Przejdź do głównej treści


Uroczyste obchody 101 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Rogoźnie

| rogozno.pl | Historia

W Rogoźnie oddano hołd walczącym w Powstaniu Wielkopolskim.

Władze samorządowe, harcerze, młodzież szkolna oraz delegacje rogozińskich organizacji zebrali się na placu Powstańców Wielkopolskich oraz na cmentarzu parafialnym w Rogoźnie, aby pod pomnikami złożyć wiązanki i zapalić znicze ku czci poległych i zmarłych powstańców. W Jaraczu odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej ku czci 5 powstańców z sołectwa Jaracz. O godz. 19.00 w Parkowie odbyła się uroczystość złożenia kwiatów i zniczy pod pomnikiem parkowskich Bohaterów.

Po raz szesnasty zachęcamy do zapalenia „znicza pamięci” Ofiarom zbrodni dokonanych przez Niemców w 1939 r. w ramach operacji „Tannenberg”, „Akcji Inteligencja” oraz „politycznego oczyszczania gruntu”. Każdego roku, w trzecią niedzielę października, przypominamy o obywatelach II Rzeczypospoli...
Wspomnienie obchodów dnia 1 maja, Święta Pracy w Obornikach z 1988 roku. Jest to film zrealizowany dla prężnie działającego wówczas przedsiębiorstwa „Metalplast”.
Na początku 1919 roku wyzwolone zostały Rogoźno i Ryczywół. Jak do tego doszło?
W Rogoźnie zorganizowano 29 grudnia uroczystości gminne związane z 105. rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Było to jedno z najważniejszych zrywów narodowowyzwoleńczych, które ukształtowało zachodnie granice II Rzeczypospolitej.
Odbyło się pierwsze spotkanie promocyjne książki „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastosowaniem do topografii współczesnej”.
Oborniczanie mogą zapoznać się z wystawą poświęconej rzemiosłu obornickiemu. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki znalazło się wiele interesujących eksponatów.
Lucyna Bełch przybliżyła historię wsi Garbatka. W sobotę odbędą się w niej rogozińskie gminne dożynki.