Skip to main content

Sytuacja na światowych rynkach złota

| Artykuł sponsorowany | Finanse

Inwestorzy aktywni na rynkach kruszców na bieżąco śledzą sytuację związaną z aktualnymi kursami oraz zmianami zachodzącymi w skali globalnej, które bezpośrednio przekładają się na ceny produktów inwestycyjnych. Źródłem, które dostarcza danych na ten temat, są raporty przygotowywane przez Światową Radę Złota. Oto analiza informacji zebranych z ostatnich lat.

Jaki jest popyt na złoto?

Lata 2022 i 2023 to niemal rekordowe w historii wyniki w zakresie popytu na kruszec. Dużych zakupów dokonywały zarówno banki centralne, jak i inwestorzy indywidualni, decydując się np. na złote sztabki https://mennicamazovia.pl/pol_m_Zloto_Sztabki-Zlota-164.html. Wpłynęła na to niepewna sytuacja gospodarcza, w czasie której zawsze spada zaufanie do walut na rzecz kruszców w formie fizycznej.

Całkowite dane o zapotrzebowaniu na złoto w roku 2023 mówią o 4898,8 ton surowca, co jest wynikiem wyższym o 3% w porównaniu do sytuacji z roku poprzedniego. Niewielkie spadki popytu zalicza branża jubilerska, zarówno gdy chodzi o zakupy przez samych jubilerów, jak i konsumenckie. Spadek popytu o 4% w stosunku do 2022 roku zanotowano również w przemyśle.

Na wysokim poziomie wciąż utrzymuje się złoto w formie fizycznej kupowane w celach inwestycyjnych (możesz je dostać pod tym adresem - https://mennicamazovia.pl/). W 2023 roku inwestorzy łącznie zdecydowali się na zakup 1189,5 tony, co jest spadkiem o 3% w stosunku do sytuacji zanotowanej rok wcześniej. Równie aktywnie nadal inwestują też banki centralne – tutaj spadek to zaledwie 4% w skali rok do roku. Warto odnotować, że zakupy dokonane przez NBP plasują nasz kraj pod tym względem na drugim miejscu na świecie, po Chinach.

Ile złota się wydobywa?

Światowa Rada Złota dostarcza ponadto danych na temat wydobycia złota. Podaż w 2023 roku nieznacznie wzrosła na tle roku 2022 – były to 4898,8 tony, czyli o 3% więcej. Złożyła się na to zarówno produkcja kopalń, jak i recykling. Wydobycie w kopalniach znajduje się na stabilnym poziomie, ponieważ zmiana wynosi zaledwie 1% wzwyż. Większy wzrost zaliczył recykling – w ten sposób pozyskano o 9% więcej złota niż rok wcześniej.

Co oznacza to dla inwestorów?

Rekordowy popyt przekłada się też na ceny kruszcu. 27 grudnia 2023 zanotowano najwyższą cenę złota w historii – 2077 USD za uncję. Również średnia cena w skali całego roku jest rekordowa – 1940 USD. Pierwsze miesiące 2024 pokazują, że to jeszcze nie koniec wzrostów i można spodziewać się kolejnych rekordów. Eksperci przewidują zatem, że przyszłoroczny raport ponownie dostarczy historycznych danych na temat obrotu złotem w formie fizycznej na światowych rynkach.

Za bezpieczeństwo finansowe Polaków odpowiada rząd i wiele instytucji. Jedną z nich jest Narodowy Bank Polski. „Polityka pieniężna NBP pozwala elastycznie reagować na sytuacje kryzysowe” - stwierdził Artur Soboń, członek zarządu NBP podczas prelekcji pt. „Złoty, złoto, gotówka.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy przewidują objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym umów-zleceń i o dzieło.
Podważenie WIBOR-u na masową skalę doprowadziłoby do załamania polskiego systemu bankowego, który jest pierwszym źródłem finansowania dla osób fizycznych i przedsiębiorców w Polsce - wskazał Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich, podczas debaty „WIBOR - najważniejszy wskaźnik referencyjn...
Ustawowego podniesienia wieku emerytalnego w Polsce nie będzie – zapowiadają politycy rządzącej koalicji. To według ekspertów oznacza jednak, że trzeba inaczej zachęcać kobiety po 60. i mężczyzn po 65. roku życia do pozostawania na rynku pracy.
  W tym roku „czternastka” będzie wypłacona we wrześniu. Niektórzy seniorzy dostaną ją wcześniej, bo pod koniec sierpnia.
Osiem organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego (JST) różnych szczebli zgłosiło postulaty zmian do projektu nowej ustawy o dochodach samorządów, który Ministerstwo Finansów zaprezentowało kilka tygodni temu.
„Aktywny rodzic” to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Ruszy 1 października. Od tej daty opiekunowie będą mogli składać wnioski o jedno z trzech nowych świadczeń.