Skip to main content

Skąd się wzięła tradycja lanego poniedziałku?

| Łukasz | Święta

Śmigus Dyngus ma wielowiekową tradycję. Jego początki miały zupełnie inny charakter.

Zwyczaj ten pochodzi z czasów, gdy nasi słowiańscy przodkowie czcili bóstwa przyrody i natury, a w okresie marca i kwietnia organizowali imprezy mające uczcić zwycięską walką pomiędzy zimą, a wiosną. Niewielu wie, że nim chrześcijaństwo zasymilowało ten zwyczaj, podpinając go pod Wielkanoc, były to dwie, zupełnie różne tradycje.

Śmigus Dyngus silnie związany był ze słowiańskimi Jarymi Godami. Był to kilkudniowy zestaw obrzędów mający na celu uczczenie nadejścia wiosny i pochodzi odległy, przedchrześcijańskich czasów. Jedną z tradycji Jarych Godów było, dobrze nam znane, topienie Marzanny symbolizującej zimę.

Według jednej z teorii, słowo śmigus to odmiana staropolskiego wyrażenia śmigać, a to z kolei oznacza chłostę. Miało ono również, w jednym ze znaczeń określać – zapłodnienie. Przywołuje to inny, dawny zwyczaj, że młode mężatki wychodziły na deszcz, który je śmigał, co miało czynić je bardziej płodnymi.

Wczesne zapiski i wzmianki historyczne, mówią o tradycji Lanego Poniedziałku jako metodzie okazywaniu i wyznawanie uczuć lub poprawianie urody. W ludowych opowieściach dotrwały do naszych czasów teorie, że dziewczyna porządnie zlana wodą i wychłostana witkami, będzie miała lepszą cerę, piękne włosy i bez problemu zajdzie w ciążę.

Więcej o tej tradycji znajdziemy na naszeszlaki.pl

Na zdjęciu Lany Poniedziałek ze Strażakami na strzeszyńskiej plaży.

Nowy rok, nowa rzeczywistość

Życzymy w ten magiczny czas po prostu … SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU. Chwila, w której kończy się stary rok i rozpoczyna nowy rozdział życia.

Życzenia na Święta Bożego Narodzenia 2023

Życzymy wszystkim ciepłych, spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia, które mogą być okazją do wytchnienia od pędu i zgiełku codziennego życia.

Szału pod choinką nie będzie. Polacy głównie kupią kosmetyki, zabawki i słodycze [SONDAŻ]

W tym roku niespełna 30% Polaków chce wręczyć gwiazdkowe prezenty 4-5 osobom. Nie brakuje też deklaracji, że będzie to znacznie większe grono. Prawie co piąty respondent zamierza kupić bożonarodzeniowy upominek co najmniej dziesięciu osobom.

Dzień Flagi

2 maja obchodzimy Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

W tym roku catering świąteczny wyjątkowo popularny

Polacy coraz chętniej decydują się na świąteczny catering, bo samodzielne przygotowanie wigilijnych posiłków dla całej rodziny jest niezwykle czasochłonne. Dodatkowo zamówienie gotowych porcji dla konkretnej liczby osób może być także bardziej opłacalne cenowo. ...

Oryginalne dekoracje na Boże Narodzenie

Grudzień jest miesiącem, podczas którego możemy obserwować wyjątkowo przystrojone budynki i pomieszczenia, co podkreśla wyjątkowy charakter tego okresu – czy zaplanowaliście już, jak przystroicie własny dom? Chociaż tradycyjne ozdoby są piękne, chcielibyśmy Was zainspirować do wykorz...

25 lat minęło jak jeden dzień! Jak należycie świętować srebrne gody?

Miłość jest niesamowitym uczuciem, które czyni człowieka o wiele szczęśliwszym i spełnionym. Dlatego tak hucznie świętuje się każdą rocznicę. Jednak na szczególne świętowanie zasługują te zaokrąglone, jak czterdziesta czy właśnie dwudziesta piąta, zwana srebrnymi godami.