Przejdź do głównej treści

Empatia na drodze kluczem do bezpieczeństwa  

| Instytut Transportu Samochodowego | Moto
Image by Michal Jarmoluk from Pixabay
Image by Michal Jarmoluk from Pixabay

Większość kierowców deklaruje, że regularnie zdarza im się obserwować agresywne zachowania w ruchu drogowym, ale tylko niewielka część z nich przyznaje się do takich reakcji – wynika z badań Instytutu Transportu Samochodowego. Podpowiadamy, jak w prosty sposób zaradzić tym niepożądanym emocjom. 

5 kwietnia obchodzony jest Dzień Grzeczności za Kierownicą, którego celem jest zwrócenie uwagi na deficyt kulturalnych zachowań wśród wielu kierujących pojazdami i jednoczesne uświadamianie, by zachowywali się w sposób właściwy i przestrzegali zasad kodeksu drogowego.

Badania Instytutu Transportu Samochodowego pokazują, że ponad 80 proc. kierowców przynajmniej raz w tygodniu jest świadkiem agresywnych zachowań na drogach. Do takich sytuacji zalicza się m.in.: oślepianie światłami, gwałtowne zmiany pasa, wyprzedzanie w niebezpieczny sposób, zajeżdżanie drogi, jazdę na zderzaku, nadmierne używanie klaksonu, czy nawet krzyki i obelgi. Co ciekawe, jedynie nieco ponad 30 proc. respondentów przyznaje, że sami zachowują się w taki sposób.

Toteż w Dniu Grzeczności za Kierownicą przypominamy o kilku uniwersalnych zasadach, które przydadzą się przez cały rok: 

  • Bądź pomocny, gdy ktoś tej pomocy potrzebuje.
  • Bądź wyrozumiały, gdy ktoś na drodze popełni błąd. Może on przytrafić się również tobie.
  • Dbaj o bezpieczeństwo własne i innych, przestrzegając przepisów.
  • Kieruj przewidywalnie – używaj kierunkowskazów, nie zmieniaj gwałtownie pasa ruchu, nie hamuj gwałtownie, nie zajeżdżaj drogi, zachowuj bezpieczny odstęp od innych pojazdów.
  • Nie stwarzaj zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego, np. rozmawiając przez telefon w trakcie jazdy lub pisząc wiadomości tekstowe.
  • Pamiętaj o uśmiechu, nawet gdy zachowanie innego uczestnika ruchu może irytować. 
  • Parkuj poprawnie, zgodnie z przepisami – tak, by zajmować jedno miejsce.
  • Ustępuj pojazdom uprzywilejowanym.
  • Używaj lewego pasa ruchu (na drodze wielopasmowej używaj) tylko do wyprzedzania.

Pozytywne emocje pomagają redukować napięcia, które mogą pojawić się podczas jazdy. Wspierają rozwój naszej świadomości i zdolności umysłowych, co przekłada się na harmonijne relacje z otoczeniem. Dodatkowo nasze zachowanie za kierownicą staje się bardziej spokojne, przewidywalne i pełne zrozumienia wobec innych użytkowników drogi.

 

5 marca Komisja Europejska przedstawi plan działań dla przemysłu motoryzacyjnego, który ma zapewnić wsparcie dla sektora pozostającego pod dużą presją. Dyskusje na forum UE dotyczą m.in. możliwości rewizji zakazu sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku, o co wnioskują europosłowie z Europejskiej Par…
Wybór odpowiednich filtrów do samochodu jest kluczowym aspektem, który ma bezpośredni wpływ na wydajność, bezpieczeństwo oraz żywotność pojazdu.
Przyciemnianie szyb samochodowych to temat, który wzbudza sporo emocji wśród kierowców. Wielu z nich marzy o zaciemnionych szybach, jednak boi się czy to będzie możliwe w ich aucie. Jeśli Ty także masz takie obawy, to poniższy artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Wybór odpowiedniej lawety do transportu samochodów i innych pojazdów może wydawać się skomplikowany, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy stajemy przed takim zadaniem.
Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd pochodzą te spektakularne okazje na rynku samochodów używanych? Samochody z Ameryki Północnej, głównie z USA i Kanady, cieszą się niesłabnącą popularnością w Europie.
Zbliża się zima, a wraz z nią mroźne dni i trudne warunki na drogach. Zanim temperatura spadnie poniżej zera, warto przygotować swój samochód, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. Oto pięć rzeczy, które powinieneś zrobić, zanim nadejdą mrozy.
Wielu kierowców zastanawia się, czy przyczepy wymagają ubezpieczenia OC, a jeśli tak – ile kosztuje wykupienie polisy. Chociaż pojazdy nie mają własnego napędu, to są nieodłączną częścią transportu drogowego.