Przejdź do głównej treści


Historia pewnej ulicy (foto)

| gok ryczywół | Historia

Ulica 6 stycznia w Ryczywole to wyjątkowe miejsce dla lokalnej społeczności.

Ulica 6 Stycznia to niepozorna ulica w Ryczywole. Jednak jej ważność jest bezprecedensowa. To ona upamiętnia wyzwolenie Ryczywołu! To ona symbolizuje wolność naszej małej ojczyzny. Mieszkańcy Ryczywołu, z Wójtem Gminy Ryczywół Panem Henrykiem Szramą, Przewodniczącym Rady Gminy Ryczywół Panem Łukaszem Krzyśko i Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Ryczywole Panią Anną Nowicką, upamiętnili jej ważność spotykając się właśnie na tej ulicy.

Po słowie wstępnym przedstawionym przez Przewodniczącego Rady Gminy i Dyrektor GOK-u, odpalono race dymne w biało-czerwonych barwach, po czym wśród miłych rozmów, spacerowym krokiem udano się na cmentarz parafialny, by tam odśpiewać hymn narodowy ku czci poległych powstańców, odpalić kolejne race, zapalić światełko pamięci, jak również odśpiewać drugą pod względem ważności pieśń patriotyczną - Rotę.

Wójt Gminy Ryczywół przedstawił informacje dotyczące odnowy mogiły zbiorowej powstańców wielkopolskich, a Ultrasom podziękowano za krzyże powstańcze, którym rok temu, w setną rocznicę odzyskania niepodległości, odznaczono groby zasłużonych dla naszej ziemi powstańców.


Organizatorem tego historycznego spotkania byli: Golnica Ultras, OSP Ryczywół, Koło Gospodyń Wiejski Ryczywół nad Flintą oraz Gminny Ośrodek Kultury.
Cześć i chwała bohaterom!

Po raz szesnasty zachęcamy do zapalenia „znicza pamięci” Ofiarom zbrodni dokonanych przez Niemców w 1939 r. w ramach operacji „Tannenberg”, „Akcji Inteligencja” oraz „politycznego oczyszczania gruntu”. Każdego roku, w trzecią niedzielę października, przypominamy o obywatelach II Rzeczypospoli...
Wspomnienie obchodów dnia 1 maja, Święta Pracy w Obornikach z 1988 roku. Jest to film zrealizowany dla prężnie działającego wówczas przedsiębiorstwa „Metalplast”.
Na początku 1919 roku wyzwolone zostały Rogoźno i Ryczywół. Jak do tego doszło?
W Rogoźnie zorganizowano 29 grudnia uroczystości gminne związane z 105. rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Było to jedno z najważniejszych zrywów narodowowyzwoleńczych, które ukształtowało zachodnie granice II Rzeczypospolitej.
Odbyło się pierwsze spotkanie promocyjne książki „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej”.
Oborniczanie mogą zapoznać się z wystawą poświęconej rzemiosłu obornickiemu. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki znalazło się wiele interesujących eksponatów.
Lucyna Bełch przybliżyła historię wsi Garbatka. W sobotę odbędą się w niej rogozińskie gminne dożynki.