Przejdź do głównej treści

Sadzimy zawsze zielonym do góry

| e Leśnik

Sadzimy zawsze zielonym do góry W 2014 roku na terenie Nadleśnictwa Oborniki do posadzenia zaplanowano około 1,4 miliona sadzonek. Akcja odnawiania lasu praktycznie została już zakończona w tym roku. Przeważa sosna, której w otaczających nas lasach jest prawie 94%. Pozostałe sadzone gatunki to głownie dęby, buki, brzozy, modrzewie. Do sadzenia głównie wykorzystuje się sadzonki wyprodukowane w szkółce Nadleśnictwa Oborniki.

Gdzie sadzi się las?

Obowiązujące w Polsce prawo zobowiązuje właściciela lub zarządcę lasu do odnowienia lasu w terminie do 5 lat od jego wycięcia. Jest to bezwzględny obowiązek, który jednak nie posiada w swojej wymowie jednoznacznie określonej kary. W wypadku Lasów Państwowych sytuacja nieodnowienia lasu jest praktycznie niemożliwa, w odniesieniu do lasów prywatnych,  jeśli właściciel nie wykona odnowienia to nadzorujący lasy prywatne –w wypadku Powiatu Obornickiego - Starosta - ma obowiązek nakazać wykonanie odnowienia na drodze decyzji administracyjnej. W ten sposób realizuje się jeden z głównych zapisów ustawy o lasach mówiący o zachowaniu ciągłości lasu.

Las to nie apteka, ale leśnik musi dokładnie wyliczyć ile posadzi sadzonek.

Sadzenie lasu odbywa się zgodnie z wcześniej sporządzonym planem, wykonuje się analizę, szkic lokalizujący poszczególne gatunki. Leśniczy analizując warunki glebowe i środowiskowe decyduje o miejscu i gatunku sadzonych drzewek. Każdy gatunek sadzony jest w odpowiednich odstępach, dzięki czemu można wyliczyć dokładną liczbę sadzonych drzewek. Czyli określenie, że leśnicy potrafią dokładnie policzyć drzewa jest prawdziwe.

Samo sadzenia – zawsze zielonym do góry

Jeszcze około 15-20 lat temu było naturalne, że młodzież szkolna sadziła las, obecnie jest to spotykane bardzo rzadko. Te praktyczne lekcje przyrody pozwalały uświadomić zwykłym osobom jak ważne i nie do końca proste jest sadzenie. Prawie każdy posadził kiedyś jakieś drzewko, roślinkę, jednak zachować odpowiednią staranność sadząc kilkaset drzewek wymaga już sporych umiejętności. Do sadzenia najczęściej używa się zwykłych łopat, są jednak i specjalistyczne łopaty i kostury.
W trakcie sadzenia najważniejsze jest to aby nie dopuścić do zagięcia korzenia wkładanego do ziemi, nie dopuścić do przesuszenia korzeni przed wysadzeniem sadzonek oraz odpowiednio mocno wsadzić sadzonkę do wykopanego otworu.

To ile lasu posadzono w tym roku w Nadleśnictwie Oborniki?

W Nadleśnictwie Oborniki w tym roku planowano wysadzić około 1 400 000 drzewek. Posadzone one zostały  na około 152 hektarach lasu. Jest to liczba zbliżona do zeszłorocznej.

Parlament Europejski na posiedzeniu parlamentarnym w październiku 2024 przyjął w trybie pilny odroczenie wprowadzenie przepisów dotyczących EUDR!!!  Aktywiści i lobbyści Zielonego Ładu zostali przegłosowani, czy to początek zmian i odejście od zielonej ideologii?
Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?
W miniony weekend do lasów ruszyło, a właściwie wjechało samochodami, wiele osób w poszukiwaniu grzybów, niestety często zostawiając … rozsądek w domu.
Od godziny 12:00, kiedy to przyjęto pierwsze zgłoszenie o pożarze wzdłuż linii kolejowej na odcinku Oborniki – Rogoźno, do godzin popołudniowych trwała walka z bardzo niebezpiecznymi pożarami. W podobny sposób w 1992 roku rozpoczął się ogromny pożar Puszczy Noteckiej w okolicy Miał.
Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.
Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.