“Zielony nasz mundur i godna postawa” - tak śpiewają uczniowie wielu szkół leśnych. Już na etapie edukacji leśnej kultywuje się tradycję i przywiązanie do Ojczyzny i jej symboli, to jedna z wielu pozytywnych cech środowiska leśników.
Przywiązanie do munduru i ORZEŁKA, który noszony na czapkach leśników dla wielu jest nie tylko obowiązkiem ale i zaszczytem. Może wielu osobom te słowa wydadzą się zbyt patetyczne, w obecnych czasach pozbawionych autorytetów. Jeżeli tak, to trudno, świadczy to o małości tych osób.
Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wzoru mundurów leśnika i oznak dla osób uprawnionych do ich noszenia przez środowisko leśników i związków zawodowych działających w leśnictwie.
Projekt przewiduje, że z munduru wyjściowego zniknie czapka, której częścią jest obecnie ORZEŁEK, tradycyjne czapki ma zastąpić prawdopodobnie kapelusz bez żadnych oznaczeń. Wielu leśników już teraz protestuje. Na jednym, z leśnych forów czytamy:
“Czy nasze orzełki z czapek nie podlegają ochronie gatunkowej i jako użytkowe zabytki kultury leśnej? Posłowie, senatorowie i Prezydencie RP, chcecie zejść na dno !!! Zabraliście pieniądze, a teraz chcecie zabierać honor.”
Orzełek i czapka to element munduru leśnika od ponad 200 lat, dokładnie od czasów Królestwa Polskiego orzełek był i jeszcze jest na czapkach służby leśnej. Co ta walka z symbolami polskości ma na celu? Komu przeszkadza ORZEŁEK i czapka leśnika?
Współcześni leśnicy są spadkobiercami wiekowej tradycji. W tym roku na dodatek obchodzona jest 90 rocznica powołania Państwowego Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Politycy jak zwykle stanęli za wysokości zadania