Przejdź do głównej treści

Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa

| Łukasz | Historia
fot. IPN

11 lipca 2025 roku obchodzimy nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej - informuje Instytut Pamięci Narodowej.

W ustawie z 4 czerwca 2025 r. o ustanowieniu tego święta (Dz.U. z 2025 r., poz. 891) podkreślono, że „męczeńska śmierć z powodu przynależności do narodu polskiego zasługuje na pamięć w formie dnia wyróżnianego corocznie przez państwo polskie, w którym ofiarom będzie oddawany hołd”. 

W ustawie przypomniano, że „w latach 1939–1946 nacjonaliści ukraińscy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) oraz innych ukraińskich formacji nacjonalistycznych działających na ziemiach Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej (województwa wołyńskie, tarnopolskie, stanisławowskie, lwowskie, poleskie) oraz obecnych województw lubelskiego i podkarpackiego dokonali na ludności polskiej zbrodni ludobójstwa”.

Więcej o Narodowym Dniu Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa ---- > IPN

Zakończyła się renowacja zabytkowej barokowej kolumny w miejscowości Wełna. Zabytek został odrestaurowany pomimo tego, że przez długi czas niszczał i stanowił trwałą ruinę.
3 maja 2025 r. w 234. rocznicę uchwalenia przełomowego dokumentu - Konstytucji 3 maja 1971 r. - uznawanego za pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję o charakterze demokratycznym, odbędzie się specjalny pokaz oryginałów tego dziedzictwa dokumentacyjnego dla szerokiej publiczności.
W Trewirze, 16 lutego 1919 roku zawarto porozumienie między państwami Ententy a Niemcami, przedłużające rozejm z Compiègne i wprowadzające postanowienia dotyczące konfliktu polsko-niemieckiego. 16 lutego 1919 uznaje się za dzień zakończenia Powstania Wielkopolskiego.
Po raz szesnasty zachęcamy do zapalenia „znicza pamięci” Ofiarom zbrodni dokonanych przez Niemców w 1939 r. w ramach operacji „Tannenberg”, „Akcji Inteligencja” oraz „politycznego oczyszczania gruntu”. Każdego roku, w trzecią niedzielę października, przypominamy o obywatelach II Rzeczypospolite…
Wspomnienie obchodów dnia 1 maja, Święta Pracy w Obornikach z 1988 roku. Jest to film zrealizowany dla prężnie działającego wówczas przedsiębiorstwa „Metalplast”.
Na początku 1919 roku wyzwolone zostały Rogoźno i Ryczywół. Jak do tego doszło?
W Rogoźnie zorganizowano 29 grudnia uroczystości gminne związane z 105. rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Było to jedno z najważniejszych zrywów narodowowyzwoleńczych, które ukształtowało zachodnie granice II Rzeczypospolitej.