie znasz. Zjedzenie trującego pożywienia może skończyć się poważnymi tarapatami.
  9. Zabierz podręczną apteczkę. Plastry i płyny odkażające mogą okazać się przydatne w przypadku zadrapań i skaleczeń.
  10. Zachowaj dystans! Na zatłoczonych, najpopularniejszych ścieżkach, nie zapominaj o koronawirusie. Zachowaj dystans minimum 2m. To bezpieczne dla Ciebie i innych

 

wakacje w lesie

 

Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?
W miniony weekend do lasów ruszyło, a właściwie wjechało samochodami, wiele osób w poszukiwaniu grzybów, niestety często zostawiając … rozsądek w domu.
Od godziny 12:00, kiedy to przyjęto pierwsze zgłoszenie o pożarze wzdłuż linii kolejowej na odcinku Oborniki – Rogoźno, do godzin popołudniowych trwała walka z bardzo niebezpiecznymi pożarami. W podobny sposób w 1992 roku rozpoczął się ogromny pożar Puszczy Noteckiej w okolicy Miał.
Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.
Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.
Budżet Miasta i Gminy Oborniki na rok 2024 wynosi 262 071 302 PLN, podczas finału 32 WOŚP w styczniu 2024, zebrano w Polsce i Świecie 281 879 118 PLN, decyzja MKIŚ może kosztować polskie państwo 28 000 000 000 PLN.