fbpx

O co chodzi z tą Windą do lasu?

Od ponad roku , osoby podróżujące przez Oborniki oraz mieszkańcy regionu obserwowali zmieniające się, nowatorskie billboardy umieszczone przy lesie. Przyjazne grafiki i proste hasła zapadały w głowę oglądającym, i dawały motywację do poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, „o co chodzi z tą Windą do lasu?”

W Nadleśnictwie Oborniki zrealizowaliśmy projekt pod nazwą "Windą do lasu - kampania edukacyjno-informacyjna o zrównoważonej gospodarce leśnej wraz z modernizacją infrastruktury Nadleśnictwo Oborniki uwzględniającą potrzeby osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Istotą projektu było udostępnienie Izby Edukacyjnej Nadleśnictwa Oborniki osobom niepełnosprawnym ruchowo. W celu ominięcia barier architektonicznych i pokonania dwóch kondygnacji budynku powstała nowoczesna winda zewnętrzna.

Izba Edukacyjna w Nadleśnictwie Oborniki działa już blisko 20 lat, jednak dopiero realizacja projektu pozwoliła wprowadzić do niej technologie XXI wieku. Realizując projekt zdawaliśmy sobie sprawę, jak trudne jest dotarcie do dzieci i młodzieży z pominięciem nowoczesnych urządzeń multimedialnych.

Dwa nowoczesne infokioski dają możliwość nauki przez zabawę. Odwiedzający naszą izbę uczestnicy zajęć edukacyjnych mają do wyboru gry i łamigłówki przybliżające im idee zrównoważonej gospodarki leśnej. Stworzone aplikacje zostały dostosowane do różnego wieku uczestników, oraz są przystosowane do użytku przez osoby niepełnosprawne.

Proces pozyskania drewna jest bardzo niebezpieczny oraz rozproszony czasie i przestrzeni, dlatego ograniczona jest możliwość jego obserwacji w terenie. Zgodnie z założeniem, że boimy się tego czego nie rozumiemy, postaraliśmy się dać możliwość poznania ścinki drzewa w sposób jak najbardziej autentyczny. Stworzyliśmy pierwszy, i jak na razie jedyny w Polsce symulator ścinki drzewa z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Po założeniu specjalnych gogli, uczestnik zajęć staje się pilarzem lub operatorem specjalistycznej maszyny do ścinki drzew. Grający poznaje istotę pracy drwala oraz zauważa różnice pomiędzy nowoczesnymi maszynami leśnymi a tradycyjną pilarką

Aby zapewnić osobom niewidomym, niedowidzącym i głuchym dostęp do leśnych treści edukacyjnych, książki i tablice wyprodukowane w ramach projektu zostały przetłumaczone na język Brille'a, a produkcje filmowe zostały zaopatrzone w napisy, tłumaczenia migowe oraz audiodeskrypcję.

Więcej aktualności znajdziecie na naszych mediach społecznościowych (www.facebook.com/oborniki.nadlesnictwo). Do zobaczenia w Nadleśnictwie Oborniki, pamiętajcie, że jesteśmy blisko Was.