Planujesz remont? Sprawdź, ile kosztuje kontener na śmieci!

Przepisowe składowanie i wywóz gruntu to ważna kwestia w obliczu prac remontowych, wyburzeniowych czy budowlanych. Niestety, specyfika tej grupy odpadów, szczególnie ich waga i gabaryty, sprawiają, że transport gruzu i jego utylizacja to spory kłopot. Co zrobić w takiej sytuacji? Potrzebny będzie kontener na śmieci, podstawiany i odbierany przez wyspecjalizowaną firmę. Ile kosztuje wywóz gruzu i co powinniśmy wiedzieć przed remontem? Zapraszamy do lektury!

Kontener na śmieci po remoncie – co warto wiedzieć?

Aktualna strategia gospodarowania odpadami ukierunkowana jest na jeden aspekt, czyli odzyskiwanie i ponowne wykorzystanie surowców. Gruz, czyli odpady budowlane, na które składają się np. cegły, kamień czy zaprawy podlegają recyklingowi w tej samej mierze co papier czy plastik. I podobnie jak one wymaga specjalnego pojemnika, w tym przypadku kontenera na gruz.

W trakcie prowadzenia prac remontowych można zamówić dwa rodzaje kontenerów na śmieci: jeden, który będzie gromadził wyłącznie wyselekcjonowany gruz, oraz kontener na odpady zmieszane, który oprócz gruzu będzie zawierał także inne śmieci z rozbiórki, jak np. meble czy sprzęt elektroniczny. Koszt segregacji odpadów zmieszanych jest niestety spory, dlatego cena kontenera na śmieci segregowane jest wyraźnie niższa, niż tego na odpady zmieszane.

Zastanawiacie się, po co segregować gruz? Odpady tego typu są zbierane i mielone, a następnie ponownie wykorzystywane jako materiał w budownictwie i drogownictwie. Biorąc pod uwagę wielkość oraz masę gruzu po remoncie, jego recykling jest więcej niż uzasadniony.

dsc 045800 0

Fot. Wywóz gruzu z budowy. Kontener na gruz Kalisz Lad.pl

Ile kosztuje kontener na gruz?

Wiemy już, że w zależności od segregowania odpadów możemy zamówić dwa typy pojemników. Przeciętnie kontener na gruz ma pojemność 8 metrów sześciennych. Średnio za wywóz gruzu segregowanego zapłacimy od 250 do 400 zł. Cena kontenera na śmieci może różnić się w zależności od wielkości miasta, wielkości pojemnika, a także od dodatkowych usług – niektóre firmy oprócz transportu gruzu oferują także uzupełnienie pojemnika lub pomoc w usunięciu odpadów np. z garażu czy piwnicy.

Za kontener na śmieci zmieszane o tej samej wielkości zapłacimy już ponad 700 zł. Jak wspomniano, różnica w cenie wynika z kosztów segregacji gruzu i pozostałych odpadów wielkogabarytowych, drewna, stali itd. To, ile kosztuje wynajęcie kontenera na śmieci zależy także od czasu jego podstawienia. Planując remont dobrze jest wziąć to pod uwagę – lepiej, aby czas od podstawienia do odbioru gruzu był możliwie najkrótszy. Szczególnie w przypadku osiedli wielorodzinnych, gdzie prywatny kontener na śmieci mylony bywa z komunalną wystawką…

Samodzielny wywóz gruzu – czy warto?

Jeśli chcemy pozbyć się opadów po remoncie na własną rękę, musimy się do tego odpowiednio przygotować. Niestety poświęcony czas i koszty takiego przedsięwzięcia zwykle sprawiają, że jest ono zupełnie nieopłacalne. Jest jednak możliwe. Trzeba posiadać własny samochód z pojemnikiem na odpady do ich bezpiecznego transportu (np. samochód ciężarowy lub przyczepę z plandeką). Ograniczoną ilość gruzu można zdeponować w lokalnym punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), darmowo za okazaniem dowodu osobistego potwierdzającego przynależność do danego okręgu.

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.

Kod antyspamowy
Odśwież