fbpx

Karmienie małego kota – czym go karmić i jak często?

Karmienie małego kota to wyzwanie, z jakim mierzy się część świeżo upieczonych opiekunów czworonogów. Młode, które niedawno zostało odsadzone od matki, wykazuje specyficzne potrzeby żywieniowe, a jego układ pokarmowy jest bardzo wrażliwy. Aby właściwie zadbać o dietę pupila, musimy uważnie wybrać pożywienie dla niego, a także odpowiednio zaplanować jego posiłki. Zastanawiasz się, jak karmić małego kota? Poznaj porady ekspertów WhiskasⓇ!

Karmienie małego kota – co dać małemu kotu do jedzenia?

Sposób żywienia mruczków na początkowym etapie ich życia jest analogiczny do diety innych gatunków ssaków. Tym, co jedzą małe koty zaraz po urodzeniu, jest oczywiście mleko ich matki. Młode instynktownie wiedzą, jak ssać, i przez pierwsze 3–4 tygodnie takie pożywienie wystarcza im do prawidłowego rozwoju. Po tym czasie należy rozpocząć proces odsadzania kociąt od matki, stopniowo rozszerzać ich dietę i zacząć podawać pokarmy stałe.

Czym karmić małego kota? Podobnie jak w przypadku dorosłych mruczków, dieta kociąt powinna opierać się na pełnoporcjowym pokarmie gotowym. Specjaliści do spraw żywienia z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham zalecają stosowanie głównie pokarmów mokrych (powinny one stanowić 90% dziennej dawki pożywienia zwierzęcia pod względem masy podawanych mu produktów). Jest to spowodowane tym, że koty zazwyczaj piją zbyt mało wody, a jedzenie z puszki lub saszetki- ze względu na wysoka wilgotność- wspomaga nawadnianie ich organizmów. Suche granulki również są ważnym elementem żywienia. Ich stosowanie ułatwia dbanie o higienę jamy ustnej czworonoga.

Oba rodzaje pokarmów – suchy i mokry – powinny zostać wybrane przez opiekunów z uwzględnieniem etapu rozwoju, na jakim znajduje się mruczek. Jedzenie dla kociąt zazwyczaj jest opatrzone etykietą „junior” i różni się od tego, które jest przeznaczone dla dorosłych osobników kilkoma istotnymi cechami:

  • skład pokarmów pełnoporcjowych dla kociąt jest skomponowany z uwzględnieniem potrzeb organizmów znajdujących się w fazie wzrostu. Dotyczy to przede wszystkim zwiększonej ilości niektórych substancji odżywczych, takich jak wapń czy fosfor, które wspierają rozwój układu kostnego;
  • jedzenie dla młodych kociąt jest lekkostrawne. Układ pokarmowy niedojrzałego organizmu jest bardzo wrażliwy, a karmienie małego kota nieoptymalnym dla niego pożywieniem może skutkować dolegliwościami trawiennymi;
  • w porównaniu do mruczków dorosłych kocięta wykazują zwiększone zapotrzebowanie na kalorie w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Pełnoporcjowe pokarmy gotowe typu „junior” stanowią optymalne źródło energii pokarmowej dla rozwijających się organizmów;
  • mięsiste kawałki lub suche granulki mają wielkość dopasowaną do gabarytów kociego pyszczka. Karmienie małego kota jedzeniem dla osobników dorosłych może nastręczać pupilowi kłopotów z gryzieniem i połykaniem zbyt dużych dla niego porcji.

Jak karmić małego kota? Na początku warto zwrócić uwagę na konsystencję podawanych mruczkowi posiłków. Młode zazwyczaj szybko uczy się spożywania pokarmów stałych, jednak możemy dodatkowo mu to ułatwić poprzez tymczasowe podawanie posiłków w formie papki. Dopiero gdy zwierzę nauczy się lizać pożywienie, może spróbować gryzienia większych kawałków. Początkowo warto więc rozdrabniać mokre jedzenie widelcem lub spulchniać suche granulki niewielką ilością wody.

Ile razy dziennie karmić małego kota?

Wspomnieliśmy już, że prawidłowo skomponowana dieta mruczka powinna opierać się na pełnoporcjowym pokarmie mokrym. Takie jedzenie wspiera gospodarkę wodną organizmu pupila. Jest również około 4-krotnie mniej kaloryczne od suchych granulek, dlatego szczególnie ważne jest dbanie o regularność posiłków naszego podopiecznego oraz ich prawidłowe porcjowanie. 

Karmienie kociąt powinno odbywać się kilka razy na dobę, w zależności od wieku czworonogów. Zalecenia są następujące:

- 4–5 posiłków dziennie pomiędzy 3. a 4. tygodniem życia;

- 5–6 posiłków dziennie pomiędzy 4. a 5. tygodniem życia;

- 6–7 posiłków dziennie pomiędzy 5. a 8. tygodniem życia;

- 4–5 posiłków dziennie pomiędzy 8. a 12. tygodniem życia.

Optymalne porcjowanie posiłków można ustalić za pomocą tabel żywienia, które znajdują się na etykietach pokarmów pełnoporcjowych. Należy brać przy tym pod uwagę wiek pupila oraz jego docelową masę ciała. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem weterynarii.

Więcej informacji na temat karmienia małego kota znajdziesz na stronie Whiskas: https://www.whiskas.pl/poradnik/zywienie/wskazowki-dotyczace-karmienia-kota