Skip to main content

Kultura picia kawy z różnych stron świata

| Artykuł sponsorowany | Różne

Kawa w Polsce coraz częściej staje się nie tylko sposobem na poranne pobudzenie, ale także swego rodzaju rytuałem. Podejście do kultury jej picia i parzenia różni się w zależności od kraju czy kontynentu. W Etiopii, gdzie rośnie sporo gatunków kaw, ceremonia parzenia potrafi trwać nawet kilka godzin. Szwedzi porę na kawę traktują niczym Anglicy „five o’clock”, a kawa z tygielka w Maroko to prawdziwa uczta dla kubków smakowych. Poznaj zwyczaje panujące poza granicami i poczuj się jak na egzotycznej wyprawie!

Etiopska ceremonia parzenia kawy

Ceremonia picia kawy w Etiopii to obowiązkowa część różnego rodzaju spotkań. Kawę mieli się, a następnie parzy w specjalnym czajniku. Przygotowany napar przelewa się do filiżanek cienkim strumieniem z wysokości kilkudziesięciu centymetrów. Zgodnie z tradycją ceremonii przewodniczy kobieta ubrana w tradycyjną szatę, a gości na kawę woła najmłodsze dziecko i podaje filiżanki zgodnie z płcią i wiekiem – pierwsza jest dla najstarszego mężczyzny. Zgodnie z tradycją zawsze przygotowuje się jedną więcej niż potrzeba. Kawę w Etiopii podaje się z cukrem, a w niektórych rejonach również z solą. Taki rytuał parzenia odprawia się trzy razy dziennie – rano (Abol), południu (Tona) oraz wieczorem (Baraka). Ceremonię uważa się to za przejaw gościnności, wyraz szacunku i przyjaźni.

Szwecja – obowiązkowe 15 minut

Szwecja jest jednym z największych konsumentów kawy na świecie. Ich fika, czyli przerwa na kawę ma dla obywateli duże znaczenie społeczne. To moment, w którym znajomi, rodzina czy przyjaciele porzucają swoje zajęcia, wspólnie siadają i w towarzystwie kawy oraz słodkości i przekąsek delektują się naparem. Co ciekawe, w wielu firmach fika jest formalną porą picia kawy, niezależną od przerw od pracy czy obiadu. To 15 minut, które ma służyć również integracji i wspólnej rozmowie. Do kawy najczęściej podaje się lokalne bułeczki cynamonowe. Fikę możesz przygotować również samodzielnie w domu – wystarczą dobrej jakości ziarna, które kupisz w sklepie https://coffeelove.pl/, ulubiony kubek lub filiżanka i dripper z papierowym filtrem. Szwedzi preferują kawę czarną, zazwyczaj parzoną metodą przelewową. Pamiętaj, by odpowiednio zmielić ziarna – najlepiej sprawdzi się młynek żarnowy ręczny lub automatyczny (https://coffeelove.pl/pl/c/Mlynki-automatyczne-do-kawy/71). Zalej kawę odpowiednią ilość wody, poczekaj, aż przesączy się przez filtr, weź cynamonkę i daj sobie chwilę na pełen relaks!

Kawa z tygielka w Maroko

Kawa w Maroko parzona jest w metalowym tygielku. W trakcie gotowania do zmielonych ziaren dodaje się orientalne przyprawy, najczęściej kardamon i cynamon. Gospodarz najpierw próbuje, czy przygotowany napar dobrze smakuje, a następnie lewą dłonią nalewa kawę do filiżanki, którą trzyma w prawej. Napar podaje się gościom do ręki, a na stole stawia się naczynie z wodą różaną lub z olejkiem z kwiatu pomarańczy, by można samemu dopasować smak do indywidualnych preferencji. Raczej nie dolewa się mleka.

Czy zastanawiasz się, jak wyróżnić swoją firmę w oczach klientów? Jakie luksusowe prezenty firmowe mogą podkreślić Twoją dbałość o szczegóły i wyjątkowość oferty? Oto lista 10 ekskluzywnych upominków, które z pewnością zrobią wrażenie na Twoich klientach.
Coraz więcej osób szuka praktycznych rozwiązań, które pozwolą na utrzymanie pięknego i eleganckiego wyglądu wnętrz bez konieczności poświęcania dużej ilości czasu na pielęgnację.
Event manager to jeden z zawodów przyszłości, na który obserwuje się coraz większe zapotrzebowanie. Z usług organizatora imprez korzystają nie tylko wielkie korporacje, ale też instytucje publiczne i osoby prywatne. Coraz więcej Polaków pragnie mieć zjawiskowe urodziny, wesele czy niezapomnianą k...
Rośnie świadomość na temat odzieży oraz jej produkcji, w związku z czym coraz więcej osób decyduje się na założenie tzw. szafy kapsułowej. Mieści ona uniwersalne, klasyczne ubrania o stonowanych odcieniach i wykonane z materiałów najwyższej jakości. Poznaj kilka popularnych na całym świecie, pres...
Koordynator ds. dostępności to nowy zawód, który wykształcił się na przestrzeni ostatnich lat. Co wchodzi w zakres obowiązków koordynatora dostępności? Jakie kwalifikacje musi posiadać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!
Okulary z filtrem światła niebieskiego stają się coraz popularniejsze i coraz częściej kupowane, ze względu na rosnącą świadomość na temat szkodliwości nadmiaru światła niebieskiego. Ten rodzaj światła emituje słońce, a także urządzenia elektroniczne – komputery, tablety, smartfony, telewizory i ...
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co sprawia, że pobyt w hotelu jest tak przyjemny i komfortowy? Wszystko zaczyna się od detali.