Przejdź do głównej treści

Praca dodatkowa – kolejne zobowiązanie?

| pracuj.pl | Różne

 

Masz stałą pracę, pracujesz w zawodzie, ale mimo to szukasz dodatkowego źródła dochodu. Zastanów się, czy podołasz nowym zadaniom i jak może wyglądać praca w trybie dodatkowym.

 

Przypadkowo znalazłaś ciekawą propozycję na Pracuj.pl. Zastanawiasz się, czy aby na pewno dobrze robisz, biorąc kolejne – dodatkowe – obowiązki. Tak naprawdę wiele osób decyduje się na dodatkowe zajęcie. To jeden z podstawowych sposobów na poprawienie swojej sytuacji finansowej.

Dlaczego decydujemy się na dodatkową pracę? Co nas do tego skłania?

Najczęstszym powodem, dla którego to robimy są oczywiście pieniądze. Niekoniecznie dodatkowe zajęcie podejmujemy dlatego, że nie starcza nam na zaspokojenie podstawowych potrzeb, ale np. po to, aby odłożyć sobie pieniądze na wakacje marzeń, chcemy kupić lepszy samochód, szybciej spłacić kredyt albo po prostu – odłożyć sobie na tzw. czarną godzinę. Chęć poprawienia swoich finansów to oczywiście nie jedyny powód. Innym może być zwykła chęć przebranżowienia się i zdobycia doświadczenia, dlatego wiele osób decyduje się na wolontariat, staże czy praktyki.

Jak może wyglądać praca dodatkowa?

To zleży w głównej mierze od nas. Nie każdą prace można wykonywać w zaciszu swojego domu przy użyciu jedynie komputera, a praca na dwóch pełnych etatach nie jest możliwa. Najczęściej pracownik zatrudniony jest w jednej firnie na cały etat, a przez kilka godzin w kolejnej, np. na ½ czy ¾. Tak naprawdę sposobów jest mnóstwo, zależy to jedynie od pracownika, jak chce pogodzić ze sobą etaty.

Jak poradzić sobie z natłokiem obowiązków?

Wypełnianie dodatkowych obowiązków nie należy do rzeczy prostych, tym bardziej przy dwóch etatach. Jak sobie poradzić? Podpowiadamy!

  • Przy kilku etatach warto zastanowić się, co jest najważniejsze, który projekt, jakie zlecenie. Dobrze w pierwszej kolejności wykonać ten projekt, który jest najistotniejszy, a później przystąpić do realizacji kolejnych.
  • Jeżeli praca dodatkowa jest zdalna warto określić sobie godziny, ponieważ bardzo często dzieje się tak, że przychodząc do domu zajmujemy się najpierw nim, a obowiązki związane z drugą pracą wykonujemy późnym wieczorem, kiedy jesteśmy już zmęczeni, a nasz mózg nie pracuje już tak wydajnie.
  • Planuj! Umiejętność planowania to gwarancja dobrze spożytkowanego czasu i zorganizowanej pracy. Sporządzona lista z zadaniami, jakie musimy wykonać, pozwoli nam odpowiednio oszacować czas, jaki jest nam potrzebny do ich wykonania, a także wszystko uporządkować.
  • Jeżeli nie mamy zamiaru się przebranżowić, a prace dodatkową traktujemy jedynie jako dodatkowe źródło dochodu, to warto znaleźć zajęcie odpowiadające naszej branży albo pokrewne. W ten sposób nie będziemy musieli uczyć się pewnych rzeczy od nowa, a zlecone zadania będziemy wykonywać szybciej i efektywniej.
  • Dobrze jest wyrobić w sobie pewne nawyki, dzięki którym będzie nam łatwiej skupić się na wyznaczonych zadaniach. Warto ustalić stałe godziny, w jakich będziemy pracować i wykonywać dodatkowe zlecenia.
  • Najważniejszą jednak zasadą jest – umiar. Pamiętajmy, że pracowanie ponad własne siły niczego dobrego nam nie przyniesie. Nauczmy się odpoczywać i cieszyć z każdej wolnej chwili.

 

Choć rzadko pojawia się na językach smakoszy i nie wywołuje tyle emocji co superfoods czy modne diety, błonnik to bezsprzecznie jeden z najważniejszych składników codziennego odżywiania.
Firmy, które chcą wyróżnić się na tle konkurencji i budować spójny wizerunek, coraz częściej inwestują w odzież firmową z nadrukiem.
Każda praca jest inna – jest to zupełnie oczywiste. Jednocześnie jednak każdy przedstawiciel zawodu powinien mieć ubiór dostosowany do wykonywanego zawodu – najczęściej nie stanowi to żadnego problemu dla osób pracujących w biurze.
Lotnisko to dla wielu z nas początek podróży – służbowej, rodzinnej albo tej, o której marzyliśmy od miesięcy.
Kawa tuż po zbiorach ma kolor zielony i taka też przyjeżdża do palarni. Jej kolor, pełnię smaku i aromatu wydobywa palenie. Proces ten przeprowadzają doświadczeni specjaliści – roasterzy.
Wśród zabytkowych pałaców, zamków i opuszczonych budowli Wielkopolski znajdują się lokalizacje, które budzą niepokój nawet wśród sceptyków. Opowieści o duchach, niewyjaśnionych dźwiękach i tragicznych wydarzeniach przyciągają badaczy zjawisk paranormalnych i miłośników tajemnic.
Codzienne przepisy nabierają nowego wymiaru dzięki umiejętnemu wykorzystaniu sosów kulinarnych. Szybkie, łatwe i efektowne przepisy na sosy stają się kluczem do sukcesu. Poznaj sposoby, które inspirują do eksperymentowania w kuchni.