fbpx

Armia Czerwona wkroczyła do Obornik 74 lata temu

74 lata temu do Obornik wkroczyła Armia Czerwona.

W nocy z 24 na 25 stycznia 1945 r. do Obornik wkroczyły wojska Armii Czerwonej, przeganiając z miasta armię Wehrmachtu. 21 stycznia 1945 roku, władze niemieckie stacjonujące w mieście na wieść o nadciągającym froncie i wyzwalaniu kolejnych miast w Wielkopolsce, wraz z ludnością opuściły miasto.

W Obornikach został tylko oddział, który miał bronić miasta przed armią radziecką. 20 stycznia wyzwolona została Murowana Goślina, a 23. Rogoźno. W tym czasie rozpoczęły się walki pod Obornikami.

Pierwsze oddziały radzieckie, wraz z czterema czołgami dotarły na przedmieścia Obornik od ulicy Łukowskiej w nocy z 21 na 22 stycznia. Niestety złe rozpoznanie oraz zbyt mała liczba żołnierzy spowodowały klęskę uderzenia. Sukcesem zakończył się dopiero drugi atak przeprowadzony równocześnie z dwóch stron od Murowanej Gośliny i od Kowanówka, gdzie stacjonowała duża liczba żołnierzy. Zacięte walki zakończyły się w nocy z 24 na 25 stycznia 1945 roku. Oprócz dużych zniszczeń na ulicy wówczas Łukowskiej, a dziś Powstańców Wielkopolskich, zniszczeniu uległy kamienice przy ul. Lipowej, oraz wieża kościoła ewangelickiego ( dziś kościół pod wezwaniem Św. Józefa).

Zniszczeniu uległy także cztery czołgi Armii Radzieckiej, a śmierć poniosło 20 żołnierzy.