Skip to main content

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego?

| Artykuł sponsorowany (T) | Moto

Ubezpieczenie samochodu osobowego pochłania bardzo dużo pieniędzy. Jak się jednak okazuje, większym wydatkiem jest ubezpieczenie pojazdu ciężarowego. Niestety przed umową na OC nie da się uciec - to obowiązek wszystkich właścicieli aut każdego rodzaju. Zapewne zastanawiacie się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. 

Co grozi za brak ubezpieczenia samochodu ciężarowego?

Wykupienie OC dla ciężarówki to z pewnością duży wydatek, więc wiele osób zastanawia się, czy warto. Tutaj odpowiedź jest prosta - oczywiście! Za brak ważnego ubezpieczenia grożą wysokie kary, które mogą być dużo bardziej dotkliwe dla naszego portfela. 

Wysokość kary za brak ważnej polisy obliczana jest na podstawie minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w danym roku. Zdecydowanie najwięcej zapłacimy, jeśli będziemy posiadaczem nieubezpieczonego pojazdu ciężarowego przez więcej niż 14 dni - kara wynosi aż 8400 złotych (w 2021 roku). Jeśli jednak spóźnimy się kilka dni z wykupem OC, to kary prezentują się następująco: 

  • 4-14 dni braku OC - kara wyniesie 4200 złotych,
  • 1-3 dni braku OC - kara wyniesie 1680 złotych. 

Ile kosztuje OC ciężarówki?

Ubezpieczyciele kuszą właścicieli samochodów osobowych atrakcyjnymi ofertami. Często możemy oglądać reklamy, w których firmy ubezpieczeniowe informują o tanich polisach OC na rok czasu. Mogłoby się więc wydawać, że OC ciężarówki jest tanie. Czy na pewno?

Niestety okazuje się, że nie do końca. Ubezpieczenie ciągnika siodłowego to koszt, który może wynieść nas od tysiąca do nawet kilku tysięcy złotych. Różnice w cenach bywają diametralne i często wynikają z warunków stawianych przez towarzystwa, a nie jak mogłoby się wydawać - z tego, że ubezpieczony ma zostać inny pojazd. Choć co ważne: czasem można trafić na bardzo atrakcyjne oferty, które umożliwiają ubezpieczenie ciężarówki za mniej niż 1000 złotych!

Stawka OC zależy od tych samych czynników, które uwzględnia się w przypadku polis na auta osobowe. To jednak nie wszystko. Oprócz tego ubezpieczyciela interesują takie kwestie jak:

  • gabaryty auta,
  • rodzaj przewożonych ładunków przez pojazd,
  • rodzaj transportu - lokalny, krajowy, czy międzynarodowy.

Szczegółowe informacje dotyczące tego, jaka będzie cena dla pojazdu, można znaleźć na stronie https://ubezpieczenieonline.com.pl.

Z jakiego powodu ubezpieczenie samochodu ciężarowego jest dużo droższe?

Ubezpieczyciele obliczają składki za polisy na podstawie własnych algorytmów i danych statystycznych. Zatem możemy pokrótce stwierdzić, że na cenę ubezpieczenia pojazdu ciężarowego wpływają przede wszystkim dane z poprzednich lat.

Wypadki, w których winowajcą jest kierowca ciężarówki, zazwyczaj wiążą się z dużo większymi skutkami. To oznacza większe koszta dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Dodatkowo ciężarówki to pojazdy intensywnie eksploatowane, a to przekłada się na bardzo duży przebieg i nie ma korzystnego wpływu na cenę polisy.

 

Kiedy myślimy o zawodzie kierowcy ciężarówki, często wyobrażamy sobie długie godziny spędzone za kierownicą, przemierzanie setek kilometrów i nocowanie w różnych miejscach. Ale co z chwilami, gdy kierowca musi odpocząć?
Zastanawiasz się, jaki microcar elektryczny wybrać? Nasz przewodnik pomoże Ci odkryć zalety tych nowoczesnych pojazdów oraz dokonać najlepszego wyboru. Dowiedz się, dlaczego microcary zyskują na popularności w miejskich aglomeracjach, jakie modele warto rozważyć i jakie korzyści niesie za sobą in...
Myć samochód myjką ciśnieniową, nie czyniąc przy tym szkód, to sztuka, którą warto opanować. Myjki ciśnieniowe są potężnymi narzędziami, które mogą nie tylko zaoszczędzić czas i wodę, ale również zapewnić dogłębne czyszczenie pojazdu. Kluczem do sukcesu jest jednak stosowanie się do kilku zasad b...
Nie ulega wątpliwości, że w Europie transport drogowy wciąż pozostaje najwygodniejszym narzędziem logistycznym. Nie może być inaczej na kontynencie, na którym średnia gęstość dróg przekracza wartość 100 km na 100 km kwadratowych. Mimo to, firmy transportowe wciąż borykają się z poważnymi wyzwania...
Przebieg 188 tys. km, wiek 12,7 lat i cena blisko 30 tys. zł – to uśredniona charakterystyka samochodów, które w 2023 roku były najczęściej oferowane w sprzedaży na polskim rynku wtórnym. Statystyki pokazują jednak, że mediana wieku aut z drugiej ręki sukcesywnie spada, a w ofercie rośnie udział ...
Jak pisaliśmy kilka dni temu okazuje się, że nie wszystkie starsze auta będą mogły być tankowane nowym typem paliwa E10.
Benzyna z 10-proc. udziałem bioetanolu pojawi się z początkiem nowego roku na stacjach paliw w miejsce popularnej E5 95-oktanowej. Nie wszystkie starsze auta będą mogły być nią jednak zasilane, więc trzeba będzie je tankować paliwem 98-oktanowym, które obecnie jest droższe. Eksperci przewidują je...