fbpx

Myśliwi świętowali dzień świętego Huberta.

Tysiące myśliwych na całym świecie obchodziło 3 listopada święto swojego patrona – świętego Huberta. Kim był święty Hubert i dlaczego między innymi myśliwi uznali Go za swojego patrona?

Święty Hubert urodził się w roku 655. Św. Hubert pochodził ze znanego i bogatego rodu Merowingów,mieszkał na obszarze dzisiejszych Niderlandów. Ojciec Huberta szczególną wagę przykładał do nauki łowiectwa i polowania. Od najmłodszych lat chłopiec towarzyszył mu w wyprawach do lasu. Legenda głosi, iż w wieku czternastu lat uratował życie ojca, który został napadnięty przez dzikie zwierzę.

W wieku około 18 lat został oddany na dwór króla Frankonii, tam poślubił córkę Pepina z Heristal, z którą miał przynajmniej jednego syna. Przez kilka lat prowadził życie pełne przygód jako rycerz. Pewnego dnia, kiedy samotnie wybrał się do lasu, ujrzał jelenia byka z krzyżem pomiędzy porożem. Wtedy przemówił do niego Bóg. Ostrzegł go i nakazał zmianę trybu życia.

Wydarzenie to okazało się przełomowe dla młodego mężczyzny. Zgodnie z rozkazem Boga, Hubert udał się na nauki do biskupa Laparda, po jego śmierci, ok. 708 r. objął po nim półpogańską diecezję Maastricht. Miał ogromne zasługi w nawracaniu na wiarę chrześcijańską swoich ziomków, którzy dotychczas czcili bożków germańskich. Hubert jako duchowny był bardzo sumienny i przekonujący. Wyruszał do najmniejszych i odległych wiosek, nauczał ludzi. Pod koniec życia bardzo się rozchorował, ale mimo to – nadal nauczał ludzi i wspierał ich w duchowym rozwoju. Zmarł w Liege około 727 r., gdzie pochowano go w tamtejszej katedrze. Legenda głosi, iż przed samą śmiercią wygłosił do swoich współtowarzyszy mowę, w której poprosił, aby pozwolili mu już odejść do Pana, jednocześnie – aby nigdy nie zapomnieli o swoim przeznaczeniu i odpowiedniej drodze. W 825 r. część jego relikwii przeniesiono do Andage, które od tej chwili otrzymało nazwę Saint Hubert. Przeniesienie relikwii miało miejsce 3 listopada, stąd właśnie tego dnia świętuje się dzień św. Huberta.

Święty Hubert został patronem myśliwych, łowczych, leśników, strzelców oraz sportowców. 3 listopada to szczególnie myśliwi obchodzą święto swojego patrona. W tym dniu odprawia się uroczyste msze święte w łowieckiej oprawie. Organizowane są polowania zbiorowe w czasie których wielu adeptów łowiectwa przyjmowanych jest do tego grona. Wielowiekowe tradycje są często niezrozumiałe dla części współczesnego społeczeństwa, które coraz mocniej odchodzi od bliskiego kontaktu z naturą zamieniając go na wizualizowanie sobie przyrody za pośrednictwem ekranów telewizyjnych, monitorów komputerowych czy wyświetlaczy smartfonów.