Zmiana koloru liści z zielonego na żółty, złoty czy czerwony związane jest z zaniechaniem produkcji chlorofilu, odpowiadającego za zielony kolor liści.
Rośliny w wyniku zmiany długości dnia, obniżenia temperatury rozpoznają, że zbliża się zimna pora roku i po prostu zrzucając liście przygotowują się do niej. Ta prosta czynność poprzedzona jest jednak z maksymalnym wykorzystaniem i zgromadzeniem w tkankach roślinnych substancji odżywczych i wody. Stąd powoli i sukcesywnie dochodzi do przebarwienia liści i zrywania połączenia ich z łodygą.
Kolor liści uzależniony jest od gatunku drzewa ale i od sytuacji w której dochodzi do odrzucenia ich.
Pozostawmy teorię i po prostu delektujmy się ostatnimi godzinami POLSKIEJ ZŁOTEJ JESIENI. Ostatnie dwa dni to przepiękna słoneczna pogoda i po prostu cudowne widowisko światła i kolorów.
Jest w naszym otoczeniu kilka miejsc zachwycających swoja urodą, takim miejscem jest tzw. Kaponiera w Obornikach. Czy wicie jakie to są gatunki drzew odpowiadające za tą przeogromną paletę barw?
Drzewa z liśćmi w kolorze brunatnym i czerwonym to dęby czerwone, jest to gatunek drzewa pochodzący z Ameryki Północnej. W mozaikę stworzoną poprzez egzotyczne dęby wpleciona jest nasza polska Lipa szerokolistna – to te owalne, żółte liście.
Ale cała Puszcza Notecka przepięknie się złoci. Najwięcej kolorytu nadają dęby, brzozy, buki. Gdzieniegdzie spotykamy brunatne modrzewie. W podszytach królują śliwy tarniny i czeremchy.
Ale uwaga, to niestety już ostatnie dni tego przepięknego widowiska.