fbpx

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego?

Ubezpieczenie samochodu osobowego pochłania bardzo dużo pieniędzy. Jak się jednak okazuje, większym wydatkiem jest ubezpieczenie pojazdu ciężarowego. Niestety przed umową na OC nie da się uciec - to obowiązek wszystkich właścicieli aut każdego rodzaju. Zapewne zastanawiacie się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. 

Co grozi za brak ubezpieczenia samochodu ciężarowego?

Wykupienie OC dla ciężarówki to z pewnością duży wydatek, więc wiele osób zastanawia się, czy warto. Tutaj odpowiedź jest prosta - oczywiście! Za brak ważnego ubezpieczenia grożą wysokie kary, które mogą być dużo bardziej dotkliwe dla naszego portfela. 

Wysokość kary za brak ważnej polisy obliczana jest na podstawie minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w danym roku. Zdecydowanie najwięcej zapłacimy, jeśli będziemy posiadaczem nieubezpieczonego pojazdu ciężarowego przez więcej niż 14 dni - kara wynosi aż 8400 złotych (w 2021 roku). Jeśli jednak spóźnimy się kilka dni z wykupem OC, to kary prezentują się następująco: 

  • 4-14 dni braku OC - kara wyniesie 4200 złotych,
  • 1-3 dni braku OC - kara wyniesie 1680 złotych. 

Ile kosztuje OC ciężarówki?

Ubezpieczyciele kuszą właścicieli samochodów osobowych atrakcyjnymi ofertami. Często możemy oglądać reklamy, w których firmy ubezpieczeniowe informują o tanich polisach OC na rok czasu. Mogłoby się więc wydawać, że OC ciężarówki jest tanie. Czy na pewno?

Niestety okazuje się, że nie do końca. Ubezpieczenie ciągnika siodłowego to koszt, który może wynieść nas od tysiąca do nawet kilku tysięcy złotych. Różnice w cenach bywają diametralne i często wynikają z warunków stawianych przez towarzystwa, a nie jak mogłoby się wydawać - z tego, że ubezpieczony ma zostać inny pojazd. Choć co ważne: czasem można trafić na bardzo atrakcyjne oferty, które umożliwiają ubezpieczenie ciężarówki za mniej niż 1000 złotych!

Stawka OC zależy od tych samych czynników, które uwzględnia się w przypadku polis na auta osobowe. To jednak nie wszystko. Oprócz tego ubezpieczyciela interesują takie kwestie jak:

  • gabaryty auta,
  • rodzaj przewożonych ładunków przez pojazd,
  • rodzaj transportu - lokalny, krajowy, czy międzynarodowy.

Szczegółowe informacje dotyczące tego, jaka będzie cena dla pojazdu, można znaleźć na stronie https://ubezpieczenieonline.com.pl.

Z jakiego powodu ubezpieczenie samochodu ciężarowego jest dużo droższe?

Ubezpieczyciele obliczają składki za polisy na podstawie własnych algorytmów i danych statystycznych. Zatem możemy pokrótce stwierdzić, że na cenę ubezpieczenia pojazdu ciężarowego wpływają przede wszystkim dane z poprzednich lat.

Wypadki, w których winowajcą jest kierowca ciężarówki, zazwyczaj wiążą się z dużo większymi skutkami. To oznacza większe koszta dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Dodatkowo ciężarówki to pojazdy intensywnie eksploatowane, a to przekłada się na bardzo duży przebieg i nie ma korzystnego wpływu na cenę polisy.