Przejdź do głównej treści


Las za nami nie tęskni

| MP | e Leśnik

Wielka radość, że będzie można uprawiać aktywność fizyczną w lesie! Że w ogóle będzie można ponownie iść na spacer. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nasze życie to nie tylko COVID-19. Jest jeszcze niestety susza, ASF. A las wcale za NAMI nie tęskni.

Cieszymy się, że zniesiony zostanie zakaz wstępu do lasów, parków i na plaże. Będzie można biegać, chodzić z kijami, spacerować, nabierać tężyzny fizycznej. Na pewno ta decyzja nie spowoduje zwiększenia zagrożenia COVID-19. Większym zagrożeniem było to, że w Święta Wielkanocne wielu z nas, egoistycznie nie pozostało w domach i odwiedzało się nawzajem, co właśnie teraz skutkuje rekordowym wzrostem liczby osób zarażonych koronawirusem.

Wracając do tematu lasów. Pandemia nie zatrzymała dwóch ogromnych wyzwań z jakimi borykają się lasy praktycznie w całej Europie.

  1. Jest susza i może okazać się że wprowadzone będą ponowne zakazy, tym razem z uwagi na katastrofalne zagrożenie pożarowe. Susza będzie dla nas prawdopodobnie równie poważnym problem jak COVID 19, nie tylko dla lasów ale i przede wszystkim dla rolnictwa! Nadleśnictwa z reguły są dalekie od wprowadzania zakazów, lepiej edukować niż zakazywać. Jednak może przyjść taka chwila, że taki zakaz będzie (módlmy się o deszcze). Generalnie 100% pożarów lasów to wina człowieka! W Lasach Państwowych dwa razy dziennie prowadzi się pomiar wilgotności ściółki: 9:00 i 13:00. Na tej podstawie określa się stopień zagrożenia pożarowego. Najgorszy to III stopień zagrożenia pożarowego. Co robić – po prostu być ostrożnym, nie wchodzić do lasu z otwartym ogniem i papierosami! Jeżeli zobaczycie w lesie dym szybko dzwońcie na 112 i gońcie idiotów, którzy będą palili ogniska. Przydatny link http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/
  2. Drugie zagrożenia to ASF, nadal utrzymane są strefy z zakazem wstępu, zaraza cały czas się powiększa, z Lubuskiego przechodzi na Wielkopolskę i okolice Poznania. Leśnicy zobowiązani zostali do budowy ogrodzeń, można je spotkać w woj. Lubuskim ale i już w południowo-zachodniej Wielkopolsce. Zakaz wstępu do lasu ustanawia Wojewódzki Inspektorat Weterynarii i tutaj nie ma najmniejszej możliwości wstępu do lasu. Trzeba mieć świadomość, że ASF jest już niedaleko naszego Powiatu! Przydatny link to: https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/

Jedno jest pewne, w czasie zakazu LAS odpoczywał od ludzi. Zwierzęta, przyroda wcale nie tęsknią za nami. Ponownie wrócą problemy z pożarami, wjazdami do lasu samochodami, motorami, quadami, wszechobecnymi śmieciami (LUDZIE DLACZEGO TYLE ŚMIECICIE!!??). Może to, że zdjęto zakaz wstępu do lasu stanie się powodem do refleksji?

 

Parlament Europejski na posiedzeniu parlamentarnym w październiku 2024 przyjął w trybie pilny odroczenie wprowadzenie przepisów dotyczących EUDR!!!  Aktywiści i lobbyści Zielonego Ładu zostali przegłosowani, czy to początek zmian i odejście od zielonej ideologii?
Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?
W miniony weekend do lasów ruszyło, a właściwie wjechało samochodami, wiele osób w poszukiwaniu grzybów, niestety często zostawiając … rozsądek w domu.
Od godziny 12:00, kiedy to przyjęto pierwsze zgłoszenie o pożarze wzdłuż linii kolejowej na odcinku Oborniki – Rogoźno, do godzin popołudniowych trwała walka z bardzo niebezpiecznymi pożarami. W podobny sposób w 1992 roku rozpoczął się ogromny pożar Puszczy Noteckiej w okolicy Miał.
Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.
Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.