Przejdź do głównej treści


Piękna polska złota jesień.

| MP | e Leśnik

jesień kaponiera

Zmiana koloru liści z zielonego na żółty, złoty czy czerwony związane jest z zaniechaniem produkcji chlorofilu, odpowiadającego za zielony kolor liści.

Rośliny w wyniku zmiany długości dnia, obniżenia temperatury rozpoznają, że zbliża się zimna pora roku i po prostu zrzucając liście przygotowują się do niej. Ta prosta czynność poprzedzona jest jednak z maksymalnym wykorzystaniem i zgromadzeniem w tkankach roślinnych substancji odżywczych i wody. Stąd powoli i sukcesywnie dochodzi do przebarwienia liści i zrywania połączenia ich z łodygą.

Kolor liści uzależniony jest od gatunku drzewa ale i od sytuacji w której dochodzi do odrzucenia ich.

Pozostawmy teorię i po prostu delektujmy się ostatnimi godzinami POLSKIEJ ZŁOTEJ JESIENI. Ostatnie dwa dni to przepiękna słoneczna pogoda i po prostu cudowne widowisko światła i kolorów.

Jest w naszym otoczeniu kilka miejsc zachwycających swoja urodą, takim miejscem jest tzw. Kaponiera w Obornikach. Czy wicie jakie to są gatunki drzew odpowiadające za tą przeogromną paletę barw?

Drzewa z liśćmi w kolorze brunatnym i czerwonym to dęby czerwone, jest to gatunek drzewa pochodzący z Ameryki Północnej. W mozaikę stworzoną poprzez egzotyczne dęby wpleciona jest nasza polska Lipa szerokolistna – to te owalne, żółte liście.

Ale cała Puszcza Notecka przepięknie się złoci. Najwięcej kolorytu nadają dęby, brzozy, buki. Gdzieniegdzie spotykamy brunatne modrzewie. W podszytach królują śliwy tarniny i czeremchy.

Ale uwaga, to niestety już ostatnie dni tego przepięknego widowiska.

Parlament Europejski na posiedzeniu parlamentarnym w październiku 2024 przyjął w trybie pilny odroczenie wprowadzenie przepisów dotyczących EUDR!!!  Aktywiści i lobbyści Zielonego Ładu zostali przegłosowani, czy to początek zmian i odejście od zielonej ideologii?
Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?
W miniony weekend do lasów ruszyło, a właściwie wjechało samochodami, wiele osób w poszukiwaniu grzybów, niestety często zostawiając … rozsądek w domu.
Od godziny 12:00, kiedy to przyjęto pierwsze zgłoszenie o pożarze wzdłuż linii kolejowej na odcinku Oborniki – Rogoźno, do godzin popołudniowych trwała walka z bardzo niebezpiecznymi pożarami. W podobny sposób w 1992 roku rozpoczął się ogromny pożar Puszczy Noteckiej w okolicy Miał.
Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.
Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.