Skip to main content

Lasy pełne śmieci

| MP | e Leśnik

Dobiega końca długi weekend. To, że społeczeństwo miało kilka wolnych dni szczególnie widać w lesie – ilość śmieci w leśnych ostępach przeraża. Najwięcej można znaleźć butelek, ale zdarzają się również i maseczki jednorazowe!

Śmieci to zawsze śmierdzący temat, na bieżąco zawsze staramy się pisać jeżeli odnajdzie się jakieś większe znalezisko, jednak nie sposób pisać o ciągle znajdowanych w lasach porzuconych pojedynczych butelkach puszkach, torebkach, opakowaniach po produktach spożywczych. Polacy po okresie obostrzeń spowodowanych pandemią gremialnie ruszyli do lasów i zostawiają świadectwa swojej kultury w postaci nowego typu śmieci – rękawiczki lateksowe i maseczki.

Czy można jeszcze spotkać jakiś skrawek lasu bez znalezionego śmiecia?

Bujny rozwój zieleni przykrywa szybko nawiezione w ostatnich tygodniach śmieci wielkogabarytowe, jednak po lecie znowu zaczną straszyć. Ich ilość jest bardzo trudna do oszacowania, ponieważ w okresie obowiązywania obostrzeń wiele osób nie wykazywała chęci załatwienia pojemnika na odpady wielkogabarytowe czy budowlane, większość tych odpadów wylądowała w lasach.

Wywożone lub porzucane w lesie śmieci stanowią istotne niebezpieczeństwo. Począwszy od możliwości przenoszenie wirusów, np. ASF w sytuacji gdy do lasu wywiezione zostanie skażone mięso, skończywszy na metalach ciężkich, które skażają glebę i wodę.

Ile wywozi się śmieci z polskich lasów?

Wg informacji publikowanych przez Lasy Państwowe w ubiegłym roku LP wydały na wywóz śmieci z terenów leśnych około 20 mln zł, wywożąc ok. 108 tys. m3 różnego rodzaju śmieci. 108 tyś. m3 to około 1500 wagonów towarowych, które połączone w jeden pociąg stanowiłyby skład o długości około 21 km, czyli prawie tyle ile wynosi odległość z Obornik do rogatek Poznania!

 

smieci 2

 

W walce ze śmieciarzami leśnikom pomagają szlabany, jednak nie da się przecież zamknąć całego lasu. Co rusz słyszymy o wielu akcjach w które bardzo chętnie włączają się szkoły, sołectwa, jednak w czasie takich akcji dzieci czasami pytają: dlaczego one mają sprzątać lasy skoro te śmieci przynieśli dorośli? Akcje sprzątania prowadzone są również w ramach społecznościowego eventu #zabierz5zlasu, który zapoczątkowany został rok temu między innymi przez jednego z obornickich leśników. Wystarczy, że każdy będąc w lesie zabierze chociaż 5 odpadów i wyrzuci je do swojego pojemnika. Może za moment akcja ta przerodzi się w modne ostatnio challenge.

Mimo wielu akcji najwięcej śmieci zbierają sami leśnicy.

Praktycznie w każdym lasku sąsiadującym z osiedlami ludzkimi co jakiś czas można spotkać pijących piwko panów, imprezki młodzieży na łonie natury, przecież w lesie najzdrowiej. Ale dlaczego po tych „spontanicznych” imprezkach wywala się puste puszki i butelki do lasu?

Co grozi za zaśmiecanie lasu?

Za złapanie na gorącym uczynku lub udowodnienie, że osoba zaśmieca las można nałożyć mandat tylko do wysokości 500 zł. Szczegóły zawarte zostały w art. 162 KW:

Art. 162.

§ 1. Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany.

§  2. Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca podlega karze aresztu albo grzywny.

§  3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec nawiązkę, a w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 orzeka się nawiązkę - do wysokości równej kosztom rekultywacji gleby, oczyszczenia wody, wydobycia, wykopania, usunięcia z lasu, a także zniszczenia lub neutralizacji odpadów.

Wielkość kar wydaje się zdecydowanie za mała.

smieci lp

 

Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.
Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.
Budżet Miasta i Gminy Oborniki na rok 2024 wynosi 262 071 302 PLN, podczas finału 32 WOŚP w styczniu 2024, zebrano w Polsce i Świecie 281 879 118 PLN, decyzja MKIŚ może kosztować polskie państwo 28 000 000 000 PLN.
12 lipca 2024,  w całej Polsce pod siedzibami Urzędów Wojewódzkich oraz w Warszawie odbyły się pokojowe protesty leśników. Pracownicy Lasów Państwowych domagają się realnego dialogu i poszanowania ich pracy.
Wielokrotnie powtarzane przez polityków, aktywistów, dziennikarzy manipulacje, jakoby to polscy leśnicy sprzedawali drewno do Chin być może wreszcie będą wyprostowane! 
Dokładnie dzisiaj, 28.06.2024 obchodzimy setną rocznicę powołania do życia największego "powierzchniowo"  w Polsce przedsiębiorstwa o współczesnej nazwie Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.