Skip to main content

Dziś święcimy pokarmy

| Łukasz | Wiara

W Wielką Sobotę odbywa się święcenie potraw wielkanocnych.

Zwyczaj świecenie pokarmów znany jest od wieków w Polsce. W zależności od sytuacji geopolitycznej bywał nawet prawnie zakazany. Na stole wielkanocnym obok mięs i ciast stawia się koszyk ze święconką, a drobne różnice wynikają tylko z lokalnych tradycji. Śniadanie wielkanocne rozpoczyna zwyczaj dzielenia się poświęconym jajkiem, podobny w swej formie i symbolice do bożonarodzeniowego łamania się opłatkiem. Dawny zwyczaj na wsiach nakazywał, aby wracając ze święconym obejść dom trzy razy, zgodnie ze wskazówkami zegara, co miało wypędzić złe moce z gospodarstwa. W zamożnych domach na stole znajdowało się pieczone prosię, często z pisanką w pysku. Obok stały półmiski z mięsiwem, szynką, kiełbasą oraz ciasta. Głównym ciastem wielkanocnym do dzisiaj pozostała babka drożdżowa, tzw. baba wielkanocna. Popularne są również mazurki. (wikipedia.org).

Święcenie pokarmów odbędzie się dziś m.in. w świetlicy wiejskiej w Bogdanowie. Na zdalne święcenie pokarmów zdecydowała się Parafia św. Mikołaja w Maniewie: W trosce o Wasze zdrowie, chcąc uniknąć ryzyka zakażenia kogokolwiek z Was, tradycyjna święconka, podobnie jak w ubiegłym roku, nie odbędzie się z udziałem wiernych. Transmisja dostępna będzie na youtube oraz na facebook.com.

 

 

Spotkania modlitewne Ukraińców

Stowarzyszenie Ludzki Gest informuje o spotkaniach modlitewnych w obrządku grekokatolickim.

55.000 zł na remont kościoła w Wełnie

Jak poinformował Michał Zieliński Wojewoda Wielkopolski dotację Konserwatora Zabytków otrzymała parafia w Parkowie na remont kościoła w miejscowości Wełna.

Ksiądz Michał Drzewiecki opuszcza parafię pw. św. Wita w Rogoźnie

Ksiądz Michał Drzewiecki kończy swoją posługę kapłańską w parafii św. Wita w Rogoźnie.

Rocznica śmierci Jana Pawła ll

2 kwietnia 2021 roku przypada 16 rocznica śmierci Jana Pawła ll. 

Rozpoczął się Rok Rodziny

„W czasie pandemii ze szczególną miłością spoglądamy na te rodziny, które cierpią, które opłakują swoich najbliższych, które doświadczają trudnych i bolesnych wyzwań, przeżywają różne kryzysy” – mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. ...

Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Obornik(foto)

Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Obornik.

Co trzecie wesele z powodu koronawirusa zostało przełożone na przyszły rok

Od 19 października w czerwonej strefie obowiązuje zakaz organizacji imprez okolicznościowych, w tym wesel. W żółtej liczba uczestników została ograniczona do 20 osób. Nowe restrykcje, spowodowane dynamicznym przyrostem liczby zakażeń, mogą pogłębić kryzys w i&n...