Przejdź do głównej treści

Historia wyzwolenia Rogoźna 01.01.1919 (film)

| Łukasz | Historia

Wyzwolenie Rogoźna miało miejsce 1 stycznia 1919 roku.

102 lata temu rogoźnianie poczuli powiew wolności. Nad ranem 1 stycznia rozpoczęła się działania, które doprowadziły do wyswobodzenia miasta. Zanim to się stało było trzeba zdobyć broń. O brawurowej akcji jej pozyskania, o nastrojach panujących w tym czasie w mieście mówi regionalista Błażej Cisowski. - youtube.com/eoborniki

Wyzwolenie Rogoźna - 01.01.1919 (Powstanie Wielkopolskie)

 

W Trewirze, 16 lutego 1919 roku zawarto porozumienie między państwami Ententy a Niemcami, przedłużające rozejm z Compiègne i wprowadzające postanowienia dotyczące konfliktu polsko-niemieckiego. 16 lutego 1919 uznaje się za dzień zakończenia Powstania Wielkopolskiego.
Po raz szesnasty zachęcamy do zapalenia „znicza pamięci” Ofiarom zbrodni dokonanych przez Niemców w 1939 r. w ramach operacji „Tannenberg”, „Akcji Inteligencja” oraz „politycznego oczyszczania gruntu”. Każdego roku, w trzecią niedzielę października, przypominamy o obywatelach II Rzeczypospolite…
Wspomnienie obchodów dnia 1 maja, Święta Pracy w Obornikach z 1988 roku. Jest to film zrealizowany dla prężnie działającego wówczas przedsiębiorstwa „Metalplast”.
Na początku 1919 roku wyzwolone zostały Rogoźno i Ryczywół. Jak do tego doszło?
W Rogoźnie zorganizowano 29 grudnia uroczystości gminne związane z 105. rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Było to jedno z najważniejszych zrywów narodowowyzwoleńczych, które ukształtowało zachodnie granice II Rzeczypospolitej.
Odbyło się pierwsze spotkanie promocyjne książki „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej”.
Oborniczanie mogą zapoznać się z wystawą poświęconej rzemiosłu obornickiemu. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki znalazło się wiele interesujących eksponatów.