Przejdź do głównej treści


Śmieci: napięcie rośnie

| eoborniki.pl za wyborcza.pl | Gospodarka

Temat uchwał śmieciowych wzbudza coraz większe poruszenie i niechęć samorządów do ich wprowadzania. Do tej chwili wiele miast nie ogłosiło jeszcze obowiązkowych przetargów, a kilkanaście gmin, w tym: Brzeg, Częstochowa, Darłowo, Gdańsk, Gdynia, Kołobrzeg, Kraków, Rzeszów, Sopot, Warszawa i Wrocław nie podjęło nawet uchwał w sprawie opłat za śmieci, chociaż miały taki obowiązek do 31.12.2012r.

Ustawa śmieciowa ma przyczynić się do tego, że m.in. z lasów i przydrożnych rowów znikną dzikie wysypiska. O odbiór odpadów mają zadbać wyłonione w przetargach firmy. Sama ustawa ma zacząć działać od 1 lipca 2013r. Inowrocław już jednak zdążył zaskarżyć ten akt do Trybunału Konstytucyjnego.

Najwięcej kontrowersji wywołuje wśród włodarzy samorządów fakt, że po wielu latach inwestycji w swoje przedsiębiorstwa komunalne z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa zakończą one egzystencję. Samorządowcy boją się, że przetargi powygrywają z łatwością duże europejskie firmy. To nie tylko będzie oznaczało zamknięcie zakładów, bo to będzie równoznaczne z niepotrzebnymi inwestycjami i z utratą miejsc pracy. Prezydent Inowrocławia, Ryszard Brejza, zapowiada, że jeśli ta ustawa będzie doprowadzała do upadku firm gminnych, to będą walczyć o odszkodowania od skarbu państwa.

Ministerstwo Środowiska chce bezwzględnie, aby wyłanianie firm odbierających odpady odbywało się poprzez przetargi, do których będzie miała dostęp jak najszersza grupa oferentów. Dzięki temu możliwe będzie obniżenie kosztów działania tychże firm, a to przełoży się na niższe opłaty dla mieszkańców. Tego zdania jest m.in. prof. Andrzej Kraszewski, były minister środowiska i twórca nowych przepisów.

Co może grozić „buntownikom? Wg prof. Czesława Martysza, który jest specjalistą od prawa samorządowego oraz pracownikiem Najwyższej Izby Kontroli, samorządy w skrajnych przypadkach doprowadzi do rozwiązania rad miejskich i odwołania prezydentów.

O sytuacji w Obornikach i Rogoźnie pisaliśmy tutaj oraz tutaj.

Już nie wysoka inflacja, ale dług publiczny szybko zbliżający się do konstytucyjnego progu 60 proc. PKB zagraża finansom państwa i jego stabilności ekonomicznej – wskazują ekonomiści ankietowani przez Europejski Kongres Finansowy. Nowy raport wskazuje na potrzebę stworzenia jasnej strategii gospo...
Przed świętami Polacy wydają na ryby nawet dwa razy więcej niż w innych miesiącach. Konsumenci powinni sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów.
Samoobsługa pracownicza to stosunkowo nowe pojęcie, które wiąże się bezpośrednio z outsourcingiem kadr i płac.
Najnowsze dane nie pozostawiają złudzeń. Rekordowy wzrost cen masła utrzyma się przed świętami.
Etykiety już dawno przestały pełnić jedynie funkcję informacyjną. Dziś to doskonałe narzędzie marketingowe, będące w stanie znacznie wpłynąć na postrzeganie marki.
Fundacja ClientEarth w imieniu dwóch osób chorych na astmę pozwała właśnie Skarb Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Po raz pierwszy w Polsce sąd będzie musiał zbadać, czy istnieje bezpośredni związek między zanieczyszczeniem powietrza a poważnymi schorzeniami. To przełomowa sprawa, któr...
Ceny prądu dla gospodarstw domowych po 1 stycznia 2025 roku pozostaną na dotychczasowym poziomie - informuje w social mediach Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska.