Przejdź do głównej treści


Obornicki Budżet Obywatelski rozstrzygnięty

| Łukasz | Lokalne

4319 głosów, zero nieważnych i bardzo konkretna lista zwycięzców. Ale frekwencja? To jak pełny stadion tylko na co ósme krzesełko. Sprawdzamy, co wybraliśmy i czy głos nas – oborniczan – naprawdę słychać.

Wyniki głosowania – najpierw fakty

Kiedy? od 1 do 15 października 2025 r.
Liczba głosujących: 4319 (wszystkie ważne).
Forma: 99% głosów elektronicznie (4295), 1% papierowo (24).
Kto głosował: 59% kobiety (2545), 41% mężczyźni (1774).
Wiek: do 30 lat – 36% (1573), 30–45 lat – 37% (1603), 46–60 lat – 15% (668), 60+ – 11% (475).

Zwycięskie projekty – TOP 10

  1. Cyfrowy język angielski w SP nr 4 im. UNICEF – 692

  2. Budynek gospodarczy + utwardzenie terenu – 571

  3. Rolety zewnętrzne w Przedszkolu nr 1 „Bajeczka” – 560

  4. Szafki dla uczniów w SP nr 2 – 452

  5. Wymiana kabin WC w przedszkolu „Bajka” – 255

  6. Doposażenie boiska przy ZSP w Maniewie – 231

  7. Kinowe serce Obornik – 215

  8. Stół do ping-ponga + panele edukacyjne, ZSP Rożnowo – 183

  9. Nowe ognisko – przestrzeń, która łączy – 182

  10. Multimedialna świetlica wiejska w Stobnicy – 175

Szkoły i przedszkola zgarnęły większość tortu. To czytelny sygnał: rodzice i nauczyciele potrafią się świetnie zorganizować, a potrzeby placówek – od szafek po rolety – są namacalnie bliskie. Wśród społecznych „perełek” wyróżnia się kino – marzenie wielu mieszkańców o wspólnych seansach.

Frekwencja pod lupą

Gmina Oborniki liczy 34 061 mieszkańców (stan na 31 grudnia 2024 r., GUS/Polska w Liczbach). To oznacza, że w BO zagłosowało ok. 12,7% ogółu – co ósmy mieszkaniec. 
Czy to dużo? Jak na narzędzie, które decyduje o realnych wydatkach, wciąż za mało. To tak, jakbyśmy zrzucali się na wspólny prezent, a większość nawet nie zajrzała do listy życzeń.

Co mówią wykresy

  • Początek ostro w górę, potem długi dołek i finisz na ostatniej prostej. Klasyka: odkładamy kliknięcie „na jutro”.

  • Młodsi i 30-40-latkowie dominują – może dlatego „edukacyjne” projekty są wygranymi?

  • Kobiety przeważają w urnach online – kolejny dowód, że to one często „ciągną” sprawy wspólnoty.

I co dalej?

Skoro szkoły potrafią mobilizować, dlaczego inne środowiska nie? Sołectwa, seniorzy, sportowcy – macie głos i internet w telefonie. Budżet obywatelski to nie „granty dla swoich”, tylko nasze pieniądze. Jeśli nie zagłosujemy, ktoś inny zdecyduje za nas – proste jak klik.

Szybkie podsumowanie

  • Liczba głosów: 4319 (100% ważnych).

  • Frekwencja: ~12,7% mieszkańców gminy. Źródło populacji: GUS (34 061).

  • Forma: 99% online.

  • Profil głosujących: 59% kobiety; najaktywniejsi w wieku 30–45.

  • Wygrane: głównie edukacja + „Kinowe serce Obornik”.

Więcj o Budżecie Obywatelskim --> Tutaj)

 

W poniedziałek 22.12.2025  z niespodziewaną spontaniczną wizytą do Obornik przybył Menno / Menses Vos, Stieneke Tibbe i Fokko Tiebe z Emmen.
Rożnowo doczeka się nowoczesnej infrastruktury sportowej. Gmina Oborniki pozyskała 541 800 zł dofinansowania z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, przyznanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, na realizację inwestycji przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rożnowie. W ramach zadania powstanie bo…
Burmistrz Obornik Tomasz Szrama podpisał 23.12.2025 roku umowę z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. dotyczące realizacji kluczowych zadań komunalnych na terenie miasta i gminy Oborniki.
Zamiast wyrzucać jedzenie po świętach, warto się nim podzielić. W Obornikach przez cały rok, także w czasie Bożego Narodzenia, działa jadłodzielnia – miejsce, w którym jedzenie trafia do potrzebujących, a nie do kosza.
Burmistrz Obornik Tomasz Szrama podpisał umowę na rozbudowę i przebudowę budynku remizy w OSP.
Jasełka uświetniły świąteczne spotkanie w Nowołoskońcu. Spotkanie zorganizowano w Wiejskim Domu Kultury.
10 lat temu dokonano odsłonięcia obelisku poświęconemu parkowianom poległym w I wojnie światowej i Powstaniu Wielkopolskim.