Przejdź do głównej treści

102 lata temu Oborniki odzyskały niepodległość

| oborniki.pl | Historia

Burmistrz Obornik Tomasz Szrama złożył wiązankę kwiatów w rocznicę odzyskania przez miasto wolności.

W nocy z 3 na 4 stycznia 1919 r. omówiono na tajnym posiedzeniu, sprawę odebrania w mieście władzy i urzędów z rąk niemieckich. Zwołano wpierw członków Straży Ludowej na zbiórkę na Rynku o godz. 2 po południu. Stawiło się 44 powstańców w mundurach i czapkach niemieckich z opaską białoczerwoną na ramieniu, których uzbrojono i podzielono na oddziały. 

O godz. 3 przybyli na Rynek Stanisław Jordan, dr Stefanowicz, Henryk Dolacki, Stanisław Mazer, Bolesław Smorawski, Andrzej Przybecki i Józef Grossmann. Stanisław Jordan wygłosił do zebranych żołnierzy krótkie przemówienie, zwracając uwagę na doniosłość momentu odrodzenia państwa polskiego i wydał rozkaz przejęcia urzędów.

Oddziały udały się na magistrat, do urzędu pocztowego, Komunalnej Kasy i na dworzec. Obsadzili wymienione instytucje posterunkami i zaciągnęli na gmachy sztandary narodowe. Po przejęciu urzędów, kompania rozlokowała się w klasztorze, pełniąc w mieście służbę wartowniczą, aż do pierwszych alarmów z Budzynia i Chodzieży.

W 102 rocznicę odzyskania niepodległości burmistrz Obornik Tomasz Szrama złożył w Parku Niepodległości wiązankę kwiatów i zapalił znicz, za bohaterów tamtych wydarzeń. 

Źródło: oborniki.pl

 

W Trewirze, 16 lutego 1919 roku zawarto porozumienie między państwami Ententy a Niemcami, przedłużające rozejm z Compiègne i wprowadzające postanowienia dotyczące konfliktu polsko-niemieckiego. 16 lutego 1919 uznaje się za dzień zakończenia Powstania Wielkopolskiego.
Po raz szesnasty zachęcamy do zapalenia „znicza pamięci” Ofiarom zbrodni dokonanych przez Niemców w 1939 r. w ramach operacji „Tannenberg”, „Akcji Inteligencja” oraz „politycznego oczyszczania gruntu”. Każdego roku, w trzecią niedzielę października, przypominamy o obywatelach II Rzeczypospolite…
Wspomnienie obchodów dnia 1 maja, Święta Pracy w Obornikach z 1988 roku. Jest to film zrealizowany dla prężnie działającego wówczas przedsiębiorstwa „Metalplast”.
Na początku 1919 roku wyzwolone zostały Rogoźno i Ryczywół. Jak do tego doszło?
W Rogoźnie zorganizowano 29 grudnia uroczystości gminne związane z 105. rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Było to jedno z najważniejszych zrywów narodowowyzwoleńczych, które ukształtowało zachodnie granice II Rzeczypospolitej.
Odbyło się pierwsze spotkanie promocyjne książki „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej”.
Oborniczanie mogą zapoznać się z wystawą poświęconej rzemiosłu obornickiemu. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki znalazło się wiele interesujących eksponatów.