Przejdź do głównej treści


Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Obornikach

| oborniki.pl | Historia

Władze Gminy Oborniki uczciły pamięć pomordowanych składając symboliczną wiązankę kwiatów pod Dębem Pamięci.

13 kwietnia  obchodzimy w naszym kraju Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Święto to ustanowiono 14 listopada 2007 roku, w hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD, na mocy decyzji naczelnych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku.

13 kwietnia 1943 roku Niemcy upublicznili informację o odnalezieniu na terenie ZSRR masowych mogił pomordowanych żołnierzy Wojska Polskiego. W tych tragicznych dla historii Polski wydarzeniach uczestniczyli też mieszkańcy gminy Oborniki. Ich nazwiska udało się ustalić panu Romanowi Gierce na podstawie Listy Katyńskiej, opracowanej przez Adama Moszyńskiego. Zamordowani oborniczanie to policjanci, lekarze, oraz wojskowi: Antoni Nowaczyk, Antoni Kruszka, Antoni Dobrowolski, Walenty Jankowski i Stefan Żółtowski.

Na obornickim cmentarzu spoczywają również zamordowani przez bolszewików w Charkowie w 1940 roku: Wincenty Pietrykowski i Ksawery Jankowski.

Aby uczcić pamięć pomordowanych Burmistrz Obornik Tomasz Szrama wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Obornikach Pawłem Drewiczem złożyli symboliczną wiązankę kwiatów pod Dębem Pamięci.

Źródło, foto: UM Oborniki

Po raz szesnasty zachęcamy do zapalenia „znicza pamięci” Ofiarom zbrodni dokonanych przez Niemców w 1939 r. w ramach operacji „Tannenberg”, „Akcji Inteligencja” oraz „politycznego oczyszczania gruntu”. Każdego roku, w trzecią niedzielę października, przypominamy o obywatelach II Rzeczypospoli...
Wspomnienie obchodów dnia 1 maja, Święta Pracy w Obornikach z 1988 roku. Jest to film zrealizowany dla prężnie działającego wówczas przedsiębiorstwa „Metalplast”.
Na początku 1919 roku wyzwolone zostały Rogoźno i Ryczywół. Jak do tego doszło?
W Rogoźnie zorganizowano 29 grudnia uroczystości gminne związane z 105. rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Było to jedno z najważniejszych zrywów narodowowyzwoleńczych, które ukształtowało zachodnie granice II Rzeczypospolitej.
Odbyło się pierwsze spotkanie promocyjne książki „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej”.
Oborniczanie mogą zapoznać się z wystawą poświęconej rzemiosłu obornickiemu. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki znalazło się wiele interesujących eksponatów.
Lucyna Bełch przybliżyła historię wsi Garbatka. W sobotę odbędą się w niej rogozińskie gminne dożynki.