Skip to main content


W lesie bardzo sucho!

| MP | e Leśnik

mpozar

Zagrożenie pożarowe na terenie całej Puszczy Noteckiej jest ogromne. Wilgotność ściółki leśnej badana w ciągu dnia spadła poniże 10%.

Z godziny na godzinę w lesie jest coraz mniej wilgoci. Najbliższe dni będą bardzo niebezpieczne. Wysokie temperatury i ciepły, suchy wiatr wysuszają ściółkę leśną.

W takiej sytuacji, gdy przez 5 dni o 9 rano utrzymuje się wilgotność ściółki poniżej 10% Nadleśniczy może wprowadzić zakaz wstępu dla lasów. Wprowadzenie zakazu jest  ostatecznością, leśnicy nie chcą ograniczać możliwości korzystania z spacerów, wycieczek po leśnych ścieżkach, jednak bardzo mocno w zamian liczą na rozwagę osób odwiedzających lasy!

Niestety większość pożarów jakie występują na naszym terenie to podpalenia i zaprószenia ognia. Apelujemy o rozwagę i reagowania na wypadek zauważenia niebezpieczeństwa. Wiadomo, że te pożary nie są wtwoływane przez miłosników lesnych wypadów,a to własnie oni najwięcej ucierpieliby na wprowadzeniu zakazu. Ucierpiałyby również osoby zbnierające jagody, których w tej chwili jest dość sporo w naszych lasach.

Na zdjęciach widać jak wygląda spalona uprawa leśna i młodnik.

Co robić jak zauważycie pożar?

W pierwszej kolejności należy dzwonić do Straży Pożarnej pod numer 998. Straż pożarna jest w stałym kontakcie z Nadleśnictwem. W Nadleśnictwie prowadzone są dyżury na dostrzegalniach w Dąbrówce Leśnej oraz w Kiszewku. Prace ostrzegawcze koordynowane są przez Punkt Alarmowo – Dyspozycyjny, który działa w siedzibie Nadleśnictwa. Tutaj można rownież zgłaszać informacje pod numer 61 29 71 302. Dostrzegalnie funkcjonują od godzin rannych do zmierzchu. W dyspozycji jest również samolot gaśniczy, który startuje z lądowiska w Jaryszewie.

Lasy Państwowe prowadzą monitoring zagrożenia w całym kraju. W tej chwili wszędzie mamy zagrożenie bardzo duże. Na bieżąco można je monitorować na stronie http://www.lasy.gov.pl/informacje/zagrozenie-pozarowe.

Lasy warte dialogu

W dniu 22 marca 2024 roku w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Natura Rerum w Zielonce odbyło się spotkanie z udziałem reprezentantów organizacji przyrodniczych, ochrony środowiska, instytucji państwowych oraz samorządowych, przedstawicieli przemysłu drzewnego, zakładów usług leśnych, organizacji tur...

Konferencja - Las Modelowy w Obornikach

W Nadleśnictwie Oborniki odbyła się konferencja naukowa, na której leśnicy, naukowcy, samorządowcy, przyrodnicy, mieszkańcy i podmioty zajmujące się organizacją turystyki podsumowali 8 lat funkcjonowania Lasu Modelowego.

Do protestu 6.03.2024 przyłączają się leśnicy. Dlaczego protestują?

Leśnicy podjęli decyzję o udziale w proteście 6 marca 2024 roku, gdzie wspólnie z pracownikami firm leśnych, myśliwymi, przedstawicielami firm drzewnych i przede wszystkim rolnikami protestują przeciwko założeniom Zielonego Ładu, zapalnikiem do protestu było działanie Ministerstwa Klimatu I Środo...

Atak niedźwiedzia na człowieka był obroną własnego terytorium

W okresie powojennym w polskiej części Bieszczad praktycznie niedźwiedzi nie było, w latach 70-tych mówiło się o liczbie około 20-stu, obecnie szacuje się, że jest ich około 150. Niedźwiedź przygotowujący się do snu zimowego wypłoszony z gawry zaatakował w niedzielę w Bieszczadach aktywistów ekol...

Leśnicy rozdają sadzonki drzew

Przez dwa dni, 2-3.10.2023 r. pod siedzibą Nadleśnictwa Oborniki w Dabrówce Leśnej, rozdawane są sadzonki drzew.

Zagłosuj na Multimedialne Centrum Edukacyjne w Nadleśnictwie Oborniki

Multimedialne Centrum Edukacyjne w Nadleśnictwie Oborniki od momentu uruchomienia stało się jednym z najpopularniejszych celów wycieczek szkolnych i grup zorganizowanych w naszym regionie, teraz inicjatywa obornickich leśników potrzebuje Państwa głosów!

Kangur w Puszczy Zielonce

W często odwiedzanej przez mieszkańców naszego powiatu Puszczy Zielonce spotkano bardzo nietypowe dla naszej części Europy zwierzę.