Skip to main content

Jak zachowywać się w lesie w czasie pandemii koronawirusa?

| MP | e Leśnik

Co z uprawianiem aktywności fizycznej w lesie, bieganiem, jazdą na rowerze, nordic walkig czy zwykłym spacerowaniem w związku z wprowadzeniem zakazu przemieszczania się w czasie pandemii koronawirusa?

Najważniejsza zasada to ZDROWY ROZSĄDEK. Jeżeli mieszkasz przy lesie, nie musisz wychodząc z domy narazić siebie i innych na kontakt, to warto wybrać się do lasu. Jeżeli jednak ma być to cała wyprawa, zrezygnuj. Ogromne wycieczki całej rodziny również nie są dobrym pomysłem.

Na stronie internetowej Rady Ministrów częściowo wyjaśniono wątpliwości związane z poruszaniem się po lesie.

Czy mogę wyjść na spacer do parku lub lasu, wyjść z dziećmi na plac zabaw? *)

Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby z wyłączeniem rodzin).  Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum.   

Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.

Jak zachować się w lesie w czasie pandemii?

Leśnicy przygotowali infografikę prezentująca podstawowe zasady, poniżej dopisaliśmy kilka dodatkowych uwag. Przede wszystkim zachować spore odległości od siebie!

turystyka wirus strona

Zanim dotrzemy do lasu trzeba często pokonać kilka kilometrów. Jeżeli nie mieszkasz daleko od lasu nie jedź tam samochodem! Mieszkańcy dużych aglomeracji, np. Poznania wyruszając po za miasto muszą się liczyć z tym, że nie będzie miejsca na parkingu leśnym. W takiej sytuacji nie wolno również wjechać do lasu i pozostawić go byle gdzie. To jest właśnie podstawowy problem! Jeżeli nie znajdziesz bezpiecznego miejsca bez wywołania sytuacji w której będziesz narażony na kontakt z dużą liczbą osób, lepiej poszukać innego miejsca lub zrezygnować z leśnego spaceru.

Jak już dotrzecie do lasu warto pamiętać, że jesteśmy tam tylko gośćmi, zostawmy go w takim stanie jakim go zastaliśmy. Nie śmiećmy, nie hałasujmy!

Wścieli psów prosimy aby nie spuszczali ich ze smyczy, wystarczy mieć fleksa lub długi sznur, to wystarczająca aktywność dla twojego pupila.

Idąc drogą leśną nie zajmuj z rodziną całej szerokość, pozwól innym na ominięcie was w bezpiecznej odległości!

BARDZO WAŻNE!

W lasach już teraz mamy bardzo duże zagrożenie pożarowe! Leśnicy już rozpoczynają dyżury i patrolowanie lasu. Mieliśmy w minionym tygodniu już jeden pożar lasu przy ścieżce rowerowej w okolicy Marylówki (Gmina Oborniki). PROSIMY nie używajcie otwartego odnia w lesie, informujcie służby o zauważonym dymie! Nadchodzące tygodnie, do momentu gdy nie rozwinie się młoda, zielona trwa i liście krzewów i drzew, będą bardzo trudne.Duża ilość suchej trawy, liści stanowi ogromne zagrożenie pożarowe, oczywiście głowną przyczyną pożarów najczęściej jest ludzka nieostrożność.

Stan zagrożenia pożarowego w Polsce na dzień 27.03.2020:

lasy zagrożenie pozarowefoto: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

 

*) żródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wprowadzamy-nowe-zasady-bezpieczenstwa-w-zwiazku-z-koronawirusem

 

Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?
W miniony weekend do lasów ruszyło, a właściwie wjechało samochodami, wiele osób w poszukiwaniu grzybów, niestety często zostawiając … rozsądek w domu.
Od godziny 12:00, kiedy to przyjęto pierwsze zgłoszenie o pożarze wzdłuż linii kolejowej na odcinku Oborniki – Rogoźno, do godzin popołudniowych trwała walka z bardzo niebezpiecznymi pożarami. W podobny sposób w 1992 roku rozpoczął się ogromny pożar Puszczy Noteckiej w okolicy Miał.
Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.
Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.
Budżet Miasta i Gminy Oborniki na rok 2024 wynosi 262 071 302 PLN, podczas finału 32 WOŚP w styczniu 2024, zebrano w Polsce i Świecie 281 879 118 PLN, decyzja MKIŚ może kosztować polskie państwo 28 000 000 000 PLN.