Skip to main content

Piękna polska złota jesień.

| MP | e Leśnik

jesień kaponiera

Zmiana koloru liści z zielonego na żółty, złoty czy czerwony związane jest z zaniechaniem produkcji chlorofilu, odpowiadającego za zielony kolor liści.

Rośliny w wyniku zmiany długości dnia, obniżenia temperatury rozpoznają, że zbliża się zimna pora roku i po prostu zrzucając liście przygotowują się do niej. Ta prosta czynność poprzedzona jest jednak z maksymalnym wykorzystaniem i zgromadzeniem w tkankach roślinnych substancji odżywczych i wody. Stąd powoli i sukcesywnie dochodzi do przebarwienia liści i zrywania połączenia ich z łodygą.

Kolor liści uzależniony jest od gatunku drzewa ale i od sytuacji w której dochodzi do odrzucenia ich.

Pozostawmy teorię i po prostu delektujmy się ostatnimi godzinami POLSKIEJ ZŁOTEJ JESIENI. Ostatnie dwa dni to przepiękna słoneczna pogoda i po prostu cudowne widowisko światła i kolorów.

Jest w naszym otoczeniu kilka miejsc zachwycających swoja urodą, takim miejscem jest tzw. Kaponiera w Obornikach. Czy wicie jakie to są gatunki drzew odpowiadające za tą przeogromną paletę barw?

Drzewa z liśćmi w kolorze brunatnym i czerwonym to dęby czerwone, jest to gatunek drzewa pochodzący z Ameryki Północnej. W mozaikę stworzoną poprzez egzotyczne dęby wpleciona jest nasza polska Lipa szerokolistna – to te owalne, żółte liście.

Ale cała Puszcza Notecka przepięknie się złoci. Najwięcej kolorytu nadają dęby, brzozy, buki. Gdzieniegdzie spotykamy brunatne modrzewie. W podszytach królują śliwy tarniny i czeremchy.

Ale uwaga, to niestety już ostatnie dni tego przepięknego widowiska.

Sadzenie lasu – zielonym do góry!

Kiedy mieliście okazję posadzić las? Nadleśnictwo Oborniki wyszło z inicjatywą sadzenia lasu i zaprasza  wszystkich chętnych 13.04.2024.

Lasy warte dialogu

W dniu 22 marca 2024 roku w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Natura Rerum w Zielonce odbyło się spotkanie z udziałem reprezentantów organizacji przyrodniczych, ochrony środowiska, instytucji państwowych oraz samorządowych, przedstawicieli przemysłu drzewnego, zakładów usług leśnych, organizacji tur...

Konferencja - Las Modelowy w Obornikach

W Nadleśnictwie Oborniki odbyła się konferencja naukowa, na której leśnicy, naukowcy, samorządowcy, przyrodnicy, mieszkańcy i podmioty zajmujące się organizacją turystyki podsumowali 8 lat funkcjonowania Lasu Modelowego.

Do protestu 6.03.2024 przyłączają się leśnicy. Dlaczego protestują?

Leśnicy podjęli decyzję o udziale w proteście 6 marca 2024 roku, gdzie wspólnie z pracownikami firm leśnych, myśliwymi, przedstawicielami firm drzewnych i przede wszystkim rolnikami protestują przeciwko założeniom Zielonego Ładu, zapalnikiem do protestu było działanie Ministerstwa Klimatu I Środo...

Atak niedźwiedzia na człowieka był obroną własnego terytorium

W okresie powojennym w polskiej części Bieszczad praktycznie niedźwiedzi nie było, w latach 70-tych mówiło się o liczbie około 20-stu, obecnie szacuje się, że jest ich około 150. Niedźwiedź przygotowujący się do snu zimowego wypłoszony z gawry zaatakował w niedzielę w Bieszczadach aktywistów ekol...

Leśnicy rozdają sadzonki drzew

Przez dwa dni, 2-3.10.2023 r. pod siedzibą Nadleśnictwa Oborniki w Dabrówce Leśnej, rozdawane są sadzonki drzew.

Zagłosuj na Multimedialne Centrum Edukacyjne w Nadleśnictwie Oborniki

Multimedialne Centrum Edukacyjne w Nadleśnictwie Oborniki od momentu uruchomienia stało się jednym z najpopularniejszych celów wycieczek szkolnych i grup zorganizowanych w naszym regionie, teraz inicjatywa obornickich leśników potrzebuje Państwa głosów!