Skip to main content

W lesie bardzo sucho!

| MP | e Leśnik

mpozar

Zagrożenie pożarowe na terenie całej Puszczy Noteckiej jest ogromne. Wilgotność ściółki leśnej badana w ciągu dnia spadła poniże 10%.

Z godziny na godzinę w lesie jest coraz mniej wilgoci. Najbliższe dni będą bardzo niebezpieczne. Wysokie temperatury i ciepły, suchy wiatr wysuszają ściółkę leśną.

W takiej sytuacji, gdy przez 5 dni o 9 rano utrzymuje się wilgotność ściółki poniżej 10% Nadleśniczy może wprowadzić zakaz wstępu dla lasów. Wprowadzenie zakazu jest  ostatecznością, leśnicy nie chcą ograniczać możliwości korzystania z spacerów, wycieczek po leśnych ścieżkach, jednak bardzo mocno w zamian liczą na rozwagę osób odwiedzających lasy!

Niestety większość pożarów jakie występują na naszym terenie to podpalenia i zaprószenia ognia. Apelujemy o rozwagę i reagowania na wypadek zauważenia niebezpieczeństwa. Wiadomo, że te pożary nie są wtwoływane przez miłosników lesnych wypadów,a to własnie oni najwięcej ucierpieliby na wprowadzeniu zakazu. Ucierpiałyby również osoby zbnierające jagody, których w tej chwili jest dość sporo w naszych lasach.

Na zdjęciach widać jak wygląda spalona uprawa leśna i młodnik.

Co robić jak zauważycie pożar?

W pierwszej kolejności należy dzwonić do Straży Pożarnej pod numer 998. Straż pożarna jest w stałym kontakcie z Nadleśnictwem. W Nadleśnictwie prowadzone są dyżury na dostrzegalniach w Dąbrówce Leśnej oraz w Kiszewku. Prace ostrzegawcze koordynowane są przez Punkt Alarmowo – Dyspozycyjny, który działa w siedzibie Nadleśnictwa. Tutaj można rownież zgłaszać informacje pod numer 61 29 71 302. Dostrzegalnie funkcjonują od godzin rannych do zmierzchu. W dyspozycji jest również samolot gaśniczy, który startuje z lądowiska w Jaryszewie.

Lasy Państwowe prowadzą monitoring zagrożenia w całym kraju. W tej chwili wszędzie mamy zagrożenie bardzo duże. Na bieżąco można je monitorować na stronie http://www.lasy.gov.pl/informacje/zagrozenie-pozarowe.

Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.
Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.
Budżet Miasta i Gminy Oborniki na rok 2024 wynosi 262 071 302 PLN, podczas finału 32 WOŚP w styczniu 2024, zebrano w Polsce i Świecie 281 879 118 PLN, decyzja MKIŚ może kosztować polskie państwo 28 000 000 000 PLN.
12 lipca 2024,  w całej Polsce pod siedzibami Urzędów Wojewódzkich oraz w Warszawie odbyły się pokojowe protesty leśników. Pracownicy Lasów Państwowych domagają się realnego dialogu i poszanowania ich pracy.
Wielokrotnie powtarzane przez polityków, aktywistów, dziennikarzy manipulacje, jakoby to polscy leśnicy sprzedawali drewno do Chin być może wreszcie będą wyprostowane! 
Dokładnie dzisiaj, 28.06.2024 obchodzimy setną rocznicę powołania do życia największego "powierzchniowo"  w Polsce przedsiębiorstwa o współczesnej nazwie Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.