Przejdź do głównej treści


Śmieci: napięcie rośnie

| eoborniki.pl za wyborcza.pl | Gospodarka

Temat uchwał śmieciowych wzbudza coraz większe poruszenie i niechęć samorządów do ich wprowadzania. Do tej chwili wiele miast nie ogłosiło jeszcze obowiązkowych przetargów, a kilkanaście gmin, w tym: Brzeg, Częstochowa, Darłowo, Gdańsk, Gdynia, Kołobrzeg, Kraków, Rzeszów, Sopot, Warszawa i Wrocław nie podjęło nawet uchwał w sprawie opłat za śmieci, chociaż miały taki obowiązek do 31.12.2012r.

Ustawa śmieciowa ma przyczynić się do tego, że m.in. z lasów i przydrożnych rowów znikną dzikie wysypiska. O odbiór odpadów mają zadbać wyłonione w przetargach firmy. Sama ustawa ma zacząć działać od 1 lipca 2013r. Inowrocław już jednak zdążył zaskarżyć ten akt do Trybunału Konstytucyjnego.

Najwięcej kontrowersji wywołuje wśród włodarzy samorządów fakt, że po wielu latach inwestycji w swoje przedsiębiorstwa komunalne z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa zakończą one egzystencję. Samorządowcy boją się, że przetargi powygrywają z łatwością duże europejskie firmy. To nie tylko będzie oznaczało zamknięcie zakładów, bo to będzie równoznaczne z niepotrzebnymi inwestycjami i z utratą miejsc pracy. Prezydent Inowrocławia, Ryszard Brejza, zapowiada, że jeśli ta ustawa będzie doprowadzała do upadku firm gminnych, to będą walczyć o odszkodowania od skarbu państwa.

Ministerstwo Środowiska chce bezwzględnie, aby wyłanianie firm odbierających odpady odbywało się poprzez przetargi, do których będzie miała dostęp jak najszersza grupa oferentów. Dzięki temu możliwe będzie obniżenie kosztów działania tychże firm, a to przełoży się na niższe opłaty dla mieszkańców. Tego zdania jest m.in. prof. Andrzej Kraszewski, były minister środowiska i twórca nowych przepisów.

Co może grozić „buntownikom? Wg prof. Czesława Martysza, który jest specjalistą od prawa samorządowego oraz pracownikiem Najwyższej Izby Kontroli, samorządy w skrajnych przypadkach doprowadzi do rozwiązania rad miejskich i odwołania prezydentów.

O sytuacji w Obornikach i Rogoźnie pisaliśmy tutaj oraz tutaj.

W naszym powiecie powstają kolejne centra handlowe. W samych Obornikach za chwilę może ich być nawet 5. Wg. badań, w Polsce  36,4% respondentów uważa, że w obecnej sytuacji gospodarczej, społecznej i rynkowej w Polsce jest za dużo galerii i centrów handlowych.
Prace nad pakietami deregulacyjnymi trwają. Biznes liczy na ich sprawne przeprocesowanie, ale i tak nie spodziewa się, żeby pierwsze efekty były widoczne przed jesienią. Dziś przedsiębiorcy 40 proc. swojego czasu spędzają na wypełnianiu różnego typu wymagań, a dodatkowo wstrzymują się z inwestycjam…
Cła nakładane na UE przez administrację Trumpa mogą znacząco wpłynąć na kondycję polskiej gospodarki, mimo że bezpośredni eksport z Polski do USA ma stosunkowo niewielkie rozmiary, a sama Polska odnotowuje deficyt handlowy w wymianie z tym krajem. Stany Zjednoczone są jednak drugim po Niemczech odb…
Polska przygotowuje się do jednej z największych zmian w systemie gospodarowania odpadami – od 1 października br. zacznie obowiązywać system kaucyjny. Wprowadzenie kaucji na butelki PET, puszki aluminiowe i szklane butelki wielorazowe ma na celu zwiększenie poziomu recyklingu i ograniczenie ilości…
Komisja Europejska zapowiedziała nałożenie ceł na amerykańskie produkty w reakcji na wejście w życie ceł USA na stal i aluminium. Unijne cła o wartości 26 mld zł wejdą w życie 1 kwietnia, a w pełni zostaną wdrożone od 13 kwietnia. Donald Trump już zapowiada, że na to odpowie. – Wchodzimy w etap woj…
Według najnowszych danych Ministerstwa Finansów, od stycznia do listopada 2024 roku wpływy z tzw. podatku Belki wyniosły 10,095 mld zł.
Badania pokazują, że Polacy cenią bliskość natury bardziej niż sąsiedztwo aptek czy żłobków. – Aby zapewnić kontakt z naturą, osiedla powinny być rozplanowane z dużym poszanowaniem środowiska – podkreślają eksperci z APA Wojciechowski Architekci, projektanci osiedla Onelife w warszawskim Powsinie.