Przejdź do głównej treści


Brak większych zniszczeń w obornickich lasach (aktualizacja)

| MP | e Leśnik
Brak większych zniszczeń w obornickich lasach
Brak większych zniszczeń w obornickich lasach

Według wstępnych informacji w lasach znajdujących się w zasięgu Powiatu Obornickiego nie doszło do większych strat po nawałnicy 11 sierpnia 2017(foto.Nadleśnictwo Żołędowo).

Tym razem nawałnica ominęła obornickie lasy. Leśnicy aktualnie lustrują teren szacując straty. Pomimo tego, że  nie ma widocznych uszkodzeń na naszym terenie, zaleca się unikanie spacerów po terenach leśnych w okresie tak niestabilnej pogody. Część drzew może posiadać naderwane korzenie lub podłamane konary, które przy znacznie mniejszym wietrze mogą spaść na ziemię.

W całej Polsce, jak szacuje Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zniszczeniu uległo co najmniej 40 tysięcy hektarów lasów gdzie zniszczonych mogło zostać nawet ponad 2 200 000 m3 drewna (to więcej niż roczne pozyskanie drewna w całej RDLP w Poznaniu). Według obecnych meldunków największe straty odnotowano w rejonach Chojnic, Czerska, Runowa, Bydgoszczy, Szubina, Gniezna.

Przed polskimi leśnikami ogromne zadanie uprzątnięcia szkód. Wysoka wilgotność i temperatura sprzyja rozwojowi grzybów, które dyskwalifikują po za uszkodzeniami mechanicznymi drewno do sprzedaży na cele konstrukcyjne czy ogrodowe. Dodatkowo takie powierzchnie przy tak gwałtownych zmianach pogody mogą być zagrożone pożarami. Prace wykonywane w tak zniszczonych lasach są bardzo niebezpieczne, najlepiej sprawdzają się w takich sytuacjach maszyny zwane harwesterami, zapewniają one bezpieczeństwo, ergonomię pracy oraz odpowiednią szybkość uprzątania zniszczonych lasów.

Aktulizacja 13.08.2017, godz. 23:00

Wedug kolejnych doniesień rozmiar szkód jest znacznie większy. Huragan przeszedł przez głównie przez teren trzech regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych (Poznań, Toruń, Gdańsk, Szczecinek), według jeszcze nie potwierdzonych informacji rozmiar szkód może sięgną ponad 4 500 000 m3 drewna. Rocznei Lasy Państwowe pozyskują około 40 000 000 m3 drewna.

Zniszczone całe połacie lasu niedaleko Chojnic – Bory Tucholskie w wyniku nawałnicy w dniu 11.08.2017:

 

 

 

Parlament Europejski na posiedzeniu parlamentarnym w październiku 2024 przyjął w trybie pilny odroczenie wprowadzenie przepisów dotyczących EUDR!!!  Aktywiści i lobbyści Zielonego Ładu zostali przegłosowani, czy to początek zmian i odejście od zielonej ideologii?
Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?
W miniony weekend do lasów ruszyło, a właściwie wjechało samochodami, wiele osób w poszukiwaniu grzybów, niestety często zostawiając … rozsądek w domu.
Od godziny 12:00, kiedy to przyjęto pierwsze zgłoszenie o pożarze wzdłuż linii kolejowej na odcinku Oborniki – Rogoźno, do godzin popołudniowych trwała walka z bardzo niebezpiecznymi pożarami. W podobny sposób w 1992 roku rozpoczął się ogromny pożar Puszczy Noteckiej w okolicy Miał.
Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.
Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.