Skip to main content

Las za nami nie tęskni

| MP | e Leśnik

Wielka radość, że będzie można uprawiać aktywność fizyczną w lesie! Że w ogóle będzie można ponownie iść na spacer. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nasze życie to nie tylko COVID-19. Jest jeszcze niestety susza, ASF. A las wcale za NAMI nie tęskni.

Cieszymy się, że zniesiony zostanie zakaz wstępu do lasów, parków i na plaże. Będzie można biegać, chodzić z kijami, spacerować, nabierać tężyzny fizycznej. Na pewno ta decyzja nie spowoduje zwiększenia zagrożenia COVID-19. Większym zagrożeniem było to, że w Święta Wielkanocne wielu z nas, egoistycznie nie pozostało w domach i odwiedzało się nawzajem, co właśnie teraz skutkuje rekordowym wzrostem liczby osób zarażonych koronawirusem.

Wracając do tematu lasów. Pandemia nie zatrzymała dwóch ogromnych wyzwań z jakimi borykają się lasy praktycznie w całej Europie.

  1. Jest susza i może okazać się że wprowadzone będą ponowne zakazy, tym razem z uwagi na katastrofalne zagrożenie pożarowe. Susza będzie dla nas prawdopodobnie równie poważnym problem jak COVID 19, nie tylko dla lasów ale i przede wszystkim dla rolnictwa! Nadleśnictwa z reguły są dalekie od wprowadzania zakazów, lepiej edukować niż zakazywać. Jednak może przyjść taka chwila, że taki zakaz będzie (módlmy się o deszcze). Generalnie 100% pożarów lasów to wina człowieka! W Lasach Państwowych dwa razy dziennie prowadzi się pomiar wilgotności ściółki: 9:00 i 13:00. Na tej podstawie określa się stopień zagrożenia pożarowego. Najgorszy to III stopień zagrożenia pożarowego. Co robić – po prostu być ostrożnym, nie wchodzić do lasu z otwartym ogniem i papierosami! Jeżeli zobaczycie w lesie dym szybko dzwońcie na 112 i gońcie idiotów, którzy będą palili ogniska. Przydatny link http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/
  2. Drugie zagrożenia to ASF, nadal utrzymane są strefy z zakazem wstępu, zaraza cały czas się powiększa, z Lubuskiego przechodzi na Wielkopolskę i okolice Poznania. Leśnicy zobowiązani zostali do budowy ogrodzeń, można je spotkać w woj. Lubuskim ale i już w południowo-zachodniej Wielkopolsce. Zakaz wstępu do lasu ustanawia Wojewódzki Inspektorat Weterynarii i tutaj nie ma najmniejszej możliwości wstępu do lasu. Trzeba mieć świadomość, że ASF jest już niedaleko naszego Powiatu! Przydatny link to: https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/

Jedno jest pewne, w czasie zakazu LAS odpoczywał od ludzi. Zwierzęta, przyroda wcale nie tęsknią za nami. Ponownie wrócą problemy z pożarami, wjazdami do lasu samochodami, motorami, quadami, wszechobecnymi śmieciami (LUDZIE DLACZEGO TYLE ŚMIECICIE!!??). Może to, że zdjęto zakaz wstępu do lasu stanie się powodem do refleksji?

 

Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?
W miniony weekend do lasów ruszyło, a właściwie wjechało samochodami, wiele osób w poszukiwaniu grzybów, niestety często zostawiając … rozsądek w domu.
Od godziny 12:00, kiedy to przyjęto pierwsze zgłoszenie o pożarze wzdłuż linii kolejowej na odcinku Oborniki – Rogoźno, do godzin popołudniowych trwała walka z bardzo niebezpiecznymi pożarami. W podobny sposób w 1992 roku rozpoczął się ogromny pożar Puszczy Noteckiej w okolicy Miał.
Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.
Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.
Budżet Miasta i Gminy Oborniki na rok 2024 wynosi 262 071 302 PLN, podczas finału 32 WOŚP w styczniu 2024, zebrano w Polsce i Świecie 281 879 118 PLN, decyzja MKIŚ może kosztować polskie państwo 28 000 000 000 PLN.