Przejdź do głównej treści


Skomercjalizowane Święta Bożego Narodzenia

| eoborniki za newseria | Święta

swieta komercja

Czas spędzony z bliskimi, obdarowywanie ich prezentami i tradycyjne wigilijne potrawy – to najważniejsze elementy świąt dla Polaków według badania „Za co Polacy kochają święta?”.

Również młodzi ludzie są przywiązani do tradycji, bo większość wskazała, że najważniejsze symbole Gwiazdki to choinka, Święty Mikołaj i puste nakrycie na stole. Polacy nie wyobrażają sobie Bożego Narodzenia bez kolacji z najbliższymi, prezentów i… filmu „Kevin sam w domu”.

W wypowiedzi socjologa dr Tomasza Sobierajskie, słyszymy iż dla 52% naszego społeczeństwa najważniejsze jest dzielenie się opłatkiem. Ten wynik napawa optymizmem ale i jest poważnym ostrzeżeniem, ponieważ dzielenie się opłatkiem to tradycja wykraczająca po za komercję. Opłatek z wykazanych w tym materiale symboli jest najbliższy duchowego przeżywania ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA. Niestety socjolog w swojej wypowiedzi pominął całkowicie katolickie korzenie i charakter tych świąt.

Polacy należą do społeczeństw, dla których tradycja jest bardzo ważna. Jako najważniejsze tradycje świąteczne wskazują Tradycyjne potrawy. Oprócz tego ważnym elementem i symbolem świąt dla Polaków jest choinka, a także zwyczaj obdarowywania bliskich prezentamimówi agencji Newseria Biznes dr Tomasz Sobierajski, socjolog.

Z badania „Za co Polacy kochają święta?” przeprowadzonego przez instytut badawczy IQS na przełomie listopada i grudnia 2014 na zlecenie marki Coca-Cola wynika, że większość z nas jest przywiązana do tradycyjnej symboliki. 72 proc. Polaków wskazuje, że najważniejsza w Bożym Narodzeniu jest możliwość spędzenia czasu z bliskimi i sprawianie im radości (37 proc.).

Chcemy dać najbliższym osobom w prezencie to, co najcenniejsze, czyli wolny czas, którego często brakuje na co dzień. Liczy się również to, żeby dać im prezenty i sprawić radość– wyjaśnia Sobierajski. –Te badania przeczą tezie, o której się mówi bardzo często, że święta się skomercjalizowały, że najważniejsze to wydać mnóstwo pieniędzy i dostać jak najlepsze prezenty.

Podobnie odpowiadali również młodzi ludzie, w grupie 18-24 lata. Dla nich święta nie mogą się obyć bez wspólnej kolacji z najbliższymi (71 proc.), choinki (58 proc.) i...filmu „Kevin sam w domu” (46 proc.). 30 proc. z nich wskazało prezenty, ale jak zaznacza Sobierajski, jeśli Polacy mówili o prezentach świątecznych to raczej w kontekście obdarowywania, a nie otrzymywania. Element wspólnotowości widać również w dzieleniu się opłatkiem – ponad 50 proc. badanych wskazało to jako ulubioną świąteczną tradycję.

–Nad tym wszystkim – według badań – figuruje choinka i Święty Mikołaj jako symbole ciepła, dobroci i szansy na to, że być może ten świat będzie lepszy, przynajmniej w te kilka świątecznych dni– mówi socjolog.

Uroczystości związane ze świętem Trzech Króli tradycyjnie zwieńczone zostaną uroczystym Orszakiem Trzech Króli.
Udział w Pasterce do dla wielu osób to ogromne przeżycie, pozwalające na refleksję nad istotą Świąt Bożego Narodzenia. 
W czasach, ogromnej komercji chcemy WAM życzyć na Święta Bożego Narodzenia, przede wszystkim bliskości, bliskości w Rodzinach! Dedykujemy wam coroczną, pastorałkę przygotowaną przez Leśników z Baligrodu.
Żeby impreza sylwestrowa była udana, trzeba poświęcić wiele czasu i wysiłku. Jest przecież tak wiele rzeczy, o które trzeba zadbać. A może wcale nie? Czy istnieje prostszy sposób na przeżycie niezapomnianej nocy sylwestrowej? Oczywiście, że tak!
Życzymy w ten magiczny czas po prostu … SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU. Chwila, w której kończy się stary rok i rozpoczyna nowy rozdział życia.
Życzymy wszystkim ciepłych, spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia, które mogą być okazją do wytchnienia od pędu i zgiełku codziennego życia.
W tym roku niespełna 30% Polaków chce wręczyć gwiazdkowe prezenty 4-5 osobom. Nie brakuje też deklaracji, że będzie to znacznie większe grono. Prawie co piąty respondent zamierza kupić bożonarodzeniowy upominek co najmniej dziesięciu osobom.