Przejdź do głównej treści

Z lasu wzięte… wakacyjne wyprawy do lasu

| Nadleśnictwo Oborniki | e Leśnik

Tegoroczne zakończenie szkoły miało zupełnie inny charakter, niż ten, do którego przywykliśmy. Jednak efekt jest niezmienny – rozpoczęły się WAKACJE!

W tym czasie wiele osób z jeszcze większa ochotą wybiera się do lasu. Panujące obostrzenia dotyczące pandemii koronowirusa ograniczają pewne nawyki, do których przywykliśmy. Niepewna sytuacja sprawia, że wiele osób porzuci marzenia o egzotycznych wakacjach na rzecz odpoczynku w Polsce. Dla niektórych ten stan rzeczy stanie się powodem do odwiedzenia lasów i poznania ich atrakcji oraz niezwykłego charakteru.

Przedstawiamy zgromadzone w jednym miejscu zalecenia na czas wędrówek po lesie:

  1. Zabierz telefon. Dzisiejsze telefony nie służą już tylko do dzwonienia. Zainstaluj aplikację „Puszcza Notecka”, która pozwoli Ci zlokalizować się w lesie i odnaleźć najciekawsze atrakcje regionu.
  2. Poinformuj rodzinę/znajomych gdzie i kiedy wychodzisz. W przypadku zaginięcia w lesie, łatwiej im będzie Ciebie zlokalizować.
  3. Sprawdź pogodę. W przypadku zapowiadanych wichur albo burz - przełóż planowaną wycieczkę na inny termin.
  4. Dobrze się ubierz. Dobre buty to podstawa bezpiecznej wędrówki. Postaw na buty zabudowane, zapomnij o klapkach i japonkach.
  5. Chroń się przed kleszczami. Załóż długie spodnie, spryskaj się środkami odstraszającymi owady, a po powrocie weź prysznic.
  6. Przestrzegaj zakazu wstępu. Jeżeli w lesie stoi tablica informująca o pracach leśnych wówczas omiń ten obszar – dla Twojego bezpieczeństwa.
  7. Zabierz prowiant i napoje. Długa, letnia wędrówka w wysokich temperaturach może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Butelka wody w takich okolicznościach będzie Twoim sprzymierzeńcem.
  8. Nie zbieraj owoców i grzybów, których nie znasz. Zjedzenie trującego pożywienia może skończyć się poważnymi tarapatami.
  9. Zabierz podręczną apteczkę. Plastry i płyny odkażające mogą okazać się przydatne w przypadku zadrapań i skaleczeń.
  10. Zachowaj dystans! Na zatłoczonych, najpopularniejszych ścieżkach, nie zapominaj o koronawirusie. Zachowaj dystans minimum 2m. To bezpieczne dla Ciebie i innych

 

wakacje w lesie

 

Susza, duża dostępność łatwopalnego materiału oraz ludzka głupota są głównymi przyczynami pożarów lasów. 
Brak śniegu i mała ilość opadów to zapowiedź suchej wiosny. Już obecnie w lasach występuje duże zagrożenie pożarami.
Rezerwat Śnieżycowy Jar w najbliższy weekend (08-09.03.2025 r.) zostanie udostępniony dla ruchu turystycznego.
Miniony rok 2024 przyniósł realizację kolejnego projektu, który Nadleśnictwo Oborniki zakończyło z sukcesem.
Do końca lutego 2025 dojdzie do wycinki lasu na powierzchni około 180 ha na północ od naszego regionu.
Parlament Europejski na posiedzeniu parlamentarnym w październiku 2024 przyjął w trybie pilny odroczenie wprowadzenie przepisów dotyczących EUDR!!!  Aktywiści i lobbyści Zielonego Ładu zostali przegłosowani, czy to początek zmian i odejście od zielonej ideologii?
Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?