Przejdź do głównej treści

W lesie nie brakuje jagód (foto)

| Łukasz | e Leśnik

W lasach nie brakuje jagód

W lasach nie brakuje ludzi. Można spotkać wśród nich zwykłych spacerowiczów, ale także smakoszy jagód.

Choć sezon jagodowy trwa w najlepsze to nadal można znaleźć liczne miejsca, do których nikt nie dotarł.  Jagód jest jeszcze dużo, a wilgotna i ciepła pogoda sprzyja ich dojrzewaniu. Pojawiają się gdzieniegdzie grzyby, ale nie warto jeszcze nastawiać się na wielkie grzybobranie.

Niestety zamiast pozostawić auto na parkingu zbyt wile osób wjeżdża do lasu samochodami. Szczególnie w tym okresie, gdy istnieje zagrożenie pożarami powinno się przestrzegać prawa. Trzeba pamiętać, że tereny Puszczy Noteckkiej należą do lasów najbardziel palnych w Polsce. Mimo występujących sporadycznie opadów zagrożenie pożarowe utrzymuje się cały czas!

Na rynku litr jagód kosztuje od 10 do 12 zł, cena jest zbliżona do zeszłorocznej.

Parlament Europejski na posiedzeniu parlamentarnym w październiku 2024 przyjął w trybie pilny odroczenie wprowadzenie przepisów dotyczących EUDR!!!  Aktywiści i lobbyści Zielonego Ładu zostali przegłosowani, czy to początek zmian i odejście od zielonej ideologii?
Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?
W miniony weekend do lasów ruszyło, a właściwie wjechało samochodami, wiele osób w poszukiwaniu grzybów, niestety często zostawiając … rozsądek w domu.
Od godziny 12:00, kiedy to przyjęto pierwsze zgłoszenie o pożarze wzdłuż linii kolejowej na odcinku Oborniki – Rogoźno, do godzin popołudniowych trwała walka z bardzo niebezpiecznymi pożarami. W podobny sposób w 1992 roku rozpoczął się ogromny pożar Puszczy Noteckiej w okolicy Miał.
Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.
Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.