fbpx

Z lasu wzięte - klimat w lesie

 

Wszyscy jesteśmy związani z lasem, choć nie wszyscy dostrzegamy jego ogromny wpływ na nasze życie. Jednak dla wielu lasem zaczyna się każdy dzień bo tam pracują i realizują życiową pasję.

 

O sposobie na życie, z lasem w roli głównej mogą opowiadać leśnicy, ale nie tylko. W Nadleśnictwie Oborniki mamy służby terenowe czyli leśniczych i podleśniczych. Są pracownicy biurowi – zajmujący się tematami typowo leśnymi, administracyjnymi, księgowymi. A to dopiero wierzchołek góry lodowej.

Z lasem związani są pracownicy Zakładów Usług Leśnych i innych firm zewnętrznych, którzy wycinają drzewa i sadzą, wykonują prace gospodarcze, ochronne, obserwują czy las jest bezpieczny i gdzieś nie trawi go ogień. Do lasu przyjeżdżają nauczyciele i uczniowie pobliskich szkół, by „na żywo” poczuć leśny klimat.

Niedługo zawitają do Nadlesnictwa Oborniki ekipy filmowe i radiowe, by nakręcić materiał w ramach drugiego etapu projektu Windą do lasu.

Niejednokrotnie las jest też miejscem pracy fotografów, a także inspiracją dla artystów. Wreszcie – las daje wytchnienie wszystkim, którzy uwielbiają spędzać w nim wolny czas, przemierzając leśne dukty pieszo, rowerem, konno, czy podziwiając pierwszą wiosenną zieleń z kajaku. Nie zapominajmy też o wszystkich darach lasu. Drewniane meble, opał, książki, zabawki, narzędzia, zioła z leśnej apteki – to wszystko i o wiele więcej mamy w zasięgu ręki w pobliskich sklepach.

Prowadząc zajęcia z dziećmi często leśnicy proszą ich o zamknięcie oczu, przypomnienie wszystkich drewnianych przedmiotów jakie mają w domu, a następnie wyobrażenie sobie, że one znikają. Pstryk i nie ma. Chyba nikt z nas nie chciałby, aby taka sytuacja miała miejsce, bo nagle okazałoby się, że nie jesteśmy w stanie wykonywać wielu czynności.

Las to jeden wielki, tętniący życiem organizm, a my jesteśmy jego elementem. Dlatego tak ważne jest, aby współistnieć i współdziałać. Pracować w dobrym klimacie, bez sporów, uważnie wysłuchując siebie nawzajem.