Skip to main content

Obornickie Osobowości Sportu - publikacja już dostępna (foto)

| Łukasz | Historia

W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Obornikach odbyło się spotkanie promujące almanach "Obornickie osobowości sportowe". 

 

Sama publikacja to podsumowanie 25 lat organizacji plebiscytów sportowych. Pomysł na wydanie tego typu książki narodził się już po 10 edycji, ale, jak wspominał Waldemar Cyranek, Tadeusz Ratajczak uważał, że to za wcześnie. Idea powracała, ale zawsze wydawało się, że to jeszcze nie ten moment. Waldemar Cyranek uczynił to, ale niestety już bez Tadeusza Ratajczaka. Nie brakuje za to wspomnień o pomysłodawcy plebiscytów oraz ich współorganizatorze. 

W spotkaniu wzięli udział m.in. wspóautor publikacji Krzysztof Nowacki oraz Janina Ratajczak.

 

 

Po raz szesnasty zachęcamy do zapalenia „znicza pamięci” Ofiarom zbrodni dokonanych przez Niemców w 1939 r. w ramach operacji „Tannenberg”, „Akcji Inteligencja” oraz „politycznego oczyszczania gruntu”. Każdego roku, w trzecią niedzielę października, przypominamy o obywatelach II Rzeczypospoli...
Wspomnienie obchodów dnia 1 maja, Święta Pracy w Obornikach z 1988 roku. Jest to film zrealizowany dla prężnie działającego wówczas przedsiębiorstwa „Metalplast”.
Na początku 1919 roku wyzwolone zostały Rogoźno i Ryczywół. Jak do tego doszło?
W Rogoźnie zorganizowano 29 grudnia uroczystości gminne związane z 105. rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Było to jedno z najważniejszych zrywów narodowowyzwoleńczych, które ukształtowało zachodnie granice II Rzeczypospolitej.
Odbyło się pierwsze spotkanie promocyjne książki „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej”.
Oborniczanie mogą zapoznać się z wystawą poświęconej rzemiosłu obornickiemu. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki znalazło się wiele interesujących eksponatów.
Lucyna Bełch przybliżyła historię wsi Garbatka. W sobotę odbędą się w niej rogozińskie gminne dożynki.