Skip to main content

Czy Polska zapomniała o Wołyniu?

| MP | Historia

wolyn

W 72 rocznicę krwawych wydarzeń 11 lipca 1943 roku upominamy się o naszych rodaków bestialsko zamordowanych na Wołyniu. (foto: kresy.pl)

Żyjemy w szczególnych czasie, w którym Polska postanowiła przyjąć uchodźców z Syrii, czasie w jakim polscy politycy pomijają w swoich wystąpieniach sprawę uznania zbrodni wołyńskich za ludobójstwo na naszym narodzie.

Część naszego społeczeństwa pomija tą przerażającą historię, uważając, że nie ma sensu rozgrzebywać ran. Być może mają rację, na pewno mogło by tak się stać gdyby całkowicie wyjaśniono i w odpowiedni sposób upamiętniono ofiary mordów, gdyby nasi pomordowani rodacy uzyskali godny spoczynek…

Zachęcamy do przeczytania wywiadu z Leszkiem Żebrowskim na temat tych okropnych wydarzeń, WARTO --> http://www.kresy.pl/publicystyka,wywiady?zobacz/upomnijmy-sie-o-wolyn-,wywiady?zobacz/upomnijmy-sie-o-wolyn-

 

W minioną sobotę na meczu Lecha z Legią o superpuchar kibice obu drużyn wywiesili banery upamiętniające tą przerażającą zbrodnię.  A TY PAMIĘTASZ?

wolyn 2

 

Jakże przewrotna jest historia. Na Wołyniu Ukraińcy odsłonili właśnie pomnik upamiętniający pomordowanych przez polskich szołwinistów w miejscowości Przeboroze na Wołyniu w 1943 roku. A na drugim skraju „Ukrainy”, w Doniecku władze nieuznawanej Donieckiej Republiki Ludowej zorganizowały uroczystości upamiętniające ofiary kampanii ludobójstwa jakie na Wołyniu wykonali OUN-UPA.

A w Polsce cisza ...


Wspomnienie obchodów dnia 1 maja, Święta Pracy w Obornikach z 1988 roku. Jest to film zrealizowany dla prężnie działającego wówczas przedsiębiorstwa „Metalplast”.
Na początku 1919 roku wyzwolone zostały Rogoźno i Ryczywół. Jak do tego doszło?
W Rogoźnie zorganizowano 29 grudnia uroczystości gminne związane z 105. rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Było to jedno z najważniejszych zrywów narodowowyzwoleńczych, które ukształtowało zachodnie granice II Rzeczypospolitej.
Odbyło się pierwsze spotkanie promocyjne książki „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej”.
Oborniczanie mogą zapoznać się z wystawą poświęconej rzemiosłu obornickiemu. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki znalazło się wiele interesujących eksponatów.
Lucyna Bełch przybliżyła historię wsi Garbatka. W sobotę odbędą się w niej rogozińskie gminne dożynki.
28 czerwca 1956 roku w Poznaniu wybuchły strajki robotnicze. Świadkowie tych wydarzeń mieszkają wśród nas.