Przejdź do głównej treści

21 marzec - Międynarodowy Dzień Lasów

| eoborniki.pl | e Leśnik

21 marzec - Międynarodowy Dzień LasówPrzepiękna wiosenna pogoda, śpiew ptaków, cisza i te WIOSENNE POWIETRZE. Na dodatek dzisiaj jest Międzynarodowy Dzień Lasów. Kto dzisiaj nie pójdzie na spacer do lasu ten trąbą Spoko .

Międzynarodowy Dzień Lasów ustanowiony przez Zgromadzenie Narodowe ONZ. Celem tego typu akcji jest propagowania idei i działalności związanej z lasami. Praktycznie odbywa się to poprzez akcje propagandowe, akcje sadzenia lasów, sprzątanie lasów.

W naszym regionie odbywają się pojedyncze akcje edukacyjne, jednak żadna akcja nie zastąpi codziennego dbania o nasze otoczenie. Akcję promuje spot, który emitowany jest również w TVP1.



Przy tak pięknej pogodzie i cudownych wrażeniach z wizyty w lesie postanowiliśmy na przekór dać łyżkę dziegciu, czyli właśnie pokazać jak bardzo dbamy o lasy.

Zdjęcia wraz z opisem sytuacji nadesłane zostały przez naszego czytelnika. Czytelnik, przekazuje bardzo dokładną lokalizację miejsc w których wykonano zdjęcia:



...Zdjęcia które zostały wykonane dziś popołudniu (20.03.2014 red.) na spacerze w lesie na Bielawach rejony działek Relaks i kotłowni. zdjęcie nr 1 i 2 zostały wykonane w lesie przy drodze prowadzącej do lasu od ulicy Witosa śmieć z zdjęcia nr 1 jest przy drodze prowadzącej do kotłowni od pola przy działkach relaks. Zdjęcia nr 3.4 .5 .5a 6 zostały wykonane z jednych bocznych ścieżek leśnych od drogi która prowadzi od kotłowni do Nowołoskońca przez las.

Nasz czytelnik sygnalizuje kolejny problem: “Kolejny problem to jest związany z działkowcami którzy wynoszą gałęzie, trawę do lasu mimo tego że mają specjalny podobno pojemnik na odpady zielone itp. Jestem za tym by zlikwidować 2 wejścia na działki od strony lasu."

Tematem zainteresujemy jak zwykle odpowiednie służby. Z naszych informacji wiemy, że Nadleśnictwo Oborniki regularnie dokonuje akcje zbierania śmieci, jednak ich stale przybywa. Oczywiście może istnieć sytuacja, że nie wszędzie da się dojechać, jednak takich dzikich wysypisk jest w lasach wokół osad ludzkich bardzo dużo.

Wskazywane miejsca to cześciowo również lasy prywatne, które nie podlegają nadzorowi Nadleśnictwa Oborniki, to ich właściciele powinni tam posprzątać śmieci.

Nasz czytelnik pisze na koniec: “Proszę o informacje jakie pomysły mają na rozwiązanie problemów związanych z dzikimi wysypiskami Służby leśne, Straż miejska władze miasta i przedstawiciele PGKiM oraz gospodarz ogródków działkowych Relaks.

My stawiamy jednak inne pytanie retoryczne do wszystkich naszych czytelników:

CO ROBISZ ABY NIE POWSTAWAŁY W LESIE DZIKIE WYSYPISKA!!!


Tym akcentem w Międzynarodowym Dniu Lasów życzymy Leśnikom, przyrodnikom i nam wszystkich lasów pozbawionych śmieci, motorów i quadów.

Parlament Europejski na posiedzeniu parlamentarnym w październiku 2024 przyjął w trybie pilny odroczenie wprowadzenie przepisów dotyczących EUDR!!!  Aktywiści i lobbyści Zielonego Ładu zostali przegłosowani, czy to początek zmian i odejście od zielonej ideologii?
Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?
W miniony weekend do lasów ruszyło, a właściwie wjechało samochodami, wiele osób w poszukiwaniu grzybów, niestety często zostawiając … rozsądek w domu.
Od godziny 12:00, kiedy to przyjęto pierwsze zgłoszenie o pożarze wzdłuż linii kolejowej na odcinku Oborniki – Rogoźno, do godzin popołudniowych trwała walka z bardzo niebezpiecznymi pożarami. W podobny sposób w 1992 roku rozpoczął się ogromny pożar Puszczy Noteckiej w okolicy Miał.
Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.
Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.