Przejdź do głównej treści


W lesie bardzo sucho!

| MP | e Leśnik

mpozar

Zagrożenie pożarowe na terenie całej Puszczy Noteckiej jest ogromne. Wilgotność ściółki leśnej badana w ciągu dnia spadła poniże 10%.

Z godziny na godzinę w lesie jest coraz mniej wilgoci. Najbliższe dni będą bardzo niebezpieczne. Wysokie temperatury i ciepły, suchy wiatr wysuszają ściółkę leśną.

W takiej sytuacji, gdy przez 5 dni o 9 rano utrzymuje się wilgotność ściółki poniżej 10% Nadleśniczy może wprowadzić zakaz wstępu dla lasów. Wprowadzenie zakazu jest  ostatecznością, leśnicy nie chcą ograniczać możliwości korzystania z spacerów, wycieczek po leśnych ścieżkach, jednak bardzo mocno w zamian liczą na rozwagę osób odwiedzających lasy!

Niestety większość pożarów jakie występują na naszym terenie to podpalenia i zaprószenia ognia. Apelujemy o rozwagę i reagowania na wypadek zauważenia niebezpieczeństwa. Wiadomo, że te pożary nie są wtwoływane przez miłosników lesnych wypadów,a to własnie oni najwięcej ucierpieliby na wprowadzeniu zakazu. Ucierpiałyby również osoby zbnierające jagody, których w tej chwili jest dość sporo w naszych lasach.

Na zdjęciach widać jak wygląda spalona uprawa leśna i młodnik.

Co robić jak zauważycie pożar?

W pierwszej kolejności należy dzwonić do Straży Pożarnej pod numer 998. Straż pożarna jest w stałym kontakcie z Nadleśnictwem. W Nadleśnictwie prowadzone są dyżury na dostrzegalniach w Dąbrówce Leśnej oraz w Kiszewku. Prace ostrzegawcze koordynowane są przez Punkt Alarmowo – Dyspozycyjny, który działa w siedzibie Nadleśnictwa. Tutaj można rownież zgłaszać informacje pod numer 61 29 71 302. Dostrzegalnie funkcjonują od godzin rannych do zmierzchu. W dyspozycji jest również samolot gaśniczy, który startuje z lądowiska w Jaryszewie.

Lasy Państwowe prowadzą monitoring zagrożenia w całym kraju. W tej chwili wszędzie mamy zagrożenie bardzo duże. Na bieżąco można je monitorować na stronie http://www.lasy.gov.pl/informacje/zagrozenie-pozarowe.

Brak śniegu i mała ilość opadów to zapowiedź suchej wiosny. Już obecnie w lasach występuje duże zagrożenie pożarami.
Rezerwat Śnieżycowy Jar w najbliższy weekend (08-09.03.2025 r.) zostanie udostępniony dla ruchu turystycznego.
Miniony rok 2024 przyniósł realizację kolejnego projektu, który Nadleśnictwo Oborniki zakończyło z sukcesem.
Do końca lutego 2025 dojdzie do wycinki lasu na powierzchni około 180 ha na północ od naszego regionu.
Parlament Europejski na posiedzeniu parlamentarnym w październiku 2024 przyjął w trybie pilny odroczenie wprowadzenie przepisów dotyczących EUDR!!!  Aktywiści i lobbyści Zielonego Ładu zostali przegłosowani, czy to początek zmian i odejście od zielonej ideologii?
Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?
W miniony weekend do lasów ruszyło, a właściwie wjechało samochodami, wiele osób w poszukiwaniu grzybów, niestety często zostawiając … rozsądek w domu.