Rodzaje śrub. Jak zabezpieczyć je przed rdzą?

Śruby to złącza, których używamy w różnych sytuacjach. W wyniku długotrwałego użytkowania często są narażone na korozję, przez co wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Dowiedz się więcej o ich klasyfikacji i sposobach, które pomogą Ci je chronić.
Podział śrub i co warto o nich wiedzieć
Ten rodzaj złącza klasyfikujemy przede wszystkim ze względu na budowę. Śruby różnią się od siebie zarówno rozmiarem (długością i średnicą), kształtem łba, trzpienia, jak i zakończenia. Dlatego liczba dostępnych typów jest naprawdę duża. Z tego względu, najłatwiej rozróżniać je właśnie pod kątem wymienionych powyżej kryteriów. Śruby mogą mieć łeb o kształcie m.in. sześciokątnym (najpopularniejszy rodzaj), czworokątnym, trójkątnym, grzybkowym, kulistym, walcowym, oczkowym, z uchem, czy występować w wersji bez łba. Trzpień może być równy średnicy gwintu, pasowany lub jedynie zbliżony do średnicy gwintu.
Zwróć uwagę na końce, czopy, gniazda i dodatkowe elementy
Końce w śrubach są płaskie, soczewkowe, ścięte, stożkowe lub wgłębione; za to czopy płaskie, walcowe, walcowe z otworem do zawleczki, soczewkowe lub stożkowe. Rozróżniamy także złącza z gniazdem, bez gniazda, z dodatkowymi elementami, np. noskiem, oraz z gwintem na całej długości lub tylko na części. Jak widać, klasyfikacja jest dość rozległa. Podział może być jeszcze szerszy, gdy weźmiemy pod uwagę klasyfikacje wykorzystujące Polskie Normy (PN) lub normy Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego (DIN). Do tego dochodzą jeszcze oznaczenia związane ze średnicą zewnętrzną gwintu (M) oraz skokiem gwintu. Tego typu elementy dzielimy także ze względu na klasę wytrzymałości. Jeżeli chcemy mieć pewność, że wybrane złącze posłuży nam długo i bezproblemowo, wybierzmy zaufanego producenta, np. śruby Kristal.
Jak dbać o śruby, żeby służyły jak najdłużej?
Przed przeprowadzaniem jakichkolwiek zabiegów ochronnych, warto oczyścić i odtłuścić śruby. Pozbywamy się wówczas resztek smaru, farb, kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Aby je zabezpieczyć, możemy zastosować środki zawierające cynk (98%) lub jego połączenie z aluminium. Idealnie nadają się do oczyszczania powierzchni, które uległy korozji, oraz do stworzenia warstwy ochronnej przed ponownym rozwojem rdzy. Powłokę cynkową stosuje się zarówno na spawny, czysty metal, jak i w formie zabezpieczenia na powierzchniach dotkniętych i niedotkniętych korozją. Cynk najlepiej rozprowadza się za pomocą sprayów. Jeżeli chcemy uzyskać długotrwały efekt, po jego zastosowaniu musimy jeszcze pomalować odnawianą śrubę.
Drugi sposób działania opiera się na wykorzystaniu preparatów, które mają w swoim składzie żywicę epoksydową. W tym przypadku działanie jest podwójne: nie tylko pobędziemy się efektów korozji, ale również zabezpieczymy śrubę przed ponownym powstawaniem rdzy. Żywica epoksydowa dodatkowo tworzy dobrą warstwę izolacyjną i jednocześnie cechuje się wysoką przyczepnością, dzięki czemu daje długotrwały efekt. To świetny sposób na szybkie i skuteczne działanie w przypadku korozji nie tylko śrub, ale i dowolnych elementów wykonanych ze stali.