Skip to main content

Armia Czerwona wkroczyła do Obornik 74 lata temu

| um oborniki | Historia

74 lata temu do Obornik wkroczyła Armia Czerwona.

W nocy z 24 na 25 stycznia 1945 r. do Obornik wkroczyły wojska Armii Czerwonej, przeganiając z miasta armię Wehrmachtu. 21 stycznia 1945 roku, władze niemieckie stacjonujące w mieście na wieść o nadciągającym froncie i wyzwalaniu kolejnych miast w Wielkopolsce, wraz z ludnością opuściły miasto.

W Obornikach został tylko oddział, który miał bronić miasta przed armią radziecką. 20 stycznia wyzwolona została Murowana Goślina, a 23. Rogoźno. W tym czasie rozpoczęły się walki pod Obornikami.

Pierwsze oddziały radzieckie, wraz z czterema czołgami dotarły na przedmieścia Obornik od ulicy Łukowskiej w nocy z 21 na 22 stycznia. Niestety złe rozpoznanie oraz zbyt mała liczba żołnierzy spowodowały klęskę uderzenia. Sukcesem zakończył się dopiero drugi atak przeprowadzony równocześnie z dwóch stron od Murowanej Gośliny i od Kowanówka, gdzie stacjonowała duża liczba żołnierzy. Zacięte walki zakończyły się w nocy z 24 na 25 stycznia 1945 roku. Oprócz dużych zniszczeń na ulicy wówczas Łukowskiej, a dziś Powstańców Wielkopolskich, zniszczeniu uległy kamienice przy ul. Lipowej, oraz wieża kościoła ewangelickiego ( dziś kościół pod wezwaniem Św. Józefa).

Zniszczeniu uległy także cztery czołgi Armii Radzieckiej, a śmierć poniosło 20 żołnierzy.

 

Jak wyzwolono Rogoźno i Ryczywół?

Na początku 1919 roku wyzwolone zostały Rogoźno i Ryczywół. Jak do tego doszło?

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Rogoźnie (foto)

W Rogoźnie zorganizowano 29 grudnia uroczystości gminne związane z 105. rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Było to jedno z najważniejszych zrywów narodowowyzwoleńczych, które ukształtowało zachodnie granice II Rzeczypospolitej.

Książka „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej” już dostępna

Odbyło się pierwsze spotkanie promocyjne książki „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej”.

Historia obornickiego rzemiosła na wystawie w obornickiej bibliotece

Oborniczanie mogą zapoznać się z wystawą poświęconej rzemiosłu obornickiemu. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki znalazło się wiele interesujących eksponatów.

Lucyna Bełch o historii Garbatki (film)

Lucyna Bełch przybliżyła historię wsi Garbatka. W sobotę odbędą się w niej rogozińskie gminne dożynki.

Czerwiec 1956 roku wg Błażeja Cisowskiego (cz.1)

28 czerwca 1956 roku w Poznaniu wybuchły strajki robotnicze. Świadkowie tych wydarzeń mieszkają wśród nas.

Czerwiec 1956 roku wg Błażeja Cisowskiego (cz.2)

28 czerwca 1956 roku w Poznaniu wybuchły strajki robotnicze. Świadkowie tych wydarzeń mieszkają wśród nas.