Skip to main content


Oddali hołd pomordowanym i wywiezionym na Sybir

| um rogoźno | Historia

W Rogoźnie oddano hołd pomordowanym i wywiezionym na Sybir. 

17 września 2018 roku, w 79. rocznicę napaści ZSRR na Polskę, na rogozińskim cmentarzu pod Krzyżem Katyńskim odbyła się krótka uroczystość w hołdzie pomordowanym i wywiezionym na Sybir. W uroczystości wzięli udział wiceprezes Koła Sybiraków Włodzimierz Sadłowski oraz burmistrz Roman Szuberski wraz z zastępcą Renatą Tomaszewską. Pod pomnik przybyła też liczna grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 3 wraz z opiekunami. Pod krzyżem złożono kwiaty i zapalono znicze. W swoim wystąpieniu burmistrz przypomniał tragiczne wydarzenia z roku 1939 oraz losy Polaków wywiezionych na daleką Syberię. Zastępca burmistrza zwróciła się do młodzieży o pielęgnowanie tej pamięci i zaangażowanie w utrzymywanie grobów i pomników w należytym stanie. Wiceprezes Koła Sybiraków zaprosił wszystkich obecnych na uroczyste obchody Dnia Sybiraka i odsłonięcie nowego pomnika ufundowanego przez rogoziński samorząd w dniu 9 października na placu Jana Pawła II w Rogoźnie.

Jak wyzwolono Rogoźno i Ryczywół?

Na początku 1919 roku wyzwolone zostały Rogoźno i Ryczywół. Jak do tego doszło?

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Rogoźnie (foto)

W Rogoźnie zorganizowano 29 grudnia uroczystości gminne związane z 105. rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Było to jedno z najważniejszych zrywów narodowowyzwoleńczych, które ukształtowało zachodnie granice II Rzeczypospolitej.

Książka „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej” już dostępna

Odbyło się pierwsze spotkanie promocyjne książki „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej”.

Historia obornickiego rzemiosła na wystawie w obornickiej bibliotece

Oborniczanie mogą zapoznać się z wystawą poświęconej rzemiosłu obornickiemu. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki znalazło się wiele interesujących eksponatów.

Lucyna Bełch o historii Garbatki (film)

Lucyna Bełch przybliżyła historię wsi Garbatka. W sobotę odbędą się w niej rogozińskie gminne dożynki.

Czerwiec 1956 roku wg Błażeja Cisowskiego (cz.1)

28 czerwca 1956 roku w Poznaniu wybuchły strajki robotnicze. Świadkowie tych wydarzeń mieszkają wśród nas.

Czerwiec 1956 roku wg Błażeja Cisowskiego (cz.2)

28 czerwca 1956 roku w Poznaniu wybuchły strajki robotnicze. Świadkowie tych wydarzeń mieszkają wśród nas.