Przejdź do głównej treści


Historia obornickiego rzemiosła na wystawie w obornickiej bibliotece

| Biblioteka Oborniki | Historia

Oborniczanie mogą zapoznać się z wystawą poświęconej rzemiosłu obornickiemu. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki znalazło się wiele interesujących eksponatów.

Z okazji obchodów 70-lecia Cechu Rzemiosł Różnych w Obornikach w sobotę, 9 września, w bibliotece odbył się wernisaż wystawy poświęconej rzemiosłu obornickiemu. Ekspozycja przedstawia historię pracowni, które od lat działają w naszym mieście, ze szczególnym uwzględnieniem tych, w których tradycje rzemieślnicze przechodzą z pokolenia na pokolenie.

Ponadto, na wystawie można zobaczyć wiele interesujących eksponatów, m.in. zabytkowe sztandary. 

Organizatorem wydarzenia jest Cech Rzemiosł Różnych w Obornikach, czyli stowarzyszenie zrzeszające zakłady rzemieślnicze oraz małe i średnie przedsiębiorstwa różnych branż.

Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki. Zapraszamy w imieniu czytelni.

Po raz szesnasty zachęcamy do zapalenia „znicza pamięci” Ofiarom zbrodni dokonanych przez Niemców w 1939 r. w ramach operacji „Tannenberg”, „Akcji Inteligencja” oraz „politycznego oczyszczania gruntu”. Każdego roku, w trzecią niedzielę października, przypominamy o obywatelach II Rzeczypospoli...
Wspomnienie obchodów dnia 1 maja, Święta Pracy w Obornikach z 1988 roku. Jest to film zrealizowany dla prężnie działającego wówczas przedsiębiorstwa „Metalplast”.
Na początku 1919 roku wyzwolone zostały Rogoźno i Ryczywół. Jak do tego doszło?
W Rogoźnie zorganizowano 29 grudnia uroczystości gminne związane z 105. rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Było to jedno z najważniejszych zrywów narodowowyzwoleńczych, które ukształtowało zachodnie granice II Rzeczypospolitej.
Odbyło się pierwsze spotkanie promocyjne książki „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej”.
Lucyna Bełch przybliżyła historię wsi Garbatka. W sobotę odbędą się w niej rogozińskie gminne dożynki.
28 czerwca 1956 roku w Poznaniu wybuchły strajki robotnicze. Świadkowie tych wydarzeń mieszkają wśród nas.