Skip to main content

Medal „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej” dla Jerzego Straszewskiego

| oborniki.pl, fot. Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński | Historia

Oborniczanin Jerzy Straszewski odebrał medal "Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej".

Jerzy Straszewski od wielu lat stara się ratować od zapomnienia historię ludzi, którzy w szczególny sposób wpłynęli na los Obornik. Fascynuje go historia dotycząca życiorysów wybitnych postaci pochowanych na obornickim cmentarzu. Prowadzi działalność publicystyczną, jest autorem wielu artykułów historycznych. Jest inicjatorem odnowy zapomnianych pomników. Sam je odnajduje i dba o nie. Z jego inicjatywy odnawiane są tablice zapomnianych grobów i mogił. Wspierał i pomagał przy odbudowie pomnika Powstańców Wielkopolskich - czytamy na oficjalnej stronie obornickiego urzędu.

W uznaniu zasług dla idei pamięci narodowej Wiceprezes Rady Ministrów Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadał Jerzemu Straszewskiemu medal „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”. Wimieniu Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wyjątkowe odznaczenie wręczył Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński. 

- Medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” został ustanowiony, aby uhonorować osoby zasłużone dla kultywowania tradycji historycznej. Podziękować także za ratowanie przed zapomnieniem historii ludzi, wydarzeń i dokonań, mających realny wpływ na losy miast, gmin i całego regionu.
- Przyznane Medale są nagrodą, ale również sygnałem dla nas wszystkich, że aktywność społeczna, która często wymaga wyznaczania ambitnych celów, pełnego zaangażowania, poświęcenia i sumienności – jest szanowana i ceniona.
 
Pismo potwierdzające nadanie medalu wręczył we wtorek, 9 lutego Burmistrz Obornik Tomasz Szrama. 
 
Po raz szesnasty zachęcamy do zapalenia „znicza pamięci” Ofiarom zbrodni dokonanych przez Niemców w 1939 r. w ramach operacji „Tannenberg”, „Akcji Inteligencja” oraz „politycznego oczyszczania gruntu”. Każdego roku, w trzecią niedzielę października, przypominamy o obywatelach II Rzeczypospoli...
Wspomnienie obchodów dnia 1 maja, Święta Pracy w Obornikach z 1988 roku. Jest to film zrealizowany dla prężnie działającego wówczas przedsiębiorstwa „Metalplast”.
Na początku 1919 roku wyzwolone zostały Rogoźno i Ryczywół. Jak do tego doszło?
W Rogoźnie zorganizowano 29 grudnia uroczystości gminne związane z 105. rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Było to jedno z najważniejszych zrywów narodowowyzwoleńczych, które ukształtowało zachodnie granice II Rzeczypospolitej.
Odbyło się pierwsze spotkanie promocyjne książki „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej”.
Oborniczanie mogą zapoznać się z wystawą poświęconej rzemiosłu obornickiemu. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki znalazło się wiele interesujących eksponatów.
Lucyna Bełch przybliżyła historię wsi Garbatka. W sobotę odbędą się w niej rogozińskie gminne dożynki.