Skip to main content

Wieczornica patriotyczna w Obornickim Ośrodku Kultury

| eoborniki.pl, T. Rojna | Historia

wieczornica patriotyczna w ook

Wspaniałe widowisko patriotyczne mogli zobaczyć uczestnicy "Wieczornicy patriotycznej" zorganizowanej przez Szkołę Podstawową nr w 3 Obornikach.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”  ustanowiony ustawą z dnia 9 lutego 2011 roku a obchodzony 1 marca  upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Pierwszego marca br. uczniowska grupa teatralna „PRÓBA” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Obornikach przedstawiła widowisko zatytułowane „Inka”, przedstawiające historię Danuty Siedzikównej, sanitariuszki Wileńskiej Brygady AK . Inka, Danuta Siedzikówna w wieku 18 lat została rozstrzelana przez komunistyczny aparat represji za wierność Polsce.  W widowisku wystąpili: wspomniana już grupa teatralna, zespół wokalny „ARDENTE” prowadzony przez Arletę Zmyślińską oraz chór „BEL CANTO” prowadzony przez Roberta Płócienniczaka.

Jednym z elementów wieczoru było wręczenie przez Burmistrza Obornik Tomasza Szramę wyróżnień laureatom gminnego konkursu plastycznego „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”.  Wyróżnione  prace były wystawione w dniu przedstawienia  w ośrodku kultury. Pomysłodawcą oraz reżyserem widowiska jest Aleksandra Kulupa.

Po raz szesnasty zachęcamy do zapalenia „znicza pamięci” Ofiarom zbrodni dokonanych przez Niemców w 1939 r. w ramach operacji „Tannenberg”, „Akcji Inteligencja” oraz „politycznego oczyszczania gruntu”. Każdego roku, w trzecią niedzielę października, przypominamy o obywatelach II Rzeczypospoli...
Wspomnienie obchodów dnia 1 maja, Święta Pracy w Obornikach z 1988 roku. Jest to film zrealizowany dla prężnie działającego wówczas przedsiębiorstwa „Metalplast”.
Na początku 1919 roku wyzwolone zostały Rogoźno i Ryczywół. Jak do tego doszło?
W Rogoźnie zorganizowano 29 grudnia uroczystości gminne związane z 105. rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Było to jedno z najważniejszych zrywów narodowowyzwoleńczych, które ukształtowało zachodnie granice II Rzeczypospolitej.
Odbyło się pierwsze spotkanie promocyjne książki „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej”.
Oborniczanie mogą zapoznać się z wystawą poświęconej rzemiosłu obornickiemu. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki znalazło się wiele interesujących eksponatów.
Lucyna Bełch przybliżyła historię wsi Garbatka. W sobotę odbędą się w niej rogozińskie gminne dożynki.