Skip to main content

Leśni śmieciarze!!!

| MP | e Leśnik

Kultura społeczeństwa w jaskrawy sposób widoczna jest w otaczających nas lasach. Nie ma już możliwości aby w trakcie jakiejkolwiek leśnej wycieczki nie napotkać plastikowej butelki czy papierów. Nie przynosi skutku polityka informacyjna, edukacja społeczeństwa, nakazy, zakazy. Jako społeczeństwo jesteśmy całkowicie odporni na ... no właśnie. Jak nazwać wszechobecność śmieci w każdym miejscu w którym pojawił się człowiek?

Nie chodzi tylko o miejsca w których ktoś wywiózł jakieś śmieci, ale o miejsca schadzek, czy ulubione przez niektórych miejsca w których “przyjemnie” popija się piwko na świeżym powietrzu. Są to miejsca do których wiele osób chętnie wraca i równie chętniej zostawia w nich butelki, papiery i inne śmieci. Czy tak miło przebywa się w zaśmieconym miejscu? Chyba tak, zresztą bardzo często do tych miejsc dojeżdża się samochodem i nawet z niego nikt nie wysiada, taki ideał spaceru do lasu. Poniżej kilka fotografii właśnie z takich miejsc.



Wracając do dzikich wysypisk. Jesteśmy na etapie wprowadzania nowej ustawy śmieciowej, która ma szansę wyeliminować dzikie wywożenie śmieci do lasu. Czy tak się stanie? Oficjalnie Lasy Państwowe wstrzymują się na razie z oceną nowej ustawy, ponieważ jej efekty będą zauważalne dopiero po około roku. Co jednak ma zmienić jakakolwiek ustawa? Czy ludzką mentalność, nawyk, a przede wszystkim niechęć do poniesienia jakichkolwiek dodatkowych kosztów da się zmienić?

Nieprawdą jest, że wprowadzenie nowej ustawy wywołało chaos i obecnie nikt nic nie wie, jak ma postępować ze śmieciami. To jest tylko kwestia chęci przeczytania ulotki czy informacji na stronach www, choćby na naszym portalu. W ostateczności zawsze można zadzwonić do najbliższego urzędu. Tylko po co? Łatwiej jest zapakować np.okna po remoncie i wywieźć je do lasu. Zazwyczaj takie działanie jest wykonywane przez firmy budowlane czy remontowe, to te firmy najczęściej posiadają odpowiedni transport i albo zobowiązują się w umowie do wywozu odpadów po budowie albo wykonują to na wyraźne zlecenie inwestora. A jak najłatwiej zaoszczędzić – oczywiście najlepiej wywieźć śmieci do lasu.

Efekt widać na załączonych zdjęciach. Przy okazji apelujemy do mieszkańców Kowanówka,Rożnowa, Rożnowic – jeżeli którykolwiek z waszych sąsiadów wymienił ostatnio okna drewniane na plastikowe wskażcie ich nam. Tego już nie można nazwać chamstwem, czy głupotą, na to już nie ma nazwy. Całe szyby, stare okna wywiezione zostały opodal przepięknego zaułka Wełny.



Poniższe zdjęcia pokazują resztki po remoncie toalety, taki brązowy sedes na pewno jest charakterystyczny. Wiecie kto wywiózł go do lasu?



Według badań prowadzonych przez Lasy Państwowe, las kojarzy się nam najczęściej z relaksem, chwilą spokoju, oderwaniem od codziennego pośpiechu w zurbanizowanym świecie. Gdyby te badania przeprowadzono wokół Obornik zapewne wynik byłby zaskakująco inny.

A czym dla was jest las?

ps. Lokalizacje dzikich wysypisk zgłoszono do Naleśnictwa

Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.
Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.
Budżet Miasta i Gminy Oborniki na rok 2024 wynosi 262 071 302 PLN, podczas finału 32 WOŚP w styczniu 2024, zebrano w Polsce i Świecie 281 879 118 PLN, decyzja MKIŚ może kosztować polskie państwo 28 000 000 000 PLN.
12 lipca 2024,  w całej Polsce pod siedzibami Urzędów Wojewódzkich oraz w Warszawie odbyły się pokojowe protesty leśników. Pracownicy Lasów Państwowych domagają się realnego dialogu i poszanowania ich pracy.
Wielokrotnie powtarzane przez polityków, aktywistów, dziennikarzy manipulacje, jakoby to polscy leśnicy sprzedawali drewno do Chin być może wreszcie będą wyprostowane! 
Dokładnie dzisiaj, 28.06.2024 obchodzimy setną rocznicę powołania do życia największego "powierzchniowo"  w Polsce przedsiębiorstwa o współczesnej nazwie Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.