8 i 14 złotych miesięcznie za śmieci w Rogoźnie!
Podczas obrad XXVIII sesji Rady Miejskiej w Rogoźnie uchwalono stawki za podatek śmieciowy, który (zgodnie z ustawą Sejmu RP) ma wejść w życie nie później niż do 1 lipca 2013. Jest on, zatem podatkiem obligatoryjnym, który będzie musiał być uiszczany do kasy gmin przez właścicieli posesji, gospodarstw i zarządców nieruchomości.
Rogozińsci radni otrzymali do przegłosowania projekt uchwały przygotowany przez Burmistrza, w którym zawarte były stawki 10zł w przypadku, gdy odpady komunalne są gromadzone i odbierane w sposób selektywny oraz 15zł, gdy odpady nie są selekcji poddane. Burmistrz Janus przedstawił wykonaną przez pracowników magistratu kalkulację, z której wynikało, że zaproponowane kwoty są na granicy opłacalności – czyli stanowić będą samofinansowanie, bez dodatkowych dofinansowań z budżetu gminy. Takiemu stanowi rzeczy sprzeciwili się jednak radni opozycyjni, członkowie rad sołeckich i mieszkańcy należących do gminy wsi. Radni przedstawili listy z podpisami mieszkańców o zmniejszenie stawek o 40% (tj. do kwoty 6zł i 9zł): Parkowo/Józefinowo – 457 osób, Budziszewko/Studzieniec – 181 osób, Słomowo/Szczytno – 142 osoby, Karolewo – 94 osoby, Tarnowo – 74 osoby, Sołectwo Jaracz – 78 osób, Kaziopole/Grudna – 80 osób. Summa summarum około półtora tysiąca mieszkańców gminy sprzeciwiło się stawkom zaproponowanym przez Burmistrza.
W trakcie gorącej dyskusji zwolennicy i przeciwnicy projektu przedstawiali swoje racje. Opcję jakby się mogło wydawać koncyliacyjną wysunął w imieniu klubu Koalicja dla Gminy Rogoźno Adam Jóźwiak, który zaproponował stawki: 8zł za odbiór w sposób selektywny i 14zł za nieselektywny. Projekt ten nazwany przez radnych opozycji zaledwie „kosmetycznym” wywołał niesmak w ich szeregach. Było można usłyszeć głosy, że radni „rzekomo działają wbrew woli mieszkańców”. Po kilkudziesięciu minutach przystąpiono jednak do głosowania dwóch projektów. Projekt radnych opozycji przedstawiony przez radnego Adama Nadolnego nie otrzymał wystarczającego poparcia: „za” głosowało 7 radnych, „przeciw” obniżonym stawkom 6zł/9zł – 8 radnych.
Zarówno jedno jak i drugie głosowanie było imienne (na wniosek radnego Henryka Janusa), dlatego też za wyższą w stosunku do opozycyjnej propozycji stawką 10zł/14zł opowiedzieli się następujący radni: Chudzicki, Dworzański, Hinz, Jóźwiak, Kuszak, Olenderski, Wojciechowski i Wysocka, przeciwni do niej byli natomiast – jak było można przewidzieć – radni opozycyjni na czele z Szuberskim i Tomaszewską.
{gallery}2012/informacje/2012-12/26/rog{/gallery}
Trudno na tym etapie ferować wyroki jak bardzo przegłosowana uchwała uderzy w mieszkańców, dlatego też na pierwsze efekty trzeba będzie poczekać do przyszłego roku. Faktem jednak jest, że sama idea podatku śmieciowego spowoduje spore kontrowersje, gdyż obejmie każdego Polaka (zarówno noworodka, jak i osobę starszą). I choć nie jest to wymysł władz gminy, muszą one zagwarantować, by pieniądze uzyskane z tego podatku wystarczyły na odbiór nieczystości bez uszczerbku w budżecie gminy.
W rozmowie z jednym z sołtysów usłyszałem o przypadku rodziny 11-osobowej, która po przyjęciu przez radnych uchwały będzie musiała zapłacić za wywóz odpadów prowadzonych selektywnie – 88 złotych miesięcznie, natomiast za odbiór odpadów nieposegregowanych 154 złote miesięcznie! Zatem łatwo przewidzieć społeczne niezadowolenie.
Wracając jednak do propozycji rogozińskich włodarzy. Trudno nazwać jakąkolwiek propozycję sprawiedliwą, gdyż każda decyzja uderzy w kieszenie mieszkańców gminy. Jedynie odpowiedź na pytanie: JAK BARDZO? mogła zależeć od radnych. Czy stawka przyjęta na posiedzeniu XXVIII sesji RM jest słuszna, okaże się w najbliższym czasie. A wyborcy będą mogli zweryfikować jej zasadność w kolejnych wyborach.