Skip to main content

Z lasu wzięte… weź oddech

Na pewno czasem macie ochotę się wyłączyć, przenieść do jakiegoś miejsca, w którym można się zrelaksować, odprężyć i poprawić samopoczucie. Myśląc o takim miejscu, oczami wyobraźni widzę plażę, palmy, słońce i błękit morza… Ale czemu myślami wybiegam tak daleko skoro za oknem mam las? Tak, las to miejsce, które bardzo dobrze wpływa zarówno na zdrowie naszego ciała jak i ducha.

Przebywanie w otoczeniu drzew jest najprostszą i dostępną dla każdego metodą poprawy jakości życia i zdrowia. Już 20 minut w lesie wystarczy, aby znacząco obniżyć poziom hormonu stresu – kortyzolu, a regularny i energiczny półgodzinny marsz wśród drzew może zmniejszyć ryzyko zachorowania na depresję. Oprócz tego nasz umysł po prostu odpoczywa. Spędzanie czasu na łonie natury zapewnia dobre samopoczucie i zwiększa zdolność rozwiązywania problemów i kreatywność o 50%.

Leśny klimat oferuje nam darmową odnowę biologiczną. Wdychanie olejków eterycznych unoszących się w leśnym powietrzu pomaga w radzeniu sobie z zaburzeniami lękowymi. Ujemna jonizacja powietrza to zasługa drzew iglastych takich jak sosna, świerk czy jodła. Jony ujemne działają pobudzająco i orzeźwiająco na nasz organizm i są nieocenione w walce z chorobami układu krążenia i układu nerwowego.

Terpeny wytwarzane przez leśne rośliny mają właściwości przeciwnowotworowe. Wdychanie leśnego powietrza działa więc także profilaktycznie oraz wspomagająco w czasie choroby nowotworowej. Badania udowodniły, że leśne spacery wpływają na obniżenie ciśnienia krwi oraz pomagają kontrolować poziom cukru we krwi w cukrzycy typu II.

Nie trzeba skomplikowanych badań, aby zauważyć, że patrzenie na żywą zieleń wyraźnie nam pomaga, pozwala się odprężyć i poczuć się wzmocnionym. Szpitalni pacjenci, którzy za oknem widzą drzewa szybciej dochodzą do zdrowia niż ci, którzy mają widok np. na ścianę sąsiedniego budynku.

Nie ma wątpliwości – las nas leczy! Siła lasu jest ogromna i można śmiało stwierdzić, że las to naturalny antydepresant. Nie potrzeba dalekich podróży czy egzotycznych wypraw, aby poczuć się szczęśliwszym i zdrowszym. Wystarczy ciepło się ubrać i iść do lasu by zażywać „kąpieli leśnych”. Weźcie więc głęboki oddech i poczujcie leśny klimat!

 

 

Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?
W miniony weekend do lasów ruszyło, a właściwie wjechało samochodami, wiele osób w poszukiwaniu grzybów, niestety często zostawiając … rozsądek w domu.
Od godziny 12:00, kiedy to przyjęto pierwsze zgłoszenie o pożarze wzdłuż linii kolejowej na odcinku Oborniki – Rogoźno, do godzin popołudniowych trwała walka z bardzo niebezpiecznymi pożarami. W podobny sposób w 1992 roku rozpoczął się ogromny pożar Puszczy Noteckiej w okolicy Miał.
Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.
Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.
Budżet Miasta i Gminy Oborniki na rok 2024 wynosi 262 071 302 PLN, podczas finału 32 WOŚP w styczniu 2024, zebrano w Polsce i Świecie 281 879 118 PLN, decyzja MKIŚ może kosztować polskie państwo 28 000 000 000 PLN.