fbpx

Czym różni się żywienie dorosłego psa od żywienia szczenięcia?

Prawidłowe żywienie psa uzależnione jest od wielu czynników w tym m.in. od jego wieku. Oznacza to, że inne potrzeby żywieniowe ma szczenię, inne dorosły pies, a jeszcze inne psi senior. Jest to szczególnie istotne kryterium przy wyborze odpowiedniej karmy dla swojego czworonożnego towarzysza. Sprawdź, czym różni się żywienie dorosłego psa od żywienia szczenięcia!

Żywienie dorosłego psa a szczeniaka - zapotrzebowanie kaloryczne

Żywienie dorosłego psa różni się od żywienia szczenięcia, ponieważ młode osobniki wykazują większe zapotrzebowanie kaloryczne w stosunku do masy ciała. Tylko właściwie zbilansowana dieta umożliwia prawidłowy rozwój zwierzęcia. Wymogi dotyczące energii pokarmowej dostarczanej z pożywieniem do organizmu dorosłego i zdrowego psa, są również zależne od jego masy ciała. Psy małe mają wyższe zapotrzebowanie kaloryczne w przeliczeniu na kilogram masy ciała, niż osobniki należące do dużych ras.

Nie da się jednak stwierdzić, ile kalorii potrzebuje szczenię o konkretnej masie ciała. Każda rasa jest bowiem inna. Przykładowo, jeden pies ważący 5 kg może mieć 3 miesiące, a drugi, o tej samej masie ciała, może być już niemal dorosły. Przyjmuje się jednak, że nowonarodzone szczenięta potrzebują 25 kilokalorii na każde 100 gramów swojej masy ciała. Odpowiednio:

  • po osiągnięciu 50% docelowej masy ciała – 210 kilokalorii na każdy kilogram masy metabolicznej;
  • między 50% a 80% docelowej masy ciała – 175 kilokalorii na każdy kilogram masy metabolicznej;
  • między 80% a 100% docelowej masy ciała – 140 kilokalorii na każdy kilogram masy metabolicznej. 

Jak żywić szczeniaka, a jak dorosłego psa?

Jaka karma dla dorosłego psa, a jaka dla szczeniaka? Wybierając pożywienie dla pupila, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy dana karma jest pełnoporcjowa, dostosowana do potrzeb organizmu czworonoga na danym etapie jego życia. Na rynku dostępne są zarówno karmy dla dorosłych psów, jak i szczeniaków. Pamiętamy, że szczenięta przez pierwsze 3- 4 tygodnie życia karmione są jedynie mlekiem matki. Dopiero po tym czasie stopniowo wprowadza się pokarmy stałe. 

Żywienie dorosłego psa nie jest skomplikowane, jeżeli stosujemy pokarm pełnoporcjowy. Wówczas wystarczy podawać zwierzęciu odpowiednią porcję jedzenia 2-3 razy na dobę. Mówiąc o tym, jak żywić szczeniaka, warto wspomnieć o liczbie posiłków, które powinny zostać mu podane. Pies w wieku 6-8 tygodni powinien otrzymywać 4-5 posiłków dziennie. Między 8. tygodniem a 6. miesiącem życia szczenięcia, liczba podawanych porcji może zostać zredukowana do 3 lub 4. Dorosłemu psu w zupełności wystarczą 2 bądź 3 posiłki dziennie. Zarówno karmienie szczeniaka, jak i karmienie dorosłego psa, powinno opierać się na pełnoporcjowej karmie, zapewniającej zwierzęciu wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Na żywienie dorosłego psa wpływa nie tylko jego wiek, masa ciała czy rasa, ale także stan zdrowia i przebyta kastracja bądź sterylizacja. Należy wziąć to pod uwagę, a najlepiej skonsultować sposób żywienia pupila z dietetykiem zwierzęcym. 

Przejście z karmy dla szczeniąt na karmę dla dorosłego psa - jak zrobić to dobrze?

Psy osiągają docelową masę ciała między 6. a 24. miesiącem życia, przy czym jest to uzależnione od rasy:

  • psy miniaturowe i małe – od 6. do 10. miesiąca życia,
  • psy średnie – około 12. miesiąca życia,
  • psy duże – około 18. miesiąca życia,
  • psy olbrzymie – około 24. miesiąca życia.

Prawidłowe karmienie psa zależy przede wszystkim od jego wieku, jednak co robić w sytuacji, gdy pupil wchodzi w dorosłość? Jak przejść z karmy dla szczeniąt na karmę dla dorosłego psa?

Większość czworonogów nie ma problemu z zaakceptowaniem nowego pokarmu, o ile zmiana następuje stopniowo, tzn. na drodze mieszania jednego pożywienia z drugim. Nie może to jednak trwać za długo, ponieważ karma dla szczeniąt zawiera więcej kalorii i nie jest odpowiednia dla dorosłego psa. Pamiętajmy, że wraz ze zmianą pożywienia następuje również przejście na mniejszą liczbę posiłków - powinno być ich od 2  do 3 każdego dnia.