Skip to main content

Leśnicy zakończyli budowę kładki w rezerwacie Śnieżycowy Jar

| MP | e Leśnik

 W najbliższy weekend nie będzie już żadnych przeszkód do odwiedzenia rezerwatu Śnieżycowy Jar. Nowa kładka zbudowana przez Nadleśnictwo Łopuchówko informuje o zakończeniu prac i zaprasza do podziwiania śnieżyc. Śniezyce w tym tygodniu pięknie rozkwitły, jest co podziwiać.

 Prosimy pamiętać, że rezerwat jest udostępniony tylko w soboty i niedziele, w pozostałe dni jest niedostępny z uwagi na odbywające się strzelania na poligonie Biedrusko.

 Nowa kładka zbudowana została z myślą o maksymalnym zabezpieczeniu śnieżyc. Kilka informacji o kładce:

  • Długość – 250,00 m
  • Szerokość – 1,50 m
  • Obustronne poręcze do wysokości 1,10 m
  • Dwa tarasy widokowe o powierzchni 40 m2  (5 m x 8 m) wyposażone w ławki
  • Kładka posadowiona jest na 250 dębowych palach o Ø18 cm wbitych w grunt na głębokość 1 m.
  • Pale spinają modrzewiowe kleszcze.
  • Na podłużnych legarach ułożony jest pokład kładki.
  • Do jego budowy zużyto około 2 350 desek modrzewiowych oraz około 9 400 gwoździ ciesielskich.
  • Wzdłuż całej kładki i tarasów zamontowano obustronne poręcze przykręcone do 230 słupków.

Prosimy nie schodzić z kładki, wiemy, że najważniejsze dla Państwa jest wykonanie selfi z kwiatkami, niestety przy okazji wiele tych pięknych kwiatków jest zadeptanych. Apelujemy więc – NIE RÓBCIE SELFIKÓW Z ŚNIEŻYCAMI! Apelujemy również o nie zostawianie po sobie w lesie świadectwa „kultury” w postaci śmieci, wychodząc z prostego założenia – jak miałeś siłę przynieść pełne, zabierz ze sobą puste, jest już lżejsze :).

sniezycowy jar a2

Foto: Nadleśnictwo Łopuchówko

 

Jak donoszą leśnicy, takiego wysypu borowików jak w tym sezonie nie pamiętają najstarsi grzybiarze. Gdzie pozostawić samochód jadąc na grzyby?
W miniony weekend do lasów ruszyło, a właściwie wjechało samochodami, wiele osób w poszukiwaniu grzybów, niestety często zostawiając … rozsądek w domu.
Od godziny 12:00, kiedy to przyjęto pierwsze zgłoszenie o pożarze wzdłuż linii kolejowej na odcinku Oborniki – Rogoźno, do godzin popołudniowych trwała walka z bardzo niebezpiecznymi pożarami. W podobny sposób w 1992 roku rozpoczął się ogromny pożar Puszczy Noteckiej w okolicy Miał.
Wczoraj doszło do pożaru lasu w okolicy Gniezna, spłonęło ponad 20 hektarów lasu. Akcja gaszenia trwała do godzin wieczornych, dogaszanie pożaru trwa nadal.
Nadleśnictwa Durowo i Oborniki prowadzą oprysk poboczy dróg tworząc w ten sposób tzw. barierę zapachową dla dzików.
Nadleśnictwo Durowo informuje, że w dniach 16 – 17 sierpnia 2024 r. będzie wykonywany oprysk poboczy, tworząc tzw. ogrodzenie zapachowe ograniczające przemieszczanie się dzików, co jest elementem walki z ASF.
Budżet Miasta i Gminy Oborniki na rok 2024 wynosi 262 071 302 PLN, podczas finału 32 WOŚP w styczniu 2024, zebrano w Polsce i Świecie 281 879 118 PLN, decyzja MKIŚ może kosztować polskie państwo 28 000 000 000 PLN.